nu mai sunt cine eram, depresia persistenta dupa o relatie

04-07-2011
Ioanide Anca
Nu este medic/terapeut
Ioanide Anca
V-as multumi din suflet daca ati putea sa imi dati un sfat cu privire la cele ce urmeaza sa va povestesc. Am 23 de ani. Am avut o relatie de 3 ani jumate, incheiata acum 1an. Am suferit cumplit, sufar si astazi si pur si simplu nu imi vad viata mai departe. Nu mai zambesc, nu mai am planuri, vise, plang mai mereu, nu mai pot invata si munci cum o faceam inainte, sunt depresiva de 1 an. Problema e ca devin din ce in ce mai pesimista cu privire la o noua relatie. Dupa suferinta prin care am trecut, dupa ce am vazut cum omul pe care il iubeam si il cunosteam ca pe mine insami s-a schimbat peste noapte, dupa tot ce vad si aud in jurul meu referitor la relatii si la barbati...efectiv nu cred k am sa pot gasi vreodata un om asa cum sunt eu. Un barbat serios, bun, intelegator, fidel, care sa imi poata raspunde sentimentelor asa cum astept. Toate prietenele mele imi povestesc cum iubitii lor o mai gafeaza, dar merg mai departe cu relatia ca..deh...asta e lumea in care traim si trebuie sa ne adaptam si sa jucam dupa regulile ei. Ca nu putem sta si plange in pumni pt fiecare faza pe care el o face. Din ce zic ele, pare destul de grav ce se petrece in rel lor. Eu una nu as accepta si m-as desparti pe loc. Sunt si genul care pune la suflet si nu uita. Imi doresc enorm un om care sa ma iubeasca neconditionat, care sa faca orice pentru mine si care sa fie serios. Pentru ca asa sunt si eu. Doar ca din ce vad in jurul meu, pare imposibil de gasit. Sa se fi schimbat lumea asta in asa hal iar eu sa fiu pe dinafara? Uneori am senzatia ca nu exista si nici nu se va naste un om asa cum vreau eu.
6 comentarii
0
04-07-2011, ora 10:23
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
E foarte adevarat ca lumea s-a schimbat foarte mult si la fel de avevarat ca tu esti cam pe dinafara; e si normal sa fie asa, pentru ca ai doar 23 de ani, insuficienti pentru o reala maturizare sau experienta de viata. esti debusolata pentru ca ceea ce stiai sau credeai tu ca stii despre oameni si relatii nu prea se intampla in realitate.
Prietenele tale au invatat ca viata inseamna compromisuri; TOTI OAMENII DE PE ACEST PAMANT FAC COMPROMISURI. Doar ca unii accepta ca le fac, in timp ce altii, mai mandrii sustin sus si tare ca ei nu. Dar toti facem, unii acasa, altii la serviciu, sau cu parintii, sau cu copiii sau cu prietenii. Nu ne-am putea adapta societatii fara sa facem compromisuri.
Relatii de iubire sunt relatii intre 2 oameni imperfecti. Tu ai o imagine foarte buna despre tine, la fel si multi barbati au o imagine buna despre ei. Problema apare cand imaginea noastra idealizata se intalneste cu imaginea lui la fel de idealizata. De fapt intr-o relatie avem de-a face cu :
-imaginea mea, asa cum o vad eu
-imaginea mea asa cum o vede el
-eu, asa cum sunt in realitate
-el, asa cum se vede el
-el, asa cum il vad eu
-el, asa cum e in realitate.
Pare complicat si este. Multe ciocniri apar de aici; tu crezi ca el este asa cum il vezi tu si dintr-o data ti se pare ca s-a schimbat. Dar el era altfel de la inceput.

E imposibil de scris pe net tot ce as vrea ca sa intelegi.
Poate ti-ar prinde bine sa faci niste sedinte de psihoterapie cu un psiholog sa te faca sa intelegi mai bine anumite lucruri care iti accentueaza tristetea si te pot afecta intr-o relatie viitoare.
Succes!
0
04-07-2011, ora 12:11
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
exista o vorba din batrani: fiecare sac are petecul lui
ai 23 de ani poate inca nu ti-ai gasit jumatatea inca!
nu dispera ai tot timpul sa gasesti un barbat asa cum vrei tu
o sa vina si sortitul tau
numai bine
0
04-07-2011, ora 14:59
lamy
Nu este medic/terapeut
lamy
Anca, are dreptate D-na.Dr., esti prea tanara sa intelegi viata asta in care toti credem ca suntem perfecti si cei din jurul nostru sunt "altfel" si nu ne inteleg.Daca la 23 de ani ai clacat, ce o sa te faci in viitor cand vei da de greutati si mai mari ?(iti doresc sa nu ai parte de ele ) dar viata ni le ofera uneori.Gandeste ca poate D-zeu asa a vrut si persoana dupa care tu plangi si suferi atat nu era potrivita pt. tine, are dreptate Lori cand spune ca fiecare sac isi are petecul, cand iti "va veni soarta "(fol. tot o vb din popor)poate ca persoana respectiva nici nu va fi asa cum tu iti doresti in realitate si cum gandesti acum, dar tu asa il vei vedea caci stii cum se mai spune ca "dragostea e oarba"
iti doresc sa treci cu bine peste aceasta perioada si daca tu crezi ca nu reusesti singura ar fi bine sa ceri un ajutor specializat (psiholog)
mult noroc in viata ! si fii optimista, gandeste pozitiv si ai grija de tine,
s-auzim de bine !
0
05-07-2011, ora 21:03
Ioanide Anca
Nu este medic/terapeut
Ioanide Anca
Va multumesc pentru raspuns, doamna doctor precum si lamy si lory. Incerc sa regandesc tot ceea ce ma inconjoara, relatiile in special si oamenii de langa mine. Problema la mine a fost si ca perioada grea pe care am traversat-o a fost una in care nu a fost nimeni alaturi de mine, care sa imi explice lucrurile si care sa sa ma faca sa trec mai usor. Am trecut si prin probleme de alta natura in viata asta, dar episodul asta chiar nu am reusit sa-l depasesc singura. Ma simt slaba din punctul asta de vedere. Imi doresc o relatie noua dar, pe de o parte, sunt asa intr-un fel incat simt ca si indepartez oamenii de mine. Il iubesc din suflet pe fostul si vreau sa ma impac cu el mai mult ca orice. E si mai lunga povestea. Principala problema in impacarea noastra este ca s-a culcat cu altcineva(de cand suntem despartiti) iar eu nu pot sa trec peste faptul ca a atins o alta femeie. Nu as mai putea sa fac dragoste cu el si nici nu il pot ierta.Cu atat mai mult cu cat i-am spus ca daca se culca cu cineva perioada asta, la mn nu se mai intoarce. Veti spune ca nu m-a inselat, ca eram despartiti. Si ca sunt egoista...stiu. Dar nu pot. Imi imaginez mereu cum face dragoste cu alta si din secunda aia o iau razna, intru in transa.Din clipa aia se rupe filmul vietii mele, ma rup de realitate, beau, fumez...nu mai sunt eu. Trebuie sa ma ridic din iadul asta. Va multumesc inca o data!
0
05-07-2011, ora 22:54
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
ionela e normal sa te simti rau ca tu il iubesti inca
trebuie sa fii tare ca nu esti singura in situatia asta
daca vrei sa mai vorbim trimite-mi mesaj privat cu adresa ta de mess si vorbim
poate daca incerci sa-ti descarci sufletul vorbind cu alta persoana o sa treci mai usor
eu sant disponibila oricand
astept paspuns
0
07-07-2011, ora 19:26
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
sunt 2 schite scrise de Ion Baiesu
Nervi si Broscuta
Cititi-le de pe net ca ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul