nu mai mai dumiresc odata!!!

03-04-2007
dido
Nu este medic/terapeut
dido
1.cum calculez cand ar mai trebui sa merg la ecograf? 5 saptamani de la ultima menstra sau 5 saptamani de la perioada pe care o suspectez ca ar fi fost fertila?
2. de ce ecograful mi-a spus ca ar fi trebuit sa am 8 sapt de sarcina daca ar fi fost vorba de vreo sarcina, avand in vedere ca ultima mea menstra a fost pe 6 februarie? de ce calculeaza o sarcina de la ultima menstra si nu de la perioada in care ovulul ar fi putut fi fecundat (adica jumatatea periuoadei CM, la ovulatie)????


DECI; ECOGRAFUL SE FACE LA 5 SAPTAMANI DE LA ULTIMA MENSTRUATIE SAU LA 5 SAPTAMANI DE LA PERIOADA "SUSPECTA" CA AR FI FOST FERTILA????
8 comentarii
0
03-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna dido! de obicei se numara "saptamani de amenoree". Adica prima zi de sangerare a ultimei menstruatii a fost 6 februarie? atunci inseamna ca ai 8 saptamani de amenoree. Daca vorbim de "saptamani de sarcina", atunci scadem 2 sapt (pt ca mai probabil conceptia s-a realizat in perioada 17-23 februarie (dupa socotelile mele)) si bebe ar avea 6 saptamani. Daca ar fi sarcina, la varsta asta (deci 6 sapt de sarcina, 8 sapt de amenoree) un test de sarcina ar fi pozitiv, iar la ecograf s-ar vedea sacul embrionar si poate chiar batai cardiace. Daca nu ai nici test pozitiv, nici imagine ecografica, atunci nu e sarcina.
0
03-04-2007, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
uff, in sfarsit, inteleg!

in mod normal asa este, cum calculati dumneavoasra; ultima menstruatie 6 feb, deci 8 sapt de amenoree care ar fi insemnat, in cazul unui ciclu normal si regulat (de 28 de zile), 6 sapt de sarcina..

insa noi luam in considerare si faptul ca pe 4 feb am renuntat la diane 35, lucru care ar putea duce la o dereglare de ciclu (de3-15 zile chiar), deci si o eventuala "mutare" a perioadei de ovulatie, astfel sarcina survenind ceva mai tarziu decat in mod normal.
trebuie sa iau si asta in calcul, nu? iar daca nu apare ciclul cu aceste comprimate de utrogestan care tocmai mi-au fost prescrise va trebui sa insist cu teste si ecograf intravaginal peste o saptamana, doua.. ce spuneti?
0
04-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
da, asa ar trebui. utrogestanul ajuta sarcina sa se fixeze (daca este sarcina), deci nu face decat bine. Daca nu e sarcina, ci doar o dereglare hormonala, va lamuriti in 1-2 sapt. eco intravaginala este mai sensibila si depisteaza o sarcina de 35-45 de zile de amenoree (dupa datele mele), asa ca in 2 sapt se elimina si eroarea de calcul data de diane si se poate spune sigur daca e sau nu.
0
04-04-2007, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
dumneavoastra spuneti ca "eco intravaginala este mai sensibila si depisteaza o sarcina de 35-45 de zile de amenoree ". eu stiu ca durata amenoreei se calculeaza ca perioada scursa de la ultima menstruatie.

asadar, scazand din aceste 35-45 de zile de AMENOREE (la un ciclu cat de cat normal) cele 14 zile pt a afla perioada in care ovulul ar fi putut fi fecundat, inseamna ca aceasta ecografie intravaginala poate depista o sarcina la o varsta gestationala 21-31 zile???? ca eu asta inteleg.

...sau va refereati la faptul ca o sarcina poate fi depistata la 35-45 de zile din momentul fecundatiei, (lucru care la un CM normal se produce in principiu cam la 2 saptamani dupa ultima menstruatie).???
0
04-04-2007, ora 00:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
ok
0
04-04-2007, ora 00:00
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
as vrea sa stiu daca este posibil sa fi ramas insarcinata sa spart prezervativul in timpul actului sexual..eram cu vreo saptamana inainte de menstruatie a doua zi am luat pilula de urgenta. Specific ca fac injectii antibiotice poate cauza?
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
"punctu 0", de la care calculam este PRIMA ZI de sangerare A ULTIMEI MENSTRUATII, pentru ca de atunci incepe un nou ciclu menstrual.si atunci: la 35-45 de zile de la "punctul 0" se pot vedea batai cardiace prin eco intravaginala. Bataile cardiace apar cam la varsta de 23 de zile a bebeului, deci o eco intravaginala intre zilele 21-31 de varsta a bebelusului (deci 35-45 de zile de amenoree, calculate de la punctul0), poate sa vada ca ceva... misca.
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna livia! postinor poate sa aiba eficienta scazuta daca antibioticul luat este: ampicilina, rifampicina, tetraciclina, cloramfenicol, neomicina, sulfonamide.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: