nu mai pot sa dorm cam de 2 luni

03-06-2013
guruian
Nu este medic/terapeut
guruian
am 20 de ani si am o tulburare a somnului cam de aproximativ 2 luni nu stiu de la ce se trage, anxietate nu am ca nu mie frica de nimic, pur si simplu nu adorm si daca adorm ma trezesc peste 20 de minute si ma simt tare obosit ma dor muschii, ma pun noaptea in pat stau linistit si cateodata ma enervez ca nu adorm, ma enervez si ma intorc ba pe stanga ba pe dreapta sit tot asa, nu stiu de la ce sa fie oare stres ? sa nu ziceti fa activitate fizica ca fac bazin si ies si ziua pe afara etc, dar acum ma simt obosit rau nu prea mai pot face efort fizic mai deloc ce ma sfatuiti va rog vreau sa dorm sa ma simt bine din nou se poate rezolva sau nu ?
2 comentarii
0
03-06-2013, ora 15:45
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
De la stres poate fi cu siguranta. Incearca sa iti faci un program poate inainte de somn. Bea un ceai de valeriana, nu manca inainte, poate o baie fierbinte. Daca simti ca nu reusesti nici asa, poti incerca sa iei cateva zile somnifere mai slabute, de obicei se dau pe prescriptie cu durata pana la o saptamana. Fa o vizita la medicul de familie si vezi ce iti recomanda, el stie cel mai bine.
0
05-06-2013, ora 20:31
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Salut, insomnia are diferite cauze. În general când nu există o stare de stres permanentă, apar dereglări în ritmul circadian. Îţi recomand să controlezi foarte bine programul de somn (aceleaşi ore pentru culcare şi trezire), evită activitatea fizică si solicitarea mentală înainte cu două ore de culcare, nu sta în pat fără să dormi şi evită somnul în timpul zilei. Nu te lua la harţă cu adormirea fiindcă inevitabil, ai să pierzi. Somnul apare în mod natural, de la sine.
Dacă după 10 zile nu observi îmbunătăţiri, atunci merită să încerci cel puţin patru şedinţe de psihoterapie.
Aştept un feedback. Odihnă plăcută!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •