Nu prea aude cand mananca

22-05-2008
orl
Nu este medic/terapeut
orl
buna ziua, va rog frumos sa imi raspundeti si mie in legatur acu sotul meu are 33 ani si nu prea aude adica in timpul cin maninca, si in timpul dacae f zgomot atunci, in rest e f bine
ce pot sa-i dau sa ce sa fac afost si a facut si audiograma a iesti asa si asa se poate da medicamente sa isi revina cit de cit., el vrea sa isi cmpere un ap auditiv din magazinele care fac prezentari, nu-ia fecteaza cu nimic.VA rog frumos sa imi raspundeti si mie la ac intrebare, v amultumesc eu as prefera cu medicamente daca e vreo sansa daca e sa imi spunti cum se num medicamentele sa incerc daca nu merge atunci saiau ap auditiv,.multumesc.
17 comentarii
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru a primi un raspuns care sa va fie de folos.este foarte important sa intelegem despre ce fel de hipoacuzie este vorba !
Dvs. scrieti."audiograma a iesti asa si asa ".
Ce se poate intelege din asa descriere????
Spuneti diagnosticul de la ORL.. sau trimiteti Audiograma..pe mail!
0
24-05-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
este prea tanar pentru medicamente si eu sant surde dar conteaza ca vede
0
27-05-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
buna ziua in leg cu sotul meu v-am rugat sa imi da-ti un raspuns , imi cer scuze am confundat audiograma, l-a pus la un ap sa vada cit la suta aude si cu urechea dr si ur stg, cu ur stg sude mai reu adica in timpul cind mesteca si in timpulcind se uita la televizor sau unde lucreaza el intr-o firma de publicitate e ste zgomot, trebuie sa fie f atent , unde am fost in buc la o dr f buna dr ANINISI., i s-a spus ca este de la o raceala netrata.va rog sa ma ajutati si pe mine eu nu sunt de acord cu ap auditive mai ales cele care fac reclama astia mereu pe la tv as incerca cu medicamente daca v ad ca nu se poate trata atunci voi apela la un ap auditiv, va rog frumos sa ma ajutati.
0
27-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stimata doamna!
Spuneti ca ati fost la dr. ORL la Bucuresti !
Cum suna diagnosticul?
Este HIPOACUZIE..NEUROSENZORIALA?
sau Este o Hipoacuzie de TRANSMISIE???
Este foarte important sa stiti!!!
Tratamentul difera radical de la un diagnostic la altul!!
daca nu puteti transmite audiograma pe hotmail...trimite-ti pe fax. 0232719020.
0
31-05-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
am inteles
dar vreau sa stiu cit de cit dac ase poate trata cu medicamente? numai stiu diagnosticu oricum este o hipoacuzie?dar nu stiu care., macar sa imi spuneti daca vreun medicament este bun v-am zis cit de cit diag in momentu cind maninca nu prea aude sau cind est ef atent la ceva si cind est ezgomot la serviciu va rog sa imi spuneti daca medic sunt bune la ceva am auzit cev ade betaserc.multumesc
0
31-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi pare rau..dar nu ati inteles.
nu pot sa va dau un aspuns pana nu vad audiograma sau nu spuneti diagnosticul corect!
Pe audiograma scrie diagnosticul...
sau transcrieti cifrele de pe orizontala si verticala..la ambele linii a audiogramei..ca sa pot sa o refac si sa inteleg unde este pierderea de auz.
Daca este o hipoacuzie de transmisie..medicamentele sunt de un anumit fel.
Betasercul este pentru Vertij si hipoacuzie de perceptie..(cand este afectat nervul auditiv)..in acest caz nu se asteapta inbunatatirea auzului.
tratamentul se face pentru a nu fi mai rau si a nu ajunge la protezate auditiva !
0
01-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
si mai am o rugaminte ii curge nasu de vreo 2 luni adic aare senzatia aia ca tre s asufle nasu i-am dat o perioada antibiotic kclacid si ia trecut dar se mai repeta dupa aceea
si i-am mai dat si picaturi de nas vibrocil ce tre sa fac
0
01-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
cred ca are si o alergie deoarece lucreaza intr-o firma de publicitate si acolo se fac prelate si de aceea cred ca e poate sa fie de la toxicitate si tot are senzatia aia ca ii curge nasu cind sufla este dintr-o nara e mai mult apa ce tr e sa ii mai dau antibiotic ?
0
01-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
BUNA SEARA TOT EU VA DERANJEZ IN LEG CU SOTUL MEU LA TELEFON AUDE F BINE AM FACUT O AUDIOGRAMA DAR NU MAI STIU UNDE ESTE, VA ROG FRUMOS SA IMI DA-TI UN RASPUNS.MULTUMESC
0
02-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
repetati...Va rog.. audiograma !
Nu pot sa ma pronunt fara un rezultat !
0
02-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
si in leg ca ii curge nasu ce pot saii mai dau
0
02-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la rinita alergica.nu este cazul sa dati antibiotic.
ALERID 1 com. seara 10 zile
ACC 200- 1com. la 12 ore 10 zile
sprei Pivalone in nas.
0
04-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
tot eu v aderanjez imi cer mii de scuze ca va deranjez m-am uitat pe audiog si la o ureche aude bine si la cealalta aud emai putin bine, dacase vb in soapta deloc nu aude si sa fie atent sau daca est ezgomot nu aude dar la telefon cind vb aude fb, va rog sa imi spuneti daca totusi nu exista medic sau ap care sunt date la tv sun bune ptr auz, nu afecteaza cu nimic.
0
08-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
imi da-ti un raspuns la intrebarea care v-m puso?astept raspunsul.
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru orice problema exista rezolvare!
Am sa va rog sa mergeti la o firma de protezare auditiva!
Acolo investigatiile (audiograma) se fac gratuit !
In caz ca este o problema neurosenzoriala la o ureche..o sa probati un aparat auditiv!
0
10-06-2008, ora 00:00
orl
Nu este medic/terapeut
orl
si dac e vorba de o hipoacuzie de transmisie ce se poat eda?
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Se poate trata numai in clinica ORL..cu internare...
se fac Punctii transtimpanice!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.