Nu pot intinde complet mana.

18-08-2014
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
Buna Ziua. Acum 12 zile, am cazut cu bicicleta si m-am lovit la mana. Am fost la spital, pt ca am durea, dar doctorul a zis ca nu e rupta, nici nu e sarita.. Mi-a prescris o crema (DEEP RELIEF) si Nurofen forte.. Durerea s-a diminuat considerabil (nu mai ma doare decat daca o fortez) DAR nu o pot intinde decat 90%.. Vreau sa stiu, daca dupa 12 zile este ceva normal, sau trebuia sa se vindece complet.. mentionez ca doare atunci cand o fortez la intindere..
4 comentarii
0
18-08-2014, ora 15:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu inteleg despre ce articulatie este vorba.
Prin "mana" se intelege doar formatiunea anatomica situata distal de pumn, pentru a evita confuzia cu membrul superior (toracic), compus din umar, brat, cot, antebrat, pumn si mana.
Vindecarea dureaza infinit mai mult, si anume 6-12 saptamani in cel mai fericit caz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-08-2014, ora 08:47
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
ma scuzati pentru greseala. Voiam sa spun ca nu pot intinde bratul complet. este vorba de articulatia cotului..
0
20-08-2014, ora 10:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total imposibil de precizat originea problemei fara examinare clinica directa, insa exista posibilitatea sa va confruntati cu o fractura a capului radial, dificil de diferentiat pe radiografie.
Daca este asa, se impune o perioada "dura" de kineto-terapie, in scopul de a recastiga mobilitatea cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-08-2014, ora 10:51
Alexandru96t
Nu este medic/terapeut
Alexandru96t
Buna ziua.
Am facut radiografie imediat dupa accident, iar domnul doctor, a spus ca sunt in regula. reusesc sa misc cotul din ce in ce mai mult, dar totusi, persista o durere cand incerc asta. eram ingrijorat de faptul ca inca mai doare dupa 2 saptamani..
multumesc pe raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: