nu pot sa inghit

24-08-2007
Ioana_buc
Nu este medic/terapeut
Ioana_buc
de cateva luni am dificultati la inghitit alimente mai solide sau chiar saliva...un fel de disconfort.
De 1 luna am avut trei crize de spasmofilie, si probleme cu respiratia si inghititul. Am facut taote analizele posibile: la tiroida nu am nimic, curios e ca valoarea la Ca e absolut normala( la toat tipurile de calciu), etc
Ultimul diagnostic la ORL este rinita cronica si hipertrofiere amigdale, cu reflux gastric. Problema e ca nu ma doare nimic la stomac si "ragai" doar aer.
Trebuie sa iau picaturi de nas dar nu mai mult de 5 zile, si pe urma ce fac? Ma poate ajuta cineva? Sa iau ceva si sa se termine odata cu toate
4 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Chiar daca nivelul calciului este normal, acesta poate fi scazut in situatii de stress, mai ales daca exista episoade de spasmofilie. Urmati un tratament de durata cu calciu, magneziu si complexe de vitamina B. Refluxul esofagian de obicei determina usturimi la nivelul esofagului. Eventual, efectuati un exudat faringian pentru a vedea daca hipertrofia amigdaliana se datoreaza unei infectii. Daca aceste cauze se exclud, nu mai ramane decat sa faceti o endoscopie gastro-esofagiana, care poate identifica o cauza a disfagiei (incapacitatea de a inghiti).
0
28-08-2007, ora 00:00
Ioana_buc
Nu este medic/terapeut
Ioana_buc
Stimata d-na doctor,
Va multumesc foarte mult pt raspunsul dvs.
Pe mine nu ma ustura nimic cu exceptia zonei superioare a gatului(probabil in zona amigdalelor, nu stiu)
Mi-am facut exudatul faringian singura, pe care dr. de la ORL a omis sa mi-l recomande, in baza a ce am auzit de la altii, si da, am stafilococ auriu si acuma iau antibiotice in baza antibiogramei. Deja ma simt mai bine si sper sa se termine aici problemele.
0
08-09-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Aceasta senzatie de jena la inghitire si greutate in respiratie se poate datora unei faringite si unei infectii cu candida.O infectie mixta cu candida si stafilococ auriu e mult mai severa decat una doar cu stafilococ auriu sau doar cu candida.Sper sa scapi de stafilococul auriu, e foarte agresiv mai ales daca ai imunitatea scazuta.
0
25-09-2007, ora 00:00
diandra
Nu este medic/terapeut
diandra
Aceleasi simptome le.a avut si sora mea si a luat ampicilina, pentru ca nu mai putea nici sa manince, chiar si apa era dificila, si facuse si febra iar dupa citeva zile i.a trecut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.