Nu pot ramane insarcinata

11-02-2014
mia_joh84
Nu este medic/terapeut
mia_joh84
Am 30 de ani si de 2 ani jumate incerc sa raman insarcinata. In luna octombrie 2013, am inceput impreuna cu sotul o serie de analize si teste. Prima a fost spermograma, care a iesit OK. Pe data de 5 decembrie 2013 am facut eco in ziua 7 a CM, folicul diametru 16 mm. Pe data de 10.12.2013 am repetat eco, folicul 26 mm, inca intact, ovarul drept. La eco mi-a descoperit lichid in trompa dreapta, dim. 35mm*50mm. Pe 20.12.2012 mi s-a recoltat pt analize (secretie uretrala, vaginala si chlamydia din secretie vaginala). Rezultatele au fost negative, insa pt chlamydia am primit un rezultat slab pozitiv. Incepand cu 30.12 am luat tratament 10 zile cu doxicilina, metronidazol si cervugid ovule. Pe data de 17.01 a inceput CM iar pe data de 23.01.2014 am facut histerosalpingografia (ziua 7 CM), unde mi s-a confirmat diagnosticul hidrosalpinx drept, cu sanse minime de obtinere sarcina. Pe data de 28.01.2014 am fost la control eco, ovulatie pe ovarul stang, z12 a CM, folicul d 23mm. Am luat la recomandarea medicului duphaston 10 mg, 2 pastile/zi, din z16 (01.02.2014) timp de 10 zile si acifol 5mg 1 pastila pe zi. In ce masura, cu acest diagnostic si tratament pot obtine o sarcina pe cale naturala? si ce masuri trebuie sa iau, in timp, pentru trompa diagnosticata cu hidrosalpinx? exista vreun tratamnet sau va trebui operata si extirpata pentru a evita eventuale complicatii si pentru obtinerea unei sarcini?
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
04-03-2014, ora 12:34
Dr. Carmen Rusu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Carmen Rusu
Buna ziua.
Daca macar una dintre trompe este permeabila se poate obtine o sarcina, insa avand in vedere hidrosalpinxul acesta poate dauna unei eventuale sarcini. Lichidul de poate elimina din trompa in cavitatea uterina si poate afecta sarcina.
Va rog, efectuati un consult ginecologic in vederea unei eventuale interventii laparoscopice pentru extirparea trompei afectate sau macar cliparea acesteia.
O zi buna,
Carmen Rusu
1
30-03-2014, ora 23:14
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
BUNA ZIUA IMI PUTETI SPUNE SI MIE DACA POT RAMANE INSARCINATA?
AM FACUT O ECOGRAFIE PELVINA SI NU STIU DACA E TOTUL NORMAL DACA POT AVEA O SARCINA
REZULTATUL ESTE URMATORUL:
UTER IN AVF;STRUCTURA OMOGENA A PERETILOR;GROSIMEA ENDOMETRULUI 2MM
FARA IMAGINE DE SAC EMBRIONAR
OVAR DR CU DIAMETRE DE 25/15MM
OVAR STG CU DIAMETRE DE 26/18MM
VEZICA URINARA CU PERETI DE GROSIME NORMALA SI CONTINUT OMOGEN.
MENTIONEZ CA AM RH NEGATIV;DE LA 6 ANI AM HERNIE INGHINALA;
PRIMUL BEBE AM AVORTAT PENTRU CA ERA PREA DEVREME
IN URMA CHIURETAJULUI AM RAMAS CU ANEXITA ACUTA CARE AM TRATAT-O DAR IMEDIT CUM INTRERUP TRATAMENTUL 1 LUNA REVINE IAR;
MAI AM SCRIS PE O SCRISOARE MEDICALA CA AM VEGETATIE VULVOSI NU MAI STIU CUM CACI NU INTELEG SCRISUL SI VAGINITA NU STIU DE CARE NU SE INTELEGE SCRISUL AM GRUPA A2
MAI AM FACUT UN EXAMEN CITOLOGIC-FROTIU CERVICO VAGINAL DUPA CE MI SA SPUS DIAGNOSTICELE DE MAI SUS SI AM REZULTATELE ASA:
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL SATISFACATOR PENTRU EVALUARECELULE ENDOCERVICALE ABSENTE
DESCRIERE CITOLOGICA:FROTIU NEGATIV
IMI POATE SPUNE SI MIE CE E NORMAL AICI SI CE NU ESTE?
SI DACA IN URMA A CE V AM PREZENTAT IMI PUTETI SPUNE DACA AM SANSE SI DACA SE POATE SA RAMAN INSARCINATA VA MULTUMESC!
0
31-03-2014, ora 10:59
Dr. Carmen Rusu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Carmen Rusu
Buna ziua. Rezultatul ecografiei pare normal, la fel si rezultatul examenului Papanicolau.
Legat de ce ati mentionat, si anume vegetatie vulvara si anexita, acestea ar trebui tratate de catre un ginecolog.
Ulterior, dupe ce acestea se rezolva, ar fi bine sa verificati starea trompelor uterine (adica sa faceti o histerosalpingografie) si sotul sa faca o spermograma. Dupa ce aveti aceste rezultate, va voi putea da un raspuns mai clar.
O zi buna.
Carmen Rusu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •