nu mai sunt in stare de nimic, parca toata viata mi se prabuseste si eu stau si privesc

02-08-2013
larisach
Nu este medic/terapeut
larisach
Buna am 19 ani si in ultima perioada nu mai sunt in stare de nimic, para toata viata mi se prabuseste si eu stau si privesc fara sa pot face ceva. Acum 6 luni prietenul meu ma parasit pentru o verisoara foarte apropiata si am tinut enorm la el si la ea, eu cred ca am trecut peste deoarece nu simt nimic cand ii vad impreuna dar in ultima perioada tot ce fac este sa stau in pat sa dorm si sa stau la calculator nu imi pasa de nimeni si de nimic, nu am fost nici macar la un intervieu pt un job si mi-am mintit parinti ca am fost dar nu l-am luat, momentan stau in chirie singura si mai tot timpul sunt in casa si nu am chef sa ies. Am mai iesit de atunci cu un baiat dar am observat ca nu imi pasa si la un momentdat il tot jigneam pe el si pe toti baietii pe care ii cunosc inclusiv prieteni si prietene, am facut in asa fel de nu mai am nici un prieten/a i-am indepartat pe toti.
Sufer de depresie?? Ce pot sa fac??
2 comentarii
0
02-08-2013, ora 20:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti cateva sedinte de psihoterapie.
Sunt 2 psihologi care activeaza chiar pe Forum.
Sedintele se pot face si on-line.

Daca nu sunt finante pt asa ceva, incercati sa petreceti cat mai mult timp in compania prietenilor si priviti lucrurile pozitiv: daca erati casatorita cu el, acum probabil ca treceati printr-un divort de toata frumusetea. Multumiti lui Dumnezeu ca ati scapat. Era instabil baiatul. Unei femei serioase nu ii trebuie asa ceva 'la casa omului'.
Dar nici sa va razbunati pe viitorii amici pe care ii intalniti.
Desigur ca e o tendinta automata.
Trebuie insa sa ascultati de ratiune intotdeauna si nu de simturi.
Incercati sa va echilibrati in relatiile cu cei din jur.
0
05-08-2013, ora 21:05
Psiholog Marius Varvaroi
Iasi
Psiholog Marius Varvaroi
Buna Larisa,
Cu toate ca crezi ca "nu mai esti in stare de nimic" se pare ca totusi ai facut primul pas pe calea refacerii vietii personale... prin simplul fapt ca ai scris despre situatia cu care te confrunti si ai cerut o parere sau o posibila solutie. Aceste actiuni pozitive fac parte dintr-un proces mai larg in care deja te-ai implicat.
Ruperea unei relatii este intr-adevar un eveniment greu de suportat, mai ales pentru cel care e parasit... iar in cazul in care cel care paraseste ramane intr-o zona oarecum "vizibila", adica "in familie", lucrurile, si starile sufletesti, se complica si mai mult... Si nu intotdeauna suntem pregatiti afectiv sa suportam anumite trairi complexe, poate mai greu de digerat...
Si poate ca toate acele schimbari pe care unii dintre noi le infruntam, reprezinta sansa de a ne demonstra noua insine ca suntem puternici, ca putem sa ne re-echilibram si sa evoluam... cu incredere si perseverenta...
Cu siguranta si familia si prietenii (adevarati) stiind prin ce ai trecut, vor intelege si vor accepta starea si modul in care ai reactionat la un moment dat...
In cazul in care simptomele persista sau cresc in intensitate e indicat ajutorul unui psiholog - psihoterapeut. In acest fel vei putea invata in mod responsabil si eficient sa controlezi acele reactii si manifestari care te deranjeaza.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •