Nu pot sa inghit

24-07-2017
Anndreeeaaa
Nu este medic/terapeut
Anndreeeaaa
Buna ziua. Am si eu o problema de vreo doua luni. La început a fost o durere in piept si nu puteam sa trag aer adânc, am fost la Pneumologie si mi s a spus ca am astm, știind ca am astm de 9 ani. Mi s a dat astha 15 si simbicort. Le am luat doua săptămâni si nici o schimbare. Am fost la medicul de familie care mi a spus ca e vorba despre o alergie si mi a dat xyzal doar seara, începusem sa ma simt mai bine. Dupa doua săptămâni iar au revenit durerile in piept. Am fost la cardiologie, acolo mi s a spus ca sunt anxioasa si mi a dat panangin si extravalerianic. Am luat doar panangin o sapatamana, nici o schimbare. Am fost la urgentă, acolo mi s a spus ca este o viroză dar nu mi a dar nimic in acest sens. Ce poate fii ca nu mai stiu ce sa fac :(. Ma doare in piept in partea stânga, capul si in frunte ai in ceafa si mi se usucă gâtul nu pot sa înghit nimic.
8 comentarii
1
30-07-2017, ora 21:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Problema se poate rezolva prin colaborarea dintre medicul reumatolog si ORL.
dr Petre Muresan
1
30-07-2017, ora 21:43
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa-i consultati pe acesti medici si sa faceti investigatiile recomandate de catre ei.
dr Petre Muresan
0
31-07-2017, ora 15:00
Anndreeeaaa
Nu este medic/terapeut
Anndreeeaaa
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Acum o săptămana am facut analize pentru glanda si mi a iesit t3 mai mare, 1, 86. Maine am programare la endocrinolog. S ar putea sa fie si de la asta ? Ieri am avut palpitații groaznice, cei de la urgente au spus ca am tahicardie severa si s ar putea sa fie de la glanda.
1
31-07-2017, ora 22:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, in cazul in care T 3 a iesit crescut, trebuie investigata si tratat tiroida.
dr Petre Muresan
0
01-08-2017, ora 20:04
Anndreeeaaa
Nu este medic/terapeut
Anndreeeaaa
Am fost la endocrinolog, mi a spus ca nu am nimic la glanda. Maine ma duc sa imi fac si o ecografie tiroida sa vadă daca e ceva. A spus ca e posibil de la anticoncepționale sa am valoarea aceea crescută. Se poate sa fie de la altceva ? La ORL mi a spus ca am deviație de sept. In rest nimic. Ma doare foarte tare in piept si nu stiu ce sa mai fac.
1
01-08-2017, ora 21:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca puteti sa-mi transmiteti si mie rezultatul ecografiei, va rog
dr Petre Muresan
0
02-08-2017, ora 15:53
Anndreeeaaa
Nu este medic/terapeut
Anndreeeaaa
Am facut ecografie si mi a spus ca nu am nimic la glanda. Lob drept 52/10/24 mm, cca 6.4 cm3. Lob stâng 50/8/27, cca 5.7 cm3. Si mi am facut si una abdominala generală. Si la ficat scrie cca 4 cm sub rebord medio-clavicular drept ( lob vertical drept 158 mm, lob stâng 52 mm lob caudat 20 mm. ) mi a spus ca e ficatul mărit si sa fac niste analize. As vrea si la stomac sa fac niste analize. Credeți ca ar putea fii de la astea ?
0
06-08-2017, ora 06:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie facute toate analizele si investigatiile necesare si abia apoi se poate trage o concluzie.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •