Nu pot avea orgasm in timpul sexului

11-09-2017
Delia13
Nu este medic/terapeut
Delia13
Buna! Am 20 de ani si am o relatie de 2 ani cu iubitul meu. Ne-am inceput viata sexuala cu 2 zile de cand ne-am cuplat si totul merge bine, cu exceptia unui lucru... In 2 ani de relatie am avut orgasm in timpul sexului o singura data (acum 2-3 luni). Nu pot spune ca dureaza putin actul sexual, pentru ca el nu termina niciodata prea repede, asa e el. Insa si eu in mod normal ajung greu la orgasm. Prin masturbare imi cunosc perfect corpul si ajung destul de ok ca si timp la orgasm. Partenerul nu este neglijent cu mine si aproape de fiecare data dupa actul sexual ma stimuleaza sa ajung si eu la orgasm (cu mana sau oral) insa de multe ori dureaza extrem de mult (macar sunt recunoscatoare ca are rabdare cu mine). Ideea e ca as vrea totusi sa am si eu orgasm in timpul sexului...cum imi aud toate prietenele ca au... Intr-adevar ele reusesc de multe ori prin faptul ca se stimuleaza singure in timpul actului sexual. Am incercat si eu, insa doar o singura data am avut, ca prin minune :)). In rest, daca o fac eu, nu pot sa ma concentrez la actul sexual in sine si ma enervez, ma doare mana, nu mai am rabdare. Partenerul daca o face de asemenea nu ma poate face sa simt nimic pentru ca nu pot sa ma concentrez si la actul sexual si la stimularea clitorisului. Nu stiu ce sa fac...aveti sfaturi pentru mine, va rog mult?
3 comentarii
0
12-09-2017, ora 16:43
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, exista mai multe perspective:
- esenta si succesul actului sexual depind de starea de relaxare si excitare din timpul preludiului si al actului in sine. Dificultatea de a se relaxa a femeii poate duce la dificultati de obtinere a orgasmului
- in teorie corpul oricarei femei este "construit" pentru placere. In practica mecanismul orgasmului este inca insuficient cunoscut si exista nenumarate cauze care pot duce la lipsa orgasmului
- capacitatea de a avea orgasm depinde si de o anume experienta sexuala dar si de "potrivirea" cu partenerul
- multe femei considera ca orgasmul lor este la barbat si asteapta de la acesta sa faca minuni. In realitate cum ar putea altcineva sa stie mai bine ce simte femeia decat ea insasi? Faptul ca ati avut orgasm atunci cand v-ati "implicat" in actul sexual nu este o minune ci o situatie normala (vezi propozitia anterioara).
Cred ca dificultatea dumneavoastra de a obtine orgasm se datoreaza faptului ca...va straduiti prea mult si asta produce o tensiune incompatibila cu...orgasmul. Incercati sa luati lucrurile mai usor sa va relaxati mai mult, mai profund, si sa participati in mod natural la actul sexual ajutandu-va daca este cazul, sau punandu-l pe partener sa faca ceea ce va place.
0
28-09-2017, ora 15:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
De fapt, mentionezi ca, in timpul interactiunii in cuplu, nu reusesti sa dobandesti aceeasi intimitate cu cea avuta cand esti doar singura. La o prima impresie poate tine de nivelul tau de control in timpul interactiunii sexuale in cuplu…dar pot fi si multe alte cauze.

Poate nu ar strica sa le explorezi in cadrul unor sesiuni de psihosexologie.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
04-12-2017, ora 04:30
Crazy1990
Nu este medic/terapeut
Crazy1990
Buna Delia. Am avut aceeas problema ca si tine si niciun medic sau doctor nu m-a putut ajuta insa stiu un baiat care cu asta se ocupa nu numai pe mine ci si cinci prietene de ale mele dupa o partida cu el acum au orgasm si cu iubitii lor. Noroc ca am gasit acest baiat ca altfel jur ca as fi pierdut casnicia. Daca esti interesata Elena Sandulescu este facebookul meu si sunt trecuta ca sunt din Bucuresti. Sper sa iti fiu de ajutor. Te pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: