nu pot sa o fac din cauza durerii

24-04-2016
anonimaaaa1
Nu este medic/terapeut
anonimaaaa1
Buna ziua, am 18 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de aproape doi ani...acum cateva zile am incercat sa facem dragoste pt prima data, avand in vedere ca deja ne cunoastem destul de bine unul pe celalalt..eu am fost cea care a luat initiativa si a fosst totul ok pana in momentul de dinante de penetrare...am incepur sa ma usuc si oricat de mult a incercat sa ma faca sa ma ud la loc nu a reusit..nu a reusit sa ma penetreze decat foarte putin, aproape deloc, si cu toate astea m-a durut groaznic..urmatoarele seri am mai incercat, dar ieri am imceput sa plang de durere, desi tot nu s-a rupt himenul...sunt genul de persoana care nu are incredere in ea, iar acum e si mai rau pt ca ma simt aiurea ca nu am putut sa o fac.in momentul in care incepea sa doara ma incordam si nu mai puteam desface picioarele...imi e teama sa mai incerc din cauza ca nu cred ca voi reusi sa suport durerea si ca se va repeta povestea..va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat
5 comentarii
0
25-04-2016, ora 09:41
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
In primul rand iti recomand un control ginecologic pentru a vedea daca este totul in regula dpdv medical. Acelasi lucru (analize medicale) le recomand si partenerului tau, pentru a vedea daca este sanatos (el poate avea boli transmisibile care nu sunt detectabile decat prin analize de sange - ex.HPV. Cauza reactiilor tale poate fi teama de durere sau de actul sexual, care poate veni din diverse motive: teama de sarcina (iata de ce este bine sa va protejati) si altele (poate nu esti pregatita cu adevarat pentru acest pas). Este bine sa va informati amandoi despre viata sexuala si ce responsabilitati aduce aceasta.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
25-04-2016, ora 10:18
anonimaaaa1
Nu este medic/terapeut
anonimaaaa1
Ne-am protejat atunci si sper ca data viitoare sa si reusim sa o facem. Va multumesc din suflet!
0
25-04-2016, ora 18:15
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Esti sigura ca nu s-a rupt himenul, avand in vedere ca ati incercat de multe ori? Mi se pare ca durerea aceea trebuia sa fie de la himen dar daca tu spui ca nu s-a rupt, probabil asa e. Eu nu iti recomand sa incerci nimic atata timp cand esti uscata si incordata. Un act sexual in asemenea conditii ar fi oribil si pt o persoana care nu mai e virgina, nu mai spun de cineva care o face pt prima data. Totul e sa iti doresti cu adevarat, pt ca atunci te lubrifiezi cum trebuie si intra usor. Te sfatuiesc sa nu mai planificati asta pt ca asa te vei stresa, incorda si nu te vei uda bine. Daca ati putea sa faceti sa fie spontan, sa schimnati "decorul", iar actul sa vina cand tu esti pregatita si dornica.
Nu trebuie sa te simti rau ca nu ai putut s-o faci, crezi ca era mai bine daca il lasai sa te penetreze asa uscata si incordata la maximum? Nu vreau sa te sperii dar asa se produc accidentele sexuale grave ca rupturile vaginale etc. E mai bine ca s-a intamplat asa si n-a fost mai grav. Puteti sa va puneti de acord si s-o faceti putin cate putin. Azi un cm, maine altul si tot asa. Cu rabdare, comunicare si intelegere din partea amandurora se rezolva. Bineinteles, nu in conditii de uscaciune! :)
0
25-04-2016, ora 19:29
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Dar nu e mai simplu si comod s-o faca singura cu un dildo, sau chiar cu degetul?! Si poate folosi un lubrifiant...
E chiar atat de importanta satisfacerea orgoliului barbatesc?!
0
25-04-2016, ora 19:59
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Iar unele BTS-uri pot fi contractate chiar si cu prezervativ...Daca iubitul a mai avut si alte partenere, ar trebui sa fii precauta.

https://www.stdcheck.com/blog/stds-you-can-get-while-wearing-a-condom/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici