nu pot sa respir!

61 comentarii 1 23 Înainte ›
0
18-01-2010, ora 04:28
corect_21
Nu este medic/terapeut
corect_21
buna ziua.sufar de aceasi boala sa-i zicem asa de mai bine de 7 ani.nu stiu ce sa m-ai fac ca mam saturat.acesc comm lam scris bine inteles ca no puteam dormi ca ma sufocam, asa stau si pierd noptile.aveam 14 ani cand au inceput problemele de respiratie.sunt din iasi am fost la sf spiridon mi-am facut un control si mi-au zis ca am sufl pe aorta, dupa asata mam internat la sf Maria la care doctori mau dignosticat cu lipsa de calciu.mam simpit mai bn pt aproape 3 ani dupa care mam apuct de fumat si au inceput sa reapara aceleasi probleme de respiratie pe care de urasc care imi dau senzatia ca imi va sta inima..fiind la munca in afara nu am ezitat sa incerc si doctori de aici care nu mi-au gasit nimic si eu sunt convins ca sufar cu inima sau plamani.ma poate ajuta cineva va rog din suflet, multumesc anticipat
0
22-01-2010, ora 19:27
CATRINIK
Nu este medic/terapeut
CATRINIK
MI SE TAIE RESPIRATIA BRUSC ... SIMT K MI SE MISCA CEVA IN PIEPT SI MI SE TAIE RESPIRATIA E GROAZNIC SI INTRU SI PUTIN IN PANICA... CRED K AM SI O INFECTIE IN GAT RACESC DESTUL D DES SI SUNT ROSIE IN GAT . AM MAI AVUT SI ACUM 2 ANI PROBLEMA ASTA DAR NU ERA ASA DES ACUM MI SE TOT TAIE RESPRATIA ... VA ROG SA MA AJUTATI
MULTUMESC
0
23-01-2010, ora 15:14
ramona8410
Nu este medic/terapeut
ramona8410
Sfatul meu pt voi Corect_21 si Catrinik este sa va faceti toate analizele, adica radiografie la plaman, un consult la un medic cardiolog, un consult endocrinologic, analize de sange, si daca toate investigatile va sugereaza ca organic nu aveti nimic atunci va sugerez sa faceti si un consult psihiatric. Eu am trecut prin aceasi situatie ca voi ma sufocam, aveam pulsul mereu marit 100-150, niste senzatii la cap, nervii stomacali o luasera razna aveam mereu emotii fara sens. Am facut toate investigatile de mai sus, am facut chiar si rmn la cap si toate mi-au iesit bine, eram disperata ca imi era rau si nu stiam de ce, refuzam sa merg la psihiatru datotita unor ideei preconcepute de ale mele. Ei bine pana la urma am mers aici in orasul meu in Craiova si nu prea m-au ajutat, insa cineva mi-a recomandat un psihoterapeut in Bucuresti, vreau sa spun ca de cand am fost la ea ma simt f bn, mi-a zis ca sufocarea, tahicardia, atacurile de panica, si toate senzatile pe care le aveam erau pe sistem nervos, datorita stresului si anumitor suferinte din trecut. Mi-a dat un tratament foarte usor, nu m-a incarcat cu medicamente ca ceilalti medici la care am fost, care mi-au facut doar rau si mi-au agravat starea. Ideea este ca si eu cateva luni am avut doar sezatii de sufocare si apoi netratand corespunzator cauza au aparut si altele care le-am spus mai sus, oricum datorita stresului nu toti reactionam la fel. Nu lasati sa se agraveze! Orice se trateaza dak este depistat la timp. Sper ca sfaturile mele si totodata experienta traita de mine v-a fost de ajutor cu ceva. Multa sanatate!
0
23-01-2010, ora 15:33
corect_21
Nu este medic/terapeut
corect_21
mulumim pentru sfatur.i analize mi-am facut acum 3luni la inima si la plamani si mi-au verificat si calciul ca ma simteam rau si aveam intepaturi in zona inimi.Toate au iesit bine si normale.mi sa spus ca am mucit prea greu si nu a fost decat un muschi care imi provoca intepaturile.o sa incerc si io un psihiatru.multa sanatate si tie si sper sa aiba efect si la mine.multumesc inca odata
0
24-01-2010, ora 13:24
ramona8410
Nu este medic/terapeut
ramona8410
corect_21 daca toate analizele si investigatile au fost bune, atunci ar fi bine sa consulti si un psihiatru, stiu ca e greu de crezut dar si stresul poate cauza simptomele pe care le acuzi, cand te mai simti rau foarte important este sa nu iti pierzi calmul, incearca sa respiri linistit si nu intra in panica, pt ca daca organic nu ai nimic nu ai cum sa mori, sunt doar niste simptome cauzate de stres, si trec dar trebuie tratate si nu lasate sa avanseze ca apar si altele noi la fel de suparatoare. Foarte important este sa gasesti un medic bun care sa iti dea un tratament corespunzator tie. Nu trebuie sa imi multumesti am trecut prin asta si stiu cum este de rau si imi este drag daca pot ajuta pe cineva macar cu un sfat. ai grija de tine si fii optimist ca asta conteaza cel mai mult!
0
24-01-2010, ora 15:30
corect_21
Nu este medic/terapeut
corect_21
sall.cate sedinte ai facut la psihiatru.ramona8410?scz ca te intreb
0
25-01-2010, ora 11:46
ramona8410
Nu este medic/terapeut
ramona8410
am fost de 2 ori, prima data am discutat despre cauza care mi-a determinat aceste simptome in organism si mi-a dat un tratament, iar apoi m-am dus iar sa vada cum a reactionat tratamentul la mine, sa vada daca ma simt mai bine, si cum ti-am spus tratamentul mi-a fost favorabil. poate dak ai momente in care te panichezi, gandindu-te ca poate esti grav bolnav, ar trebui sa mergi si la un psiholog, care te poate ajuta sa te faca sa intelegi ca totul se petrece in mintea ta si astea sunt niste reactii datorita stesului sau ceva ce poate te-a marcat, eu nu am mers sa psiholog dar am incercat sa fiu mereu calma si sa inteleg ca nu am nimic si ca aceste simptome o sa treaca, pt ca ori daca te duci tu la toti psihologii sau psihiatrii daca tu nu incerci sa te controlezi pe tine si sa gandesti pozitiv nu ai cum sa te vindeci. e foarte importanta autosugestia asa ca gandeste pozitiv daca toate analizele sunt bune nu ai ce sa patesti, cand iti e rau stai calm ca dak te sperii mai rau iti faci, sfatul meu este sa mergi la un psihiatru bun si poate si la un psiholog. sa sti ca se gasesc greu medici psihiatrii buni, am fost la multi care nu m-au ajutat, mi-au facut mai mult rau, aceasta doctora la care am ajuns in final m-a ajutat.
0
26-01-2010, ora 20:58
corect_21
Nu este medic/terapeut
corect_21
sall am fost azi la psihiatru si mi-a dat niste pastile locuiesc in irlanda si nici macar nu am auzit in viata mea de diagnosticul care mi la pus astea is pastilele pote iti sunt conoscute (lexprapro) si mi-a dat siniste somifere ca i-am spus ca nu pot dormi sa vedem.sper sa ma ajute daca sti ceva de pastilele alea spune-mi inainte de a le lua.ms
0
27-01-2010, ora 12:00
ramona8410
Nu este medic/terapeut
ramona8410
nu am auzi de ele, dar am citit pe net pe un site ca trateaza depresia majora si anxietatea generalizata, probabil ca diagnosticul tau a fost anxietate sau/si depresie, vezi cum te simti de la ele, si dak dupa o luna nu ti se imbunatateste starea sa te duci inapoi la medic sa iti dea altceva, eu de exemplu iau Seroxat, si pe mine asta m-a ajutat. in timpul unei depresii scade nivelul de serotonina(o substanta din creierul nostru) din creier si asta face sa ai un comportament depresiv, apatic, teama, fobii, seroxat aduce aportul de serotonina de care este nevoie in creier. dak ce ti-a dar medicul nu iti functioneaza sa ii zici si de seroxat, poate ti-l prescrie pe asta. ideea este sa nu te sperii, sa nu te panichezi, ca asta iti face mai rau. ai grija de tine
0
06-02-2010, ora 23:34
nanu_madalina
Nu este medic/terapeut
nanu_madalina
buna.si eu ma confrunt cu aceleasi stari.sunt din craiova.ramona8410 te rog sa ma cauti urgent k vreau sa vb cu tine despre starle astea care dureaza de ani buni.-*...te rog din suflet am nevoie de ajtor


(*modificat de administrator)
0
08-02-2010, ora 10:35
ramona8410
Nu este medic/terapeut
ramona8410
madalina da-mi o adresa de mess sa vb mai multe
0
28-03-2010, ora 19:31
aurelian30n
Nu este medic/terapeut
aurelian30n
Buna tuturor
Si eu am o problema de vreo 2 luni am o tuse nu mereu dar persista la inceput simteam ca nu am aer nu faceam temperatura mai stranutam (la inceput) acum pe partea dreapta adica pe caile respiratorii simt o iritatie. De retinut ca am luat si antibiotice si nimic. Mai simt si o amorteala in spate. Am mers la toti doctorii si nu am nimic la plamani, doar bronhiile marite, nu ma doare in spate doar ma inteapa in partea costala fata la nivel trahee. Va rog ajutati ma cu un sfat!!!
0
02-04-2010, ora 10:16
crapone
Nu este medic/terapeut
crapone
Ai igrasie in casa ? Verifica si elimina imediat igrasia si mucegaiul !!!!
0
31-05-2010, ora 22:31
figuka69
Nu este medic/terapeut
figuka69
buna.sufar de aceasi boala cam de 2ani, adica dureri in piept si lipsa de aer, adica inaite de somn in mai multe timpuri inaite sa inchid ochii mi se opreste fractiune de secunda respitatia am facut toate testele am fost si la un pshiatru, stie cineva un tratament bun sau ce analize sa mai fac sau ce tratament ???sau ce sa ma fac ast.raspuns si multumesc
0
23-06-2010, ora 09:00
_Mary_
Nu este medic/terapeut
_Mary_
urgenta cu salvarea de cateva ori. Mi s-au facut analize, Au iesit bune, Cu plamanii stau bine, am fost si la glande, la fel.. La Orl am facut tratat pt stafilococul auriu, si alte bacterii f mult timp k nu ceda la tratament, asta inainte de a mi se face laringoscoBuna ziua.! Ma sufoc si nu stiu de la ce vine. Mi se intampla de vreo 4 ani. Cam de 1 an jum mi se intampla f des. Nici nu stiu daca mai respir bine k mai tot timpul nu am aer.Crize de dispnee fac in orice imprejurare. Fie la efort, stare de repaus, caldura, somn, agitatie sau daka stau linistit atat fizic cat si pshihic.. Cum se manifesta. in momentul crizei simt ca nu am aer, k mi se ingusteaza gatul, simt ceva in gat care mi astupa caile respiratorii. vocea mi se ingroasa in acel moment si incerk sa mio dreg scuipand acea tusa, , secretie pe care o simt ca mi astupa gatul.dar nu mi iese nimik. Nu pot sa inspir si nici sa expir.fata mi se cianozeaza, transpiratii puternice, intepaturi la inima... Din cauza asta am ajuns la urgenta cu salvarea de cateva ori. Mi s-au facut analize, Au iesit bune, Cu plamanii stau bine, am fost si la glande, la fel.. La Orl am facut tratat pt stafilococul auriu, si alte bacterii f mult timp k nu ceda la tratament, asta inainte de a mi se face laringoscopie..La laringoscopie nu au gasit nimik doar o usoara secretie. Am fost operat de deviatie de sept.de 2 ani. cred k asta nu mi afecteaza respiratia. Va cer ajutorul k nu stiu incotro so mai iau.
0
12-07-2010, ora 08:55
figuka69
Nu este medic/terapeut
figuka69
buna.sufar de aceasi boala cam de 2ani, adica dureri in piept si lipsa de aer, adica inaite de somn pierd aerul in mai multe timpuri inaite sa inchid ochii mi se opreste fractiune de secunda respiratia am facut toate testele am fost si la un pshiatru, stie cineva un tratament bun sau ce analize sa mai fac sau ce tratament. sau doctor bun ???sau ce sa ma fac ast.raspuns si multumesc mult
0
12-07-2010, ora 09:09
figuka69
Nu este medic/terapeut
figuka69
defapt dureri cu apasaturi in piept, si interesant numa seara inainte de culcare si sa inchid ochii atunci am transe cind pierd si aerul citeva secunde si de citeca ori, apoi adorm are cineva asemanator astept un raspuns la cine sa apelez ce teste sa fac sau la ce specilist doctor sa ma duc.multumesc mult ast.rasp,
0
03-09-2010, ora 21:11
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Buna seara! Am citit postarile voastre. Se pare ca multa lume are pb respiratorii. Eu am o dispnee f urata. Simpt o apasare f puternica pe piept si mi se ingreuna f tare respiratie. Mie mi s-a spus ca am astm. Am luat flixotide si mi-am revenit f bine cu respiratia o perioada, dar de la un timp nu l-am mai suportat si pb au aparut din nou. Astazi am facut o criza groaznica, ma mir ca mi-am revenit. Sper sa gasesc si eu tratamentul potrivit si va doresc tuturor multa sanatate. Respiram un aer poluat, ne hranim cu e-uri, dupa cum stiti nu mai suntem siguri nici pe legume si fructe ( chiar si taranii folosesc ingrasaminte chimice ), stres. Nu are rost sa ne miram ca ne simtim rau. SANATATE MULTA!!!
0
27-01-2011, ora 16:00
nanu_madalina
Nu este medic/terapeut
nanu_madalina
pt ramona8410 -*.cauta-ma urgent.am nevoie de ajutorul tau.nu stiu unde sa ma duc.

(*modificat de administrator)
0
08-02-2011, ora 09:03
Siberia
Nu este medic/terapeut
Siberia
Buna ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un mic sfat sau o parere : in urma cu 2 saptamani a inceput sa imi apara o problema de respiratie simt ca nu mai inhalez deloc aer in plamani adica nu se umple tot plamanul de oxigen, care se manifesta doar in cursul zilei, de exemplu la scoala. Mi se infunda urechile si nasul si am pe cerul gurii o mucozitate din cauza careia inghit greu, mentionez ca mai mereu am gura si nasul uscate. Ma ia cu ameteli si sunt foarte foarte agitat. Problema respiratorie se manifesta si cand simt alt aer strain iar ca sa imi revin cat de cat caut o fereastra sa pot sa respir. La problema aceasta mi se adauga si niste panica bineinteles ca intru in panica cand sipt ca nu mai pot sa respir, fiindu-mi foarte frica de moarte.
0
08-02-2011, ora 22:59
Tacu
Nu este medic/terapeut
Tacu
figuka69 am aceias problema ca si tine exact aceleas sintome inainte sa adorm simt ca ma sufoc pentru 1 sec maxim 2 mi(am vazut k a mai postat ramona 8410 tot ceva de genu da legat pshic nam aceias problema nam nici o grija nici o depresie sau ceva de genu) se intampla in fiecare seara ziua nam nici o problema dar seara nu mai pot mi se intampla si de 3 ori pe seara nici nu mai pot sa dorm am acesta problema de 13 zile si nu mai pot mie frica sa mai ma bag in pat sau sa mai dorm ca sa nu ma sufoc noaptea in somn si sa ma gaseasca ai mei mort dimineata am doar 16 ani si fumez de la 13 ani ma gandesc ca asta ar fi unu din motive din cauza ca mi sa intamplat chestia asta te rog daca ai aflat un raspuns sau o solutie la aceasta problema te rog posteazo pe acest sait sau contacteazama -* va rog mult astept un raspuns


(*modificat de administrator)
0
08-02-2011, ora 23:04
Tacu
Nu este medic/terapeut
Tacu
a da si scz am uitat sa mentionez ca si eu am intepaturi noaptea la nivelul coastelor
0
15-02-2011, ora 17:39
Irina10
Nu este medic/terapeut
Irina10
Buna. Revin dupa aproape un an si doua luni dupa ce am postat in acest topic, cu vesti incurajante... simptomele au disparut.

Povestea mea se gaseste pe pagina anterioara a acestui topic... Le-am experimentat pe toate cativa ani de zile, la intensitate maxima in episoade... toate simptomele pe care le descrieti voi aici si starile psihice aferente... Analizele au iesit bune, toata lumea imi spunea ca este de la stres. Insa simptomele erau mult prea organice si prea intense ca sa imi pot inchipui ca sunt doar pe fond psihic si in ciuda a orice incercam eu, simptomele tot nu dispareau si eu simteam ca raman fara aer pe zi ce trece. Si mai mult decat atat, eu am terminat facultatea de psihologie si stiam toata teoria mecanismelor care pot genera astfel de simptome, si tot nu credeam ca poate fi pe fond psihic cand simptomele erau asa reale si epuizante.

In fine, ideea principala este ca acum sunt bine. Simptomele au disparut... mai am din cand in cand mici senzatii incomode insa slava Domnului acum pot respira.

Ce am facut ca sa ajung aici? Mi-am schimbat total stilul de viata. Am inceput in primul rand prin a incerca sa elimin factorii de stres din viata mea si sa gasesc cat mai multe activitati si lucruri care sa imi faca placere, m-am lasat de fumat, am incercat sa iau vitamine, am inceput sa fac un pic de sport...

Nu stiu nici pana in ziua de azi daca asta a fost remediul pentru ca simtomele au persistat mult timp si dupa ce mi-am schimbat sitlul de viata iar eu nu mai aveam nicio speranta ca o sa treaca. Insa acum a trecut.

Asa ca, pentru toti cei care treceti prin ce am trecut eu, sper ca mesajul meu sa fie incurajator.

IN PRIMUL RAND MERGETI LA UN DOCTOR SI FACETI TOATE ANALIZELE!!! este primul si cel mai important pas, daca exista o cauza organica a starilor voastre atunci ea se rezolva prin tratament. Trebuie mai intai eliminata cauza organica.

In al doilea rand, daca analizele ies bune si vi se spune ca este pe fond psihic, in ciuda faptului ca nu va simtiti stresati si simptomele persista, nu intrati in panica, nu va descurajati, incercati sa depuneti un pic de efort sa va schimbati stilul de viata. In cazul in care sunteti dispusi sa incercati si variante alternative va pot da datele de contact ale medicului de care vorbeam in mesajul anterior care prin medicina alternativa cred ca a avut o contributie la vindecarea mea.

Am trecut prin starile astea si a fost cea mai urata experienta din viata mea, si am refuzat si eu sa merg la doctor mult timp de frica... am zacut in starile astea fara sa fac nimic decat sa paralizez de frica si sa capitulez la fiecare respiratie avand senzatia ca ma sufoc.

Nu faceti asa, va rog MERGETI MAI INTAI LA DOCTOR SI FACETI ANALIZELE, chiar la mai multi doctori daca este nevoie, si apoi incercati sa va schimbati stilul de viata.

Nici eu nu credeam ca o sa fie bine, imi pierdusem orice speranta. Daca pot sa va ajut cu ceva, orice, cu un sfat sau daca aveti nevoie sa stati de vorba cu cineva care a trecut prin aceasta experienta urata, cu datele de contact ale doctorului de care ziceam, cu mare placere incerc sa fiu de ajutor.

Sanatate multa va doresc tuturor!
0
03-04-2011, ora 10:41
popflavia
Nu este medic/terapeut
popflavia
buna ziua tuturor
sincer am inceput sa ma calmez vazand ca nu sunt singura, eu am o problema asemanatoare cu a voastra a tuturor de aici, simt uneori ca nu pot sa respir si am senzatia sa trag aer in piept in exces, simt ca ma balonez la burta dupa cateva faze dinastea, nu tot timpu am starea asta este uneori, si cand sunt emotii puternice simt ca fac un atac de panica si atunci imi este si mai greu sa respir, acum un an am mers la urgenta de vreo trei ori intr_o saptamana de la munca, spasmofilie mi-a trecut la diacnostic, am facut analize atunci ca si mg au iesit bine, mi-a trecut dupa vreo 5 luni si respiratia a devinit la normal insa dupa vreo 4 luni de bine a reaparut din nou respiratia aiurea, sincer sunt ff constienta ca autosugestia este buna, ma ajuta insa pret de cateva minute simt ca innebunesc, mentionez ca am lucrat intr-un mediu ff stresant(stat peste program in exces, munca de birou deci stres maxim, si din pacate am cedat, mi-am si dat demisia deoarece nu mai era cine sa se concentreze, cand intram pe usa biroului mi se facea rau instantaneu, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare, va doresc tuturor sanatate si mult mult aer, va pup
0
03-04-2018, ora 19:25
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 7 luni. De 3 luni simt.ca nu imi intra destul aer in plamani si, totodata, salivez excesiv. Cand inghit saliva din nou Raman fara air.
Doctorita de family sune.ca este anxietate si iau Ciralopram.
Mi-e frica sa nu am tumour la creier sau cine stie ce boala.
Tensiunea si EKG sunt bune. Raze la pkamani bune. NU fumez !

Va rog sa ma ajutati !
0
03-04-2018, ora 22:25
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 7 luni.
De vreo 3 luni simt.ca nu mai respir normal si, totodata, saluvez was. Cand inghit saliva simt din nou.ca nu respir bine.
Mi-e frica. Doctorita de family mi-a prescris Ciralopram spunand.ca am anxietate. Tensiunea, EKG, raze pkamani bune.
Va rog sa ma ajutat i!
0
05-04-2018, ora 19:07
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 6 luni.
De 3 luni simt ca nu mai respir ca inainte, respire greu. Am impresia ca fiecare respiratie poate fi ultima.
Doctorita de familia a zis ca este anxietate si mi-a prescris Citalopram. De 2 ori pe saptamana merg la Urgenta si tensiunea, EKG sunt bine. Raze plamani bune.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
0
01-06-2018, ora 12:32
serghei5522
Nu este medic/terapeut
serghei5522
Salut eu lafel lupt cu asa ceva de 6 ani . Toate analizele au esit perfecte . Asta e o boala care trebue so controlezi tu

.. si eu ma aflu la londra primele luni vroiam sa las munca sa.merg acasa nu vroiam sa es in public , nu servea. Cafea. Nu puteam sa servesc energizante, nu puteam sa ma ridic pe trepte , oboseam imediat si nu imi ajungea aer. tu trebue sa te controlezi sa diskuti ku lumia controleazate singura
0
01-06-2018, ora 18:55
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
@Serghei5522: Dar care este totusi cauza? Cum se numeste boala? Simt foarte des ca mi se formeaza saliva vascoasa in spatele nasului, simt ca nu imi ajunge aerul cand inghit aceasta saliva. DAR, si in general, simt ca nu mai respir ca nainte. Sa fie anxietate sau cine stie ce boala ascunsa ?
0
30-09-2018, ora 12:31
serghei5522
Nu este medic/terapeut
serghei5522
Ai fost ceva speriat tare. Ai avut stres. Cu ceva timp in urma ? Ai suferit o sperietura f mare ? Daca da. De la asta se trage
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alergiile?
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Sforăitul și apneea de somn, asociate cu un declin cognitiv prematur
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  •