Nu mai sunt virgina si trebuie sa merg la ginecolog...

04-05-2009
probleme_personale
Nu este medic/terapeut
probleme_personale
Buna ziua!As dori sa va intreb cum este la ginecolog, adica ce iti face ca sa afli daca mai esti virgina sau nu.Eu nu mai sunt si pt orice ventualitate s-ar putea sa ma duc la ginecolog.Parintiilor mei nu pot sa le spun inca deoarece nu am chef de comentarile lor rautaciose si de restrictii.Desi de mult nu am mai avut o experinenta sexuala(a fost prima data si de atunci nu am mai dorit sa mai ma culc cu cineva:P) s-ar putea sa ma duc la ginecolog.Imi puteti spune cum se procedeaza?Multumesc!
9 comentarii
0
04-05-2009, ora 14:16
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
De ce iti este teama de ginecolog??
citi ani ai?
Te pragamezi pur si simplu, mergi la un medic--femeie si iti va fi mai usor.Nu ezita daca trebuie dute!!
0
04-05-2009, ora 16:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Te programezi, te pregatesti psihic si il lasi pe medic sa-si faca treaba.
Trebuie doar sa vrei, restul nu trebuie sa te mai intereseze, vei vedea la fata locului.

Numai Bine:)
0
04-05-2009, ora 18:26
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
nu este nici o nenorocire sa nu mai fii virgina, sa nu te simti vinovata!
mergi cu incredere la ginecolog. Nu vei pati nimic.
sanatate!
0
04-05-2009, ora 19:21
probleme_personale
Nu este medic/terapeut
probleme_personale
Stiu ca nu este nici o nenorocire, dar...imi este pur si simplu frica de parinti mei, frica de vorbele rautacioase.Imi este putina frica de ginecolog, nu stiu cum este..si vreau sa stiu dinainte..
0
04-05-2009, ora 19:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
OK. Nu te mai gandi la reactia celorlalti, asta este, din pacate in viata exista doua tipuri principale de reactii - pozitive si negative, plus derivata acestora - neutralitatea sau echidistanta.
Sunt parintii tai, si este normal sa-i preocupe tot ce tine de viata ta, cu atat mai mult cea sexuala prin intermediul careia poti sa te imbolnavesti grav; parerile celorlalti nu sunt atat de importante, apeleaza la detasare - lasa-i sa vb, vorbitul este o actiune fiziologica, asta este, dar cand devine clevetire (barfa), intra in absurd si pe lista Indreptarului de spovedanie!

Stai linistita, controlul ginecologic este putin invaziv, dar nu ai ce face. Relaxeaza-te, gandeste-te ca totul va fi bine si asa va fi. Ai incredere si totul va fi bine! Mult succes.
0
04-05-2009, ora 19:45
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
nu mi se pare invaziv controlul ginecologic
0
04-05-2009, ora 19:47
probleme_personale
Nu este medic/terapeut
probleme_personale
Nic mie doar frica.
Oricum ma voi duce si voi lasa ca totul sa parcurga de la sine..
0
04-05-2009, ora 19:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Anastasia, tot ce presupune "introducere" si incalcare a intimitatii, cel putin cea de "sub abdomen", are un grad de invazivism/invazivitate (cum vrei s-o iei), ca tu nu-l iei in considerare, te felicit, dar el exista!

Oricum, nu conteaza...se va duce linistita si am incheiat victoriosi pledoaria!
0
30-12-2012, ora 23:20
Dr.YneedLove
Nu este medic/terapeut
Dr.YneedLove
gata? ai rezolvat? cum a fost?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  • Controlul ginecologic la virgine - ce trebuie să știi
  •