Nu reusesc sa ma mai gasesc pe mine

26-02-2012
florentinadascal
Nu este medic/terapeut
florentinadascal
Buna ziua.Am si eu o problema de fapt mai multe nici macar nu stiu de unde sa incep.Simt ca nu stiu cine sunt si mi-am cam pierdut orice speranta in a se intampla vreo minune care sa ma ajute.Am 21 de ani dar pana acum nu pot sa zic ca am trait cu adevarat si nu, nu sufar din dragoste si nici nu mi s-a intamplat vre-o trauma recenta.Pur si simplu de cand ma stiu sunt asa fara nici un scop, mereu obosita, nici macar nu stiu ce imi place.Incerc sa gasesc cauza pentru care sunt asa dar mi se pare ca ma tot invart intr-un cerc fara raspuns.Am crescut fara mama si tata a fost un om rece, dar puternic in felul lui.Am fost crescuta de bunica care i-a acordat atentie mai multa fratelui meu el era mereu cel bun si a avut o viata foarte diferita de a mea avea multi prieteni si cam tot ce isi dorea.II multumesc pentru ca m-a crescut dar nu m-am simtit iubita niciodata...toata familia m-a comparat cu mama care era cuminte si nu vorbea deloc.Acum asa am ajuns si eu, nu imi place sa ies sa-mi fac prienteni, ma simt foarte prost in jurul oamenilor si ei vad asta si mereu ma intreba ce am de ce sunt trista si asa ciudata, nici macar nu pot sa ii privesc in ochii cand vorbesc cu mine, de intalnit cu baietii la fel ca orice fata normala face nici nu se pune problema.Am trecut prin multe rejectii din partea oamenilor.Pur si simplu mi se pare ca nu sunt din acelasi aluat.De facultate m-am lasat mi se parea prea greu sa stau intr-un colectiv.Nu stiu unde sa-mi gasesc puterea de a face lucruri normale.Si mai am si stari in care sunt entuziasmata dintr-o data sau cateodata nici nu pot sa ma dau jos din pat.As aprecia foarte mult daca mai este cineva in situatia asta sa-mi spuna si mie cum a scos-o la capat.Chiar credeti ca psihoterapia e o solutie?eu cred ca omul isi este cel mai bun psiholog dar in cazul meu nu da rezultate.Si nu mi-as dori niciodata sa iau pastile si va rog fara a vorbi cu cei apropiati despre asta, nu mi-ar placea sa nu mai fie ei insusi in preajma mea.As aprecia sfaturi sau poate a mai fost cineva in situatia asta cum a scos-o la capat?
4 comentarii
0
26-02-2012, ora 18:51
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
ti-am lasat mesaj privat. mult succes
0
26-02-2012, ora 20:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cu ce te ocupi acum ? Lucrezi ? Ce faci in timpul liber ? Cu cine stai ? Ai avut pana acum prieten ?Tatal tau tine legatura cu tine ? Dar bunicii ?
0
27-02-2012, ora 00:11
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Uneori este greu sa iti gasesti locul in viata, mai ales cand unul dintre parinti nu mai este prezent. Important este sa aveti incredere in dvs si sa incercati sa va ganditi la cum ati dori sa aveti viitorul, ce ati dori sa faceti si sa incercati sa va indepliniti acele vise.

Legat de a merge sau nu la psihoterapeut. Aveti dreptate, cel mai bine va cunoasteti dvs, dar in anumite cazuri este imposibil sa treceti de una singura printr-un proces de intelegere si schimbare. Psihoterapeutii sunt prgatiti sa isi ajute clientii, sa ii sprijine si sa ii incurajeze. Din punctul meu de vedere ar fi o decizie inteleapta sa apelati la un psihoterapeut. Imi dau seama ca poate fi dificil, dar nu veti regreta.

Va doresc mult succes si incredere in fortele proprii.
0
29-03-2012, ora 18:32
florindragos
Nu este medic/terapeut
florindragos
Numai clisee.. gandeste pozitiv, ai incredere in tine, vezi partea plina a paharului... fara valoare
De fapt, toate aceste stari vin din intamplarile petrecute, mai ales, in copilarie (ea zice ca este asa de cand se stie), sau (ceea ce in teleg ca nu este cazul) unele traume petrecute recent.

Dupa cum a zis si florentinadascal, a crescut fara mama, tatal era rece, fratele era mereu laudat si pus in lumina.
Ei, inca de mica, i s-a bagat in cap ideea ca seamana cu mama ei, f tacuta si retrasa.. si automat asa a devenit si ea.
Este important sa-ti faci o introspectie, sa-ti amintesti de copilarie, poate pe langa ce ai spus aici mai sunt si alte trairi f bine ascunse in subconstient, de unele nici nu-ti dai seama fiind foarte neinsemnate (dar, la vremea aceea au fost f intense, si nediscutate cu nimeni, le-ai acumulat si acum iti provoaca aceste stari) sau altele la care cand incepi sa te gandesti, incepi sa ai palpitatii.
Eu zic sa iti notezi intr-o agenda, caiet, cam tot ce-ti amintesti legat de copilarie, si care crezi ca ar avea legatura cu starea ta. Unele chestii, odata notate, recitite ( sa zicem, in fiecare seara) si acceptate ca fiind o parte a formarii caracterului tau isi vor pierde din intensitate, te vei elibera de ele.F important, sa nu dai vina pe nimeni pt ce ti s-a intamplat,
Alta chestie, ar fi bine sa ai pe cineva cu care sa vorbesti despre asta, o pritena f buna eventual.
Iar cand stai acasa, sa zicem, si ai tot felul de ganduri, nu te ferii de ele, incearca sa scrii pe hartie exact ce iti trece prin cap, cat ar fi ele de negre.., sa nu-ti fie frica, cum zicea un proverb care, totusi este adevarat - De ce ti-e frica nu scapi
Ca sa te ajute f mult, iti voi recomanda o carte f buna, dar nu cred ca pot sa scriu pe forum, eventual trimite-mi un PM cu IDul tau, si ti-o trimit pe mail
In ultima instanta, daca nu reusesti pe calea asta, un psihoterapeut este cea mai buna alegere, totul este natural fara pastile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •