Nu permite decalotarea cand penisul este in erectie, ci atunci cand este relaxat

16-05-2008
aaayo
Nu este medic/terapeut
aaayo
Am 14 ani si am observat ca penisul meu nu e ca la altii. adicapielea aceea nu permite decalotarea cand penisul este in erectie ci doar atunci cand penisul este relaxat. am incercat aseara sa trag acea piele cand penisul era relaxat si a mers iar dupa aceea cand era in erectie am incercat din nou si am constatat ca sa mai largit si cred ca daca trag in fiecare seara sa ajung sa descopar cu totul capul penisului este bine>? este rau>? e fimoza ce trebuie facut o pot rezolva singur>??
va rog ajutor sunt disperat
10 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
eu zic sa te calmezi pt moment.daca incepe sa se slabeasca preputul si permite decalotarea glandului e posibil ca in scurt timp sa fie asa cum trebuie.si eu la varsta de 14 -15 ani knd am incep sa ma masturbez tin minte ca era foarte greu la inceput dar in cateva luni sa rezolvat problema de la sine.in schimb iti recomand sa te masturbezi mai rarut...caci are si efecte nu prea bune ca sa zicem asa.e un lucru normal sa iti explorezi sexualitatea..esti la o varsta cand toti tinerii fac acest lucru...dar sa nu faci un viciu din asta.sanatate
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Daca vei reusi, treptat, sa decalotezi complet glandul, e OK. Cert e ca ai avut o fimoza, nu foarte stransa, pe care, cu sacrificii (durere) o sa ti-o rezolvi singur. Daca nu reusesti acum, cel mai probabil ca se va stramta si fimozele stranse se rezolva chirurgical, din pacate. Mai incearca, dar cu blandete si rabdare. Iti recomand sa incerci aceste manevre stand in vana, in apa calda. Sunt mai putin dureroase.
0
16-05-2008, ora 00:00
aaayo
Nu este medic/terapeut
aaayo
Va multumesc foarte mult >>>>>>>>>astazi cand am iesit de la dush penisul meu era in semi erectie sa zic asa si treptat am decalotat tot (capul) penisului si am continuat actiunea iar acum am constatat ca sa mai largit si sta mai scuzatimi expresia dar nu stiu cum se numeste mai pe ocolis (acum sta belita) lucru pe care inainte nu il puteam spune. Va multumesc inca o data nu stiti cat de bucuros mati facut va multumesc mult mult mult de tot. Sanatate!
0
17-05-2008, ora 00:00
myrel
Nu este medic/terapeut
myrel
am si yo o broblema pana acum am avut niste bubite mici pe penis dar de mult de cand eram mai mic.acum au inceput sa se sparga si sa curga ceva alb din iele si ma mananca rau.ce sa fac e vro boala????? sunt asa de 2 zile... spunetimi si mie ce se iantampla. va rog!!!
0
18-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Gland decalotat se numeste.:). Sa nu te sperii daca o sa simti usturimi cateva zile la urinare. Ai grija sa te speli constiincios cu apa si sapun la baza glandului. De cate ori vei incerca decalotarea la dus vei observa o secretie alba, nu foarte abundenta, care e normala. Iar acum, ca s-a rezolvat, o sa-ti spun, asa. ca sa stii pe cand vei avea si tu un baietel, ca decalotarea completa trebuie facuta de mama imediat dupa nastere, se repeta la fiecare baitza a micutzului si, atunci cand e suficient de marishor, il invetzi sa faca singur, pentru o igiena optima a penisului. Aceste fimoze, mai mult sau mai putin stramte, impiedica o buna igienizare (favorizand infectiile locale) si, uneori, impiedica procesul de crestere al penisului.
0
18-05-2008, ora 00:00
myrel
Nu este medic/terapeut
myrel
va multumesc mult !!:)) ma cam speriasem putin pentru ca mam culcat cu prietena mea si miera frica sa nu am vro boala sa o imbolnavesc si pe ia.va multumesc mult!!!!!!!!
0
18-05-2008, ora 00:00
myrel
Nu este medic/terapeut
myrel
scuzatima dar presupun ca ultimu sfat al dumneavoastra a fost pentru mine.va rog frumos daca se poate sa imi comfirmati si mie.va mutumesc mult!!!!!
0
02-04-2013, ora 20:34
sergiu2000
Nu este medic/terapeut
sergiu2000
buna ziua,

Am si eu o asemenea problema a glandului penian numita FIMOZA. Ideea ar fi ca eu pot decalota glandul in stare naturala dar preputul este tinut strans de "ata" aia nenorocita care inca nu s-a rupt, iar in stare de erectie, nu pot decalota decat in proportie de 75%, uneori 100% dar cu mari dureri in zona atei aceea..Se observa un fel de "inel" care sugruma glandul si care am auzit/citit ca poate fi "largit" cu o asa numita crema pe baza de steroid si nu ar fi nevoie de o interventie taioasa..N-as dorii sa operez pana nu sunt sigur ca toate sansele de a rezolva problema s-au consumat iar operatia a ramas ultima. Mentionez ca n'am putut decalota glandul deloc in jurul varstei de 16, 17 ani si nu am facut nimic pentru a ajunge la performantele de acum decat "exercitiu".
As dorii o informatie despre acele creme pe baza de steroid, cum se numesc, cum se folosesc si daca ar avea efect avand in vedere ca am varsta de 23 de ani. Multumesc anticipat.
0
04-04-2013, ora 00:16
maius
Nu este medic/terapeut
maius
nu inteleg de ce vrei sa rupi ata, laso acolo. cand se va rupe se va rupe singura, nu cred ca iti trebuie sa vezi capul scz de expresie complet si nici la acte nu ar trebui sa te deranjeze
0
04-04-2013, ora 19:21
sergiu2000
Nu este medic/terapeut
sergiu2000
inteleg dar ideea e ca atunci cand decalotez in erectie, penisul este "umflat", ingrosat(evident din cauza erectiei) iar inelul de la capatul preputului ce se formeaza numai acorda relaxarea necesara glandului si il strange provocand dureri dupa ce decalotarea s-a produs..As incerca sa folosesc 1, 2 saptamani o crema pe baza de steroid.Am inteles ca ar avea un efect de "largire"..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Decalotarea penisului
  •