Nu-mi simt maini si picioare, stare de lesin

18-08-2018
TeodoraMS
Nu este medic/terapeut
TeodoraMS
Buna ziua. Am de prin martie o stare de ameteala, zic eu insotita de o senzatie de picioare si maini "aeriene". Care nu primesc control. Am facut IRM cerebral, nu mi-au gasit nimic. De 3 ori am ajuns la urgente. Ultima data ieri, m-au trimis la psihiatrie. Mi-au facut 4 analize, hemoleucograma, creatinita, proteina C si glucoza serica. Din care a iesit glicemia 143. Saptamana trecuta mi-am facut eu un set de analize din care fierul(sideremie) 45 care minim ar trebui 50. Calciul scazut, putina infectie in urina. Prezent era si helycobacterul de 5.35. Mentionez ca in urma cu 2 luni am mai facut analize fierul pe atunci era 35 am luat Tothema fiole, dar vitamina C doar 5 zile. Hemoglobina 12 ii in normal. Nu stiu de ce nu se asimineala fierul. Ieri eram la o florarie cand am simtit ca nu mai simt picioarele si cad, o inceput sa-mi bata inima si cu tremur nu mai vedeam. M-am albit la fata si buzele mi s-au invinetit. Am ajuns la spital de abia am stat pe pat sa-mi ia tensiune. Simteam ca plutesc, tre sa mi misc picioarele si mainile sa simt eu ca le am. de ieri nu m am ridicat din pat. Ma ridic si simt cum ma lasa si ma asez din nou. La psihiatru mi a dat bromepazol un sfert dimineata si jumatate la amiaza o saptamana. Nu stiu ce sa fac sa iau iar Tothema acuma cu fier si calciu plus bromepazolul asta. Eu pun starea asta de oboseala si de plutire, ameteala ușoară si lispa de echilibru pe seama lipsei de fier. Gandul meu este sa nu mor. Sa lesin si sa nu ma mai trezesc. Precizez am 21 de ani si un copil de 11 luni.
3 comentarii
0
18-08-2018, ora 17:25
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Doamna Teodora, daca aveti glicemia 143 inseamna ca aveti diabet. Nu v-a spus medicul care v-a facut anașlizele? Poate din cauza circulatiei nu va simtiti mainile si picioarele, poate faceti si hipoglicemie când va vine rau.
Intrebati medicul despre aceste aspecte.
Sanatate si Doamne ajuta!
0
18-08-2018, ora 17:52
TeodoraMS
Nu este medic/terapeut
TeodoraMS
Nu, la spital le-am facut. Da in urma cu o saptamana la medicul de familie aveam 83
0
21-08-2018, ora 16:57
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Glicemia, exact ca alte valori ale analizelor, poate oscila, când e mare, când e mica si faceti hipoglicemie.
Mai vorbiti cu medicul de familie.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.