nu poate vorbi coerent! | Forumul Medical ROmedic

nu poate vorbi coerent!

20-03-2011
crivat cosmina
Nu este medic/terapeut
crivat cosmina
buna ziua! as dori un raspuns intr-o problema de sanatate a tatalui meu, sper ca este bine sectiunea in care am intrat pt ca imi doresc sa aflu ce are! de vreo 6 luni nu poate vorbi coerent, nu poate mesteca, nu are forta in maxilar si il doare! in aceste 6 luni a umblat de la un medic la altul, fiecare dintre acestia ii dadeau cate un diagnostic diferit, sinuzita maxilara, semipareza faciala. A facut si un CT pentru ca la un control neurologic i s-a spus ca de la o lovitura la cap, a facut foarte multe tratamente si tot degeaba. A facut si cateva sedinte de acupunctura. Nu se intelege ce vorbeste! Daca vorbeste prea mult, oboseste si nu mai intelege nimeni, nimic. Sper sa existe pana la urma si un tratament benefic! Va multumesc!
3 comentarii
0
20-03-2011, ora 16:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai un neurolog ii poate da tratament, mai ales daca e vorba de fapt de un accident vascular cerelbral in urma caruia a ramas cu pareza. RMN-ul ar tb sa arate asta. Sanatate!
0
20-03-2011, ora 16:21
crivat cosmina
Nu este medic/terapeut
crivat cosmina
A fost la un neurolog si i-a spus ca nu are nimic! :(
0
20-03-2011, ora 16:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai ceva nu e investigat pana la capat, adica i s-a spus ca e de la o lovitura la cap. Poate ca nu mai e vizualizat nimic la creier, dar e cert ca exista efecte, chiar si numai pareza. Daca era vorba numai de ramolisment, nu avea pareza. Eu as mai consulta un neurolog. Si de eliminat un posibil Alzheimer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vorbire lentă
  • Când mergem cu copilul la logoped? Vârsta È™i problemele de pronunÈ›ie ce necesită ajutor
  • Analiza modelului de vorbire poate ajuta la diagnosticarea È™i gestionarea tulburărilor psihice
  • Alterări ale vorbirii ar putea fi primul semn de boală Parkinson
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii È™i întârzierile de limbaj la copii
  • Noi descoperiri în structura creierului copiilor cu tulburări de dezvoltare a limbajului
  •