Nu pot respira adanc+junghi in spate

18-08-2013
suiram27
Nu este medic/terapeut
suiram27
Buna ziua,
Am 28 de ani, sunt barbat, din Iasi, am slabita in ultima perioada ajungand la o greutate de vreo 67 kg.
De aprox 2 sapt fac kinetoterapie pentru o lombosciatica, moment in care am inceput sa am o respiratie dificila (nu pot trage aer de tot in plamani) si un junghi in spate, cam pe la jumatatea spatelui..sunt momente cand pot trage aer de tot si cand nu. Mentionez k noaptea dorm bine si park aceasta problema dispare..nu am tuse, nu am dureri in piept.
Insa, vazand k aceasta problema persista, acum cateva zile am avut un atac d panica, ajungand la urgente, am amortit aproape tot, fata, maini, picioare, fara saliva, ameteli..mi s-au facut 2 perfuzii(calciu+diapzepam cu glucoza) si analize sange, ekg, raza toracica, in concluzie nu se vede nimic.
Problema persista..am mai fost la 2 medici dupa care imi spun k dak la radiografie nu e nimic, la ekg nimic, nu stiu ce as putea avea..k e atac d panica, k e psihic, d la stres.
Eu incerc sa spun k sunt f linistit acum, am luat calmante, magne b6, dar problema cu respiratia persista..nu stiu ce sa mai fac.
Am ajuns intr-un punct in care sunt dispus sa fac orice investigatie posibila dar nu gasesc makr pe cineva care sa ma indrume ce investigatii sa fac, pt k medicul d familie da din umeri..
Va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
19-08-2013, ora 16:57
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
poate fi vorba despre o nevralgie, mai ales ca respiratia grea si junghiul apar la miscare si cand dormiti nu aveti nimic. Consultati-va cu medicul care va trateaza de lombosciatica. Multa sanatate!
0
04-07-2021, ora 00:58
Nemes andreea
Nu este medic/terapeut
Nemes andreea
Buna ziua, am 14 ani si am acceleasi simptome ca si ale utilizatorului de mai sus oare pot avea nevralgie ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •