Nu pot sa o accept pe iubita mea suta la suta

19-08-2018
nucred
Nu este medic/terapeut
nucred
Nu sunt singur care sufera de asemenea problema, am incercat sa ma descurc singur dar e foarte greu, problema ma depaseste.
Sunt in cuplu cu iubita mea de aproape 2 ani și ma macina faptul ca ea a avut acte sexuale inainte sa ne cunoastem. O iubesc foarte mult, e o persoana exeptionala si fac tot posibilul sa fim in continuare.
Nu pot sa accept faptul ca a avut 4 parteneri inaintea mea. Eu avand doar 2 partenere. Am vorbit fata in fata si i am spus totul ce ma deranjeaza, ea ma inteles ( au fost situatii in care recunoastea plangand ca a facut multe greseli si nu ar repeta totul inca odata) E foarte usor sa ma intorc in starea ceea nebuna in care o vad pe ea facand sex cu altii
nu mi sa intamplat asa ceva veci si e foarte foarte greu sa scot din cap, sa o accept asa cum e.
10 comentarii
0
19-08-2018, ora 18:04
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
La ce va ajuta numărul de parteneri dinainte dv la partenera?Daca vă iubiți și sunteți fericiți ?
1
19-08-2018, ora 18:14
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Solutia este foarte simpla: despartiti-va. Incercati sa gasiti o fata care nu a avut parteneri sexuali. Nu stim insa ce se va intampla peste 5-10 ani. Poate curiozitatea o va face atunci sa caute si altceva.

De fapt cred ca ceea ce se intampla nu are legatura cu partenera, oricare ar fi ea, ci cu niste probleme pe care le aveti si pe care, inainte de a (va) face si mai mult rau ar trebui sa le discutati cu un psihoterapeut.
0
19-08-2018, ora 18:39
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încercați să vorbiți cu un psihoterapeut să vă ajute să conștientizați ce se întâmplă de fapt cu dumneavoastră, de ce trecutul are o mai mare importanță decât prezentul.
Ce se întâmpla dacă nu era sinceră cu dumneavoastră și v-ar fi spus că a avut un singur partener?
V-ați simți mai bine să fiți mințit?
Cine vă poate garanta că o viitoare parteneră nu va avea defecte pe care nu le puteți accepta?
Puneți în balanță calitățile și defectele iubitei actuale. Care atârnă mai greu?
0
19-08-2018, ora 18:55
nucred
Nu este medic/terapeut
nucred
ma deranjeaza faptul ca ea fiind femeie a avut mai multi parteneri
si faptul in general ca nu s primul la ea
vreau nu vreau nu pot scoate din cap imagini perverse.
0
19-08-2018, ora 19:04
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Că și colegii mei va recomand sa mergeți.la un psihoterapeut și la un psihiatru daca situația o impune
0
19-08-2018, ora 21:22
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Si ce sa inteleg de aici ca daca ai "egalao" daca ai mai avea inca doua relatii (sic) ar fi OK.Orgoliul tau ar fi multumit.Sau poate inca trei ca sa o depasesti si atunci esti mai tare ca ea. :-)))

Da asa e, ce e hazliu in viata asta, aia care erau mai afemeiati, nimereau tot sotii ca si ei care le "scaparau" ochii dupa barbati si care avusesera relatii cu altii. Dar ei parca erau neimpacati, dar ca ei umblasera cu mai multe era absolut OK.
Aviz amatorilor. Cum va este viata voastra, cam asa va veti avea langa voi oameni cu aceleasi principii, stiti aia cu principiul atractiei.
1
19-08-2018, ora 21:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă singurul criteriu al alegerii unui partener de viață e numărul de parteneri sexuali avuți înainte, nu ai decât de pierdut, pentru că pierzi din vedere alte lucruri importante.
De ce nu te desparți de ea dacă te deranjează atât? Poate că o ții blocată într-o relație nepotrivită în timp ce poate altcineva ar ști s-o aprecieze pentru ce este ea cu adevărat la ora actuală.
Dacă rămâi blocat în trecut nu poți trăi cu adevărat prezentul și nu-ți poți proiecta un viitor fericit.
0
20-08-2018, ora 13:56
david90
Nu este medic/terapeut
david90
In general, masculii alfa ai speciei homo sapiens sunt programati genetic sa fie competitivi si sa-si doreasca sa fie primii la toate, in special la deflorarea si impregnarea femelelor. De cealalta latura se afla masculii beta, cei care se multumesc intotdeauna cu mai putin si accepta compromisuri, pt a fi "fericiti"...
0
20-08-2018, ora 14:01
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ce crezi tu ca spune despre tine faptul ca te gandesti mereu la fostii ei parteneri ? Oare te compari cu ei?
Te temi oare ca la un moment dat s-ar putea ca aceste comparatii sa-ti fie defavorabile si ea sa te paraseasca?
Sa reflecte asta oare o nesiguranta legata de propria ta persoana?
Ai putea explora mai mult aceste lucruri in cadrul unor sesiuni de psihoterapie.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
1
20-08-2018, ora 15:45
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Orice problemă se rezolvă acționând și nu plângându-te. Deci așa cum ți-am recomandat atât eu cât și colegii mei programează-te la niște ședințe de psihoterapie și-atunci vei afla singur toate răspunsurile și vei putea merge mai departe. Așa nu vei avea rezolvare până la sfârșitul vieții pentru că nefiind pregătit să accepți niște adevăruri vei rămâne blocat în convingerile tale și vei continua să fii nefericit.
Poate te ajută, meditând la următoarea povestioară:

De ce nu suntem fericiţi?
Într-un mic orăşel trăia o femeie cu cei doi feciori ai ei. Unul dintre feciori era negustor de umbrele iar celălalt îşi câştiga existenţa vânzând sandale.
Această femeie era mai mereu tristă. Văzând o mereu în această stare de tristeţe, un om a întrebat-o:
- Ce te supără femeie? Ce necaz îţi chinuie sufletul?
Femeia îi răspunse:
- Vezi dumneata, acum plouă. Unul din feciorii mei trăieşte din vânzarea de sandale. Din cauza vremii afacerea lui are de suferit. Cum să nu fiu necăjită?
Peste câteva zile soarele îşi făcu simţită prezenţa în micul orăşel dar mai puţin în inima femeii căci ea tot tristă şi abătută era. Nedumerit acum, omul o întrebă din nou:
- Acum e soare, nu asta aşteptai? Feciorul tău are acum o afacere prosperă vânzând sandale, de ce eşti în continuare supărată?
Femeia îi răspunse:
- Ooo, vezi dumneata, celălalt fecior al meu vinde umbrele. Cine cumpără umbrele pe vremea asta însorită? Înţelegi acum de ce sunt tristă?
- Sunt şi mai nedumerit acum, răspunse omul. Din câte mi ai vorbit despre feciorii tăi, eu înţeleg că tu ar trebui să fii mereu o mamă fericită. Când plouă, feciorul tău care vinde umbrele prosperă iar când e soare celălalt fecior al tău vinde sandale.”

De ce nu suntem fericiţi?
Într-un mic orăşel trăia o femeie cu cei doi feciori ai ei. Unul dintre feciori era negustor de umbrele iar celălalt îşi câştiga existenţa vânzând sandale.
Această femeie era mai mereu tristă. Văzând o mereu în această stare de tristeţe, un om a întrebat o:
- Ce te supără femeie? Ce necaz îţi chinuie sufletul?
Femeia îi răspunse:
- Vezi dumneata, acum plouă. Unul din feciorii mei trăieşte din vânzarea de sandale. Din cauza vremii afacerea lui are de suferit. Cum să nu fiu necăjită?
Peste câteva zile soarele îşi făcu simţită prezenţa în micul orăşel dar mai puţin în inima femeii căci ea tot tristă şi abătută era. Nedumerit acum, omul o întrebă din nou:
- Acum e soare, nu asta aşteptai? Feciorul tău are acum o afacere prosperă vânzând sandale, de ce eşti în continuare supărată?
Femeia îi răspunse:
- Ooo, vezi dumneata, celălalt fecior al meu vinde umbrele. Cine cumpără umbrele pe vremea asta însorită? Înţelegi acum de ce sunt tristă?
- Sunt şi mai nedumerit acum, răspunse omul. Din câte mi ai vorbit despre feciorii tăi, eu înţeleg că tu ar trebui să fii mereu o mamă fericită. Când plouă, feciorul tău care vinde umbrele prosperă iar când e soare celălalt fecior al tău vinde sandale.”
************************************************************************************************************************************************
Prin urmare, dacă vrei să fii nefericit, îți găsești motive din orice. Fii sigur, dacă nu exista motivul ăsta, inventai altul și ai fi ajuns în aceeași stare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul