Nu recomand Dr Florinela Balan, Centru Aura Vita

11-09-2018
SashaVal
Nu este medic/terapeut
SashaVal
Buna seara, imi cer scuze ca intervin aici. Nu stiam daca sa creez alt topic. Nu am mai scris pe forumuri.
Cred ca este f imporant sa discutam si despre medicii/terapeutii pe care sa ii evitam. Eu am dat in ultimii ani de f multi sarlatani despre care nu gaseam pareri negative pe net. Am sa las aici recenzia pe care i-am lasat-o doamnei Florinela Balan.
Imi cer scuze pt textul lung dar cu cat mai multe fapte descrise, cu atat mai clar sa fie pt oamenii disperati care cauta terapeuti. Va multumesc!

"Mi-ar placea sa scriu despre experienta mea la clinica doamnei Balan. Am fost la dansa cam acum 1 an si jumatate, in urma vizionarii emisiunilor de pe youtube.
Am gasit doar 2 recenzii, una pe siteul Sfatul medicului si a 2-a pe Google +, pe care din pacate nu o mai gasesc.
M-am dus la dansa pentru o stare de slabiciune intensa careia nu reuseam sa ii dau de cap. Lista lunga de analize de toate felurile iesise ok, asa ca am zis sa incerc si un alt fel de medicina.
Mi-am facut programare si am ajuns la o consultatie cu Dna Balan care a fost f politicoasa si placuta dar aerul general din cabinet nu era unul profesionist, nici igiena dar poate sunt eu pretentioasa ( cu toate ca la sumele respective, mi se pare normal ca wc-ul sa nu arate ca unul public, nespalat, fara hartie si intr-una din dati, fara sapun ).

I-am povestit doamnei Balan simptomele, dupa ce am stat cateva minute la aparatul de masurat. Dansa a spus care erau probleme cu mine, de la partea fizica la cea emotionala si energetica.
Nici macar pe cele fizice nu le puteam proba tocmai pt ca analizele imi iesisera f bine. Dar sunt o persoana deschisa, suna destul de logic ceea ce spunea si am zis ca nu pierd nimic daca incerc ( aici m-am inselat ).
Tratamentul pe care l-am cumparat de la dansa a fost: Regalen ( ficat), Renol ( calculi renali ), Gynex ( hipotiroidie - care nu a iesit la analize), Vironal ( durere sufleteasca ), Korolen ( afectivitate ).
Pe langa acest tratament am stat si pe la vreo 2, 3 aparate printre care si Roycomp. La prima sedinta am lasat undeva la 800 ron daca nu ma insel, in orice caz, sume datorita carora, vrei nu vrei, ajungi sa ai pretentii.
La urmatoarele sedinte, sumele tot pe acolo se invarteau. M-am tinut de tot ceea ce mai imi recomandase dansa pe langa ( meditatii, sa scriu, sa gandesc pozitiv, sa ascult muzica cu anumite frecvente), adica i-am dat o sansa reala tratamentului.

Am urmat 4 luni tratamentul si o data pe luna faceam drumul Bucuresti-Pitesti pt un consult, pt aparate si eventual cumpararea picaturilor care se terminasera.
Dupa 2 luni incepusem sa ma simt mai ok dar in a 3 a luna si jumatate am inceput sa ma simt rau imediat dupa ce luam tratamentele. ( tratamentul se lua la orele: 8, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 22 si 23 ).
In 2 saptamani am pus 9 kg. Corpul meu se umflase atat de rau incat nu ma mai recunosteam ( tratamentul deja devenise toxic ).
Dansa mi-a spus ca e apa vindecatoare in corp ( haha ) si ca o sa iasa. Ei bine, inca mai car acele kg pt ca nu am energia necesara sa ma ocup de ele.

Am sunat-o pe dna Balan de vreo 2, 3 ori si i-am spus ca nu ma simt in regula dar mi-a zis ca e normal si am picat in capcana omului disperat care in loc sa isi asculte corpul, a ascultat parerea unei persoane straine.
Dna Balan imi spunea la consult ca sunt aproape de final ( putin ironic acum :)) ) si ca daca mai vin o data de 2 ori, am terminat. La aproape 4 luni am oprit tratamentul, starile fiind insuportabile.
La 2 zile dupa ce l-am oprit, m-am dus de urgenta la spital si de atunci mi s-a schimbat toata viata. Am fost atat de slabita incat aproape 3 luni am stat numai in pat.
Oricat de rau mi-a fost inainte sa ajung la dna Balan, ma mai simteam in stare sa functionez normal. Dupa ce am fost la dansa, in urma tratamentului de 4 luni, am simtit ca energia mea vitala era inexistenta, aveam incontinuu senzatia ca ma sting. Am fost nevoita sa imi dau demisia si sa renunt la orice faceam pana atunci.

Din ce am putut sa imi dau seama si din ce am vb si cu mai multi doctori, tratamentul de detoxifiere al doamnei Balan, a fost prea mult pt corpul meu si l-a fortat intr-atat incat i-a activat o oboseala cronica severa, debilitanta din care nici acum nu mi-am revenit ( dupa 1 an ). Din ziua in care am fost la spital, starea aceea normala de energie vitala pe care o au toti oamenii, a disparut la mine si nu s-a intors pana in ziua de azi.
Am reusit sa ma aduc la un nivel cat de cat functional cu enorm de mult efort si bani dupa ce am pierdut oricum tot ceea ce stiam eu ca era " viata mea". Nici macar nu am inca 30 de ani si ma simt ca o persoana de 80 dupa o viata dura. Ar fi amuzant daca n-ar fi trist.
Nu are rost sa spun de cate ori am vrut sa o sun pe dna Balan dar citind acum raspunsul dansei la recenzia pe care a scris-o o doamna pe Sfatul medicului...este clar ca nu are rost sa pierd mai mult decat am facut deja.

Dna Balan a spus in raspunsul ei catre fosta pacienta: "Daca ai paharul plin cu venin... nu mai are loc iubirea unde sa stea... si o respingi." haha
Toate bune si frumoase in teorie dar nu si in practica si cred ca acesta este laitmotivul dnei Balan si al clinicii :)). Acesta nu e un raspuns demn de un medic care cere spre 1000 ron pe tratament.
Este usor sa arunci toata responsabilitatea si vina asupra pacientului nemultumit. Este usor dar nu da bine.

Poate a avut nesansa de a avea clienti plini de venin :)) dar eu chiar imi pusesem speranta in dansa si tratament, i-am ascultat sfaturile si am incercat sa schimb tot ceea ce am putut la mine.

Pentru mine..tot ceea ce s-a intamplat de la tratamentul "miraculos", a fost un cosmar. Tocmai din acest motiv, nu o recomand pe dna Balan si nici clinica dansei."
15 comentarii
0
13-09-2018, ora 20:35
Tomy99
Nu este medic/terapeut
Tomy99
De acord cu dvs. Voi reveni si eu cu povestea mea
0
16-09-2018, ora 16:50
Annamorphose
Nu este medic/terapeut
Annamorphose
SashaVal, schema de tratament este aceeasi pe care am primit-o si eu, acum 3 ani. Un singur consult si 600 RON aruncati pe iluzii. in speranta ca ceva se va schimba in bine. Diagnosticele oricum sunt total diferite. Intre timp, am aflat de la o cunostinta putin mai indepartata ca a incercat sa se trateze tot la dna dr, si ghici ce... a primit aceeasi schema de tratament! Tratamentul asta este universal valabil ?!!! Atentie, deci, la neatentie!
0
16-09-2018, ora 22:35
SashaVal
Nu este medic/terapeut
SashaVal
Da. este a 3 a oara cand aud asta. Imi pare rau. De aceea m-am enervat cand am vazut ca nu exista nimic despre Florinela Balan. Este f periculos sa dai niste picaturi pline de plante ( in total 50) pt luni intregi fara sa te gandesti ca poate otravesti oamenii. Si mai periculos este faptul ca tratamentele din plante ies mai greu din corp. Florinela Balan, pt ca imi este greu sa o mai numesc doamna si doctor, are contract cu acea firma si pe baza contractului si-a facut si clinica de mare terapie holistica integrativa etc.
Imi asum responsabilitatea prostiei ca am ascultat de dansa dar nu este ok ce se intampla.
0
16-09-2018, ora 22:50
SashaVal
Nu este medic/terapeut
SashaVal
----------------*

5 produse exista, 5 vinde. Ar putea face cariera in Avon si Herbalife :))

(*modificat de admin)
0
21-09-2018, ora 17:45
Annamorphose
Nu este medic/terapeut
Annamorphose
Asta este, in viata facem si alegeri gresite. Nu stiu daca ati remarcat, dar aceasta doamna doctor lucreaza foarte mult cu profilul psihologic al pacientului, ii place sa domine discutia. Si intr-un final, dupa ce trage concluziile referitoare la afectiunile care au fost depistate la somatograf, scoate cutia cu produsele minune si le recomanda aproape tot timpul pe aceleasi. Iar noi, ca pacienti, le acceptam, in speranta ca am gasit un leac naturist pentru afectiunile noastre.
0
21-09-2018, ora 17:47
Annamorphose
Nu este medic/terapeut
Annamorphose
Tomy99, asteptam si povestea ta. Cat mai multe istorisiri, cat mai multe sanse sa le deschidem ochii tuturor celor in cautarea de leacuri asa-zise naturiste.
0
21-09-2018, ora 19:20
Tomy99
Nu este medic/terapeut
Tomy99
Problema cea mai grava poate nu ar fi ca sunt 5 produse prescrise la majoritatea pacientilor, pe semne toti au toate meridianele energetice dereglate. Povestea ar fi ca remediile actioneaza pe principii taoiste, precum acupunctura din medicina traditionala chineza, fiecare produs regland 1, 2 sau mai multe meridiane energetice, s.a.m.d.
Si eu am avut o experienta trista si costisitoare la clinica AuraVita din Pitesti. Mai nefericita mi s-a parut superficialitatea si viteza cu care sunt tratati pacientii/clientii. Vorbesc in nume personal, asta am trait si am simtit eu. Cert este ca dupa 6 luni de acupunctura lichida nu am observat nici o imbunatatire a starii de sanatate, nici macar scaderea unui "banal" colesterol, fapt obiectivat prin analize de laborator facute " inainte si dupa ". M-as fi asteptat sa mi se prezinte o evaluare concreta a situatiei, daca tot exista celebrul electrosomatograf, unde pacientul ar putea sa vada fizic raspunsul la tratamente la fiecare control lunar. Si poate, deoarece aparatul "vede in 4D ", sa afle tiparele mental-emotionale ce au generat aceste dezechilibre manifestate si in corpul fizic. Sau probleme sufletesti.De ce nu?. M-as bucura sa vad si feedback-uri pozitive si reale. Pe semne ca si eu fac parte din categoria pacientilor mai neevoluati spritual, carora nu le-a sunat inca ceasul "trezirii" si poate de aici incompatibilitatea cu tratamentele holistice ale medicinii vibrationale, in ale carei principii eu chiar cred. Namaste!
0
21-09-2018, ora 19:54
Tomy99
Nu este medic/terapeut
Tomy99
Nu spun ca terapiile alternative si complementare nu functioneaza. La teorie suntem buni, practica ne omoara ! Poate ca functioneaza, eu nu am experimentat inca asta.Aceste tratamente holistice sunt niste instrumente (homeopatie, aromaterapie, fitoterapie, biorezonanta, etc) si cred ca succesul depinde foarte mult si de modul in care le aplica, le foloseste terapeutul, chiar daca lucreaza cu "materialul clientului'.
0
21-09-2018, ora 20:15
Annamorphose
Nu este medic/terapeut
Annamorphose
Si ce sa faci, ca medic de medicina holistica, daca materialul clientului este prost?
0
21-09-2018, ora 23:02
Tomy99
Nu este medic/terapeut
Tomy99
Comentariul meu s-a vrut a fi "putin ironic", a-propos de ce a spus si SashaVal despre aruncarea responsabilitatii pe clientul nemultumit. Presupun ca si intrebarea dvs. a fost retorica si la fel de ironica.
In concluzie, simplu si clar, nici eu nu recomand dr. Florinela Balan.
0
02-05-2019, ora 10:05
Valio
Nu este medic/terapeut
Valio
Buna.
Stiu foarte bine ce se intampla acolo in clinica de la Pitesti am fost de 4 ori in decursul a cativa ani (aproape de cand s-a deschis ). sunt si lucruri bune de spus si lucruri rele ce se practica acolo..
Au aparatura dar nu stie sau nu vrea sa o foloseasca (posibil necesita timp mai indelungat evitand acest lucru mai simplu diagnostic verbal )
Spatiu cochet bine ventilat cu loc de parcare si pozitie linistita.Doamna doctor Balan lucreaza mai bine pe psihic si face treaba buna cind se concentreaza dansa asupra unui subiect.Aceasta era mai la inceput cand nu era asa populata clinica dupa aceia a intervenit rutina Asistentele lasa clientii cu stare de nedumerire si nervi.A mers bine pana s-a facut alianta de 2 doctori terapeti care a declinat in timp cam totul (parerea mea ).Tratamentul uneori lucreaza uneori nu la-am luat in mai multe randuri .Este bun face treaba.Depinde de starea mentala a pacientului in timpul tratamentului (trebuie sa aiba liniste sal urmeze la timp fara cafea sau sucuri acidulate nopti nedormite etc ) In primele saptamani starea este de slbiciune totala poate sa te alerteze total daca ti prea mult la tine la viata., Dupa care totul este bine aproape 1/2ani de sanatate chiar sperante /pana la urmatoare șearje masiva de suparari, griji, viata destrabalata cu excese.Personal pot spune ca am scapat de o depresie foarte urata in aceasta clinica.Medicatia a facut treaba buna dar individul din noi a evoluat si n-a mai tinut cont de prima experienta.Am mers si am luat totul de la capat cu aceleasi medicamente aceleasi aparate /test -totul tinea putin bine doar cateva luni (bine si asa ) La un moment dat corpul refuza picaturile /naturiste care prima data au fost supreme.Am ramas cu ceva. Cu experienta de a ma comporta ca om pe acest pamant (ce inainte ami lipsea total) si speranta ca am sa merg din cand in cand la clinica sa traiesc din nou prima stare de bine ce midicatia ti-o da limitat dupa...chiar daca este putin costisitor .
0
21-08-2019, ora 16:35
sorin v
Nu este medic/terapeut
sorin v
Am trimis si eu un comentariu, dar nu il pot vedea.
Chiar imi doresc sa se publice , asa poate nu vor mai fi multi care sa aibe experiente neplacute si sa fie inselati pe fata de aceasta escroaca
0
21-08-2019, ora 16:50
sorin v
Nu este medic/terapeut
sorin v
Pe scurt :
3 persoane merg la aceasta presupusa doctora, platesc toti 3 peste 30 de milioane vechi dupa ce sant pusi la asa numitele aparaturi miraculoase , l-i se prescriu picaturi miraculoase.
Dintre aceste 3 persoane una este mama mea care, dupa asa zisul consult aceasta individa, , doctora, , i-a o decizie si da un verdict , fara nici o ezitare i spune ca e pe moarte DAR!!!! NOROC CA S-A DUS LA EA LA CONSULT CA ACUM ARE O SANSA.
Toate aceste s-au intamplat in urma cu o saptamana, de atuci mama mea e schimbata radical, repetand in fiecare zi ca e pe moarte si noi nu vrem sa o ajutam.
Tin sa precizez ca cu mai putin de o luna doctorul de familie de aici din Anglia unde locuim tocmai i facuse testul de sange unde nu s-a descoperit nimic de genul, doar o suspiciune in legatura cu glanda de ingrasare pentru care tot ei urmeaza sa.i faca o alta programare pentru o investigatie mai amanuntita.
Povestea este mult mai lunga si nu vreau sa va obosesc cu ea dar am decis sa scriu aceste randuri poate cineva le va citi si va intelege ca aceasta femeie asa zisa doctor nu este alceva decat o MANIPULATOARE SI O ESCROACA CARE PROFITA DE DISPERAREA OAMENILOR CARE VOR O BATRANETE LINISTITA
0
19-10-2019, ora 19:08
FĂRĂ OTRAVURI
Nu este medic/terapeut
FĂRĂ OTRAVURI
Vad atâta răutate în aceste comentarii, ca îmi este practic imposibil sa înțeleg de ce,... ASA?
Sunt de acord.
Nu toți care au întrat în contact cu acesta cabinet, clinica, doctor, au fost și mulțumiți 100%.
Dar arătați-mi un medic, un singur medic, fie el și stomatolog dacă vreți, care sa nu aibă aceeași problema, pacienți mulțumiți, pacienți nemulțumiți.
DE ACORD?
La fel se întâmplă și în toate celelalte domenii, de la politica pana la comerț, dacă vreți.
NU E ADEVĂRAT?
Ce sa va spun?
După tot felul de investigații și analize, și mai știu și eu ce, problema mea cu stomacul se încăpățâna sa persiste.
Și ce face omul în astfel de cazuri?
Se duce și la mama., sperând ca poate,... Poate.
Asa am făcut și eu.
Rezultatul?
SUPERRRR.
Știu, o sa spuneți ca era corect diagnosticul medicinei alopate.
Nu aveam nimic.
HA, ha, ha!
Sau ca poate, am avut noroc.
HA, ha, ha.
Părerea mea personala?
Înclin sa dau mult mai mult credit medicinei alternative decât celei din zilele noastre, alopata.
HA, ha, ha.
Medicamente, farmacii, fug de ele ca de dracul.
OTRAVĂ!
Companii care doar ne storc de bani, și ne ameliorează poate.
De vindecare, nici vorba, în cele mai multe cazuri..
Ca o concluzie.. Sunt un pacient SUPER MULȚUMIT..
RECOMAND FLORINELA BĂLAN.
Decizia însă aparține fiecăruia.
SĂNĂTATE MULTĂ!

P. S. Nu te obliga nimeni sa semnezi în caz ca.
Nu se știe niciodată...
Dacă pleznesti cumva, sa nu fie ei trași la răspundere în nici un fel.
Ca în toate spitalele din lumea asta.
Pentru mine asta înseamnă, MULT!
0
15-04-2023, ora 12:34
viofericita
Nu este medic/terapeut
viofericita
Buna ziua tuturor , am sa scriu si eu experienta mea cu doctor Florinela Stoinovici
Am fost la dansa la consultatie cu 10 ani in urma , ptr mine si ptr fiul meu care pe atunci avea in jur de 12 ani .
Tot asa si noi am primit acelasi "tratament "naturist , precizez si eu si el
La mine "pe moment " nu am sesizat nimic "extrordinar " dar eu cred ca aceele plantute si-au facut treaba in structurile mele dar. eu cea care eram atunci nu am sesizat :schimbarile "Eu povestesc doar experienta fara a da sentinta "da este buna doamna doctor "sau nu este buna, nu nu despre asta este vorba , suntem UNICI si la fiecare individ aceasi experienta, acelasi tratamaent au un rezultat diferit
Bun... i am dat fiului meu timp de 3 luni de zile acel tratament
Precizez ca motivul ptr care eu am ajuns la clinica Aura vita a fost ca fiul meu , aproape lunar , trei zile voma, il durea capul si avea culoarea pielii nu tocmai ok , de ex.genunchii sai erau maro , si pielea era foarte scortaosa, bun dupa acel tratament , fiul meu nu a mai avut acele "reprize " vreau sa spun ca cautand "cauza "acestei probleme , fiul meu a fost operat de apendicita, dar... parerea mea este ca nu era de operatie ..in fine
Asa deci a disparut aceea problema la nivel fizic
Acum la nivel energetic, la nivel spiritual , ptr ca eu cred ca cele 21 de plantute din acel sirop , lucreaza pe corpurile noastre energetice, si asta poate dura un pic...
Bun sa revin , fiul meu a inceput sa aiba niste peercetii pe care inainte nu le aveea , da le aveea dar ... erau in stare latenta , imi aduc aminte ca eram impreuna si m am intalnit cu o cunostinta , si ma tot tragea , hai mama, hai mama, dupa ce ne-am despartit de aceea persona, mi a spus uffffaaa ce energie grea aveea tanti aia, precizez el ca si copil nu a citit si nu era pasionat de energii sau alte lucruri de acest gen dar cu taote acestea el a perceput energaia negativa a celei persoane
Acum am fost cu el la cineava care capacitatea de avedea sfera energtica a unei persoane , si aspus ca DA atunci in urma acelui "tratament "
sa activat acesata perceptie , si eu am intrebat dar la mine ?de ce nu sa activat ?
Raspunsul primit ca afost ca a corpurile mele , mental, emotional, erau un pic cam "pline " , credinte, programe , limitari, frici samd
Intr-un cuvant la fiul meu sa activat lumina interiora, el are si acum capacitatea de a intra in hipnoza si de a -si scana sfera enegetica si de a curata energia negativa, bine nu o face . ptr ca na societatae te invata sa nu crezi in prostiile astea , ci dute mama draga la farmicie si lasa prostiile astea cu energiile , dar pe de alta parte , este si normal ca la 21 de ani sa VREI sa experimitentezi si altceva.Nu stiu poate m au ajutat sau nu acele plantute , dar ce vreau sa spun ca in urma lucrului cu mine , precizez am 60 de ani eu nu i-au nici un fel de tratament , sunt sanataosa, si chiar daca ma mai doare ceva , curat aceea energie negativa, care imi cauzeaza durerea de cap de ex . Acum sa revin la doamna doctor , DA asa este , dansa era un pic a"aroganta "dar lasand aparte acest aspect , eu personal am invatat multe de la dansa, am trecut peste acest "aspect " si mi -am vazut interesul meu , respectiv acela de a intelege , de ce fiinta umana se imbolnaveste, de ce suntem tristi... samd, si DA am inteles ca totul are o CAUZA si boala este un EFECT.Aceasta a fost experienta mea cu daoamna doctor, DA poate ca acel tratament , care dannsa il dadea la toata lumea, nu afunctioant la mine , dar eu de la dansa AM INVATAT MULTE, foarte multe , asa ca eu ii zic doar MULTUMESC .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.