nu pot respira

17-11-2008
eluta
Nu este medic/terapeut
eluta
am momente ca abia pot sa respir, ma apasa in piept si ma doare dupa cap, parca simt ca o presiune asupra lui, am facut radiografie la plamani si sunt ok, ma deranjeaza tare ca nu pot respira bine, de la ce poate sa fie, am facut si o electrocardiograma la inima si nimic, tensiunea e buna de la ce poate sa fie
5 comentarii
0
17-11-2008, ora 16:10
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna, iti recomand sa faci o spirograma, la spitalul de pneumo, ca sa excluzi posibilitatea de a avea astm bronsic.
0
17-11-2008, ora 20:44
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Cred ca ne-am mai intalnit pe aici! Respiratia greoaie este, din punct de vedere psihologic, generata de reprimarea comunicarii! Prea mult timp n-ati exprimat ceea ce ati gandit! Principala problema este dificultatea de a va exprima emotiile, teama de reactiile oamenilor si in fata pierderilor. Criza mai puternica survine frecvent pe fundalul durerii, atunci cand faceti eforturi sa fiti puternica si sa va ascundeti sentimentele, in loc sa le manifestati. Se mai poate manifesta cand creativitatea dumneavoastra este "sufocata" de cei din jur, respectiv cand intampinati critici sau ironii la adresa initiativelor dumneavoastra. Terapia include exprimarea si eliberarea emotiilor prin cantat, scris, arta, poezie, sau pur si simplu verbal. Va ajuta rasul, amuzamentul, spontaneitatea si trebuie sa invatati sa respirati profund prelungind durata expiratiei pentru marirea capacitatii pulmonare si reducerea riscului declansarii spasmelor. Succes!
0
20-11-2008, ora 15:10
eluta
Nu este medic/terapeut
eluta
va multumesc pentru sfaturi, m-as bucura sa stiu ca este de ordin psihologic dar mie mie fruca sa nu fie alta cauza, i se mai spune si dispnee parca si mentionez ca nu o am tot timpul am avuto asta vara si acum a revenit dar parca nu mai trece, am momente cand cred ca anm sa mor exista un remediu sau medicament
0
29-01-2009, ora 12:57
bianca_loredana2001
Nu este medic/terapeut
bianca_loredana2001
buna tuturor.eluta sa stii ca si eu am aceste stari pe care le descrii tu si am fost la doctor si am facut radiografie si spirometrie si nu a iesit nimic.toate bune.mai am probleme si cu inima am palpitatii extrasistole pt care iau o pastila dar cardiologul a zis ca e de la anxietate ca inima nu ar fi bolnava.eu nu stiu ce sa mai cred pt ca am si dureri in zona inimii.crizele de respiratie sunt foarte deranjante.acum au debutata de vreo 3 saptamini si nu mai trece.nu intra aerul in plamini.eu asa simt.tu cum te mai simti?
0
29-01-2009, ora 15:45
eluta
Nu este medic/terapeut
eluta
buna bianca la fel ca si tine simt ca nu-mi intra aerul in piept, acum am o perioada sunt ok dar sigur revin simptomele iar, asa patesc mereu de un an de zile ma lasa si pe urma iar ma ia, si mai ales in repaus, noaptea ziua ma iau cu treaba si uit dar cand ma pun in pat e jale probabil e pe sistem nervos ca dupa ce iau un xanax adorm si e bine, nustiu ce sa-ti zic tie poate e la fel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •