Nu scap de o flegma! Ce pot face?

20-11-2011
alexdragan
Nu este medic/terapeut
alexdragan
Trebuie sa flegmez sa mi simt gatul curat. Nu e prezenta chiar in exces insa nu stiu de ce trbuie sa fie acolo. Alte simptome nu am, gen tuse, febra sau ceva de genul asta.
Am facut in trecut 3 punctii pt sinusuri, ma mai supara din cand in cand si capul, durere in zona tamplelor, in zona ochilor.
Multumesc !
46 comentarii 12 Înainte ›
0
20-11-2011, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tebuie sa excluzi 3 cauze
1 prezenta sinuzitei.. se face radiografie SAF si consult ORL
2 prezenta unui reflux gastric.. se face consult la gastrologie
3 prezenta unei infectii bacteriene locale.. se face exudat faringian
0
20-11-2011, ora 16:54
alexdragan
Nu este medic/terapeut
alexdragan
Am facut consult orl in perioada aceea de vreo 3 ori la 3 cabinete nu am gasit altceva pt durerea mea de cap acuzata.
Nu stiu cat a parut de grava problema insa nu este ceva f deranjant si permanent.
Intreb daca este normal sa fie acolo si daca as putea sa o combat cu ceva!
Multumesc frumos pt implicare !
0
21-12-2011, ora 15:59
Arrian
Nu este medic/terapeut
Arrian
Buna ziua.
Am si eu o mare rugaminte la dumneavoastra, daca se poate sa primesc un tratament doar din ceea ce va spun acum(as scapa de o vizita la medic), deoarece, am vazut aici pe site, unele comentarii a celor ce au simptome asemanatoare si care au primit un astfel de tratament de la dumneavoastra.
Ceea ce am eu, este o flegma in gat de care nu pot sa scap, sau scap dupa ce o scuip dupa mai multe incercari, dar tot mai ramane ceva acolo ce-mi da o senzatie foarte neplacuta, ce ma face sa tot inghit mereu.
Dupa o perioada nu foarte mare trebuie sa reiau toate acestea de la capat si anume, scuipat de cateva ori plus acea senzatie cum ca gatul nu este perfect curat, ca a mai ramas ceva flegma acolo dar de care nu mai pot scapa.
In afara de asta ar mai fi o problema pe care cred ca am descoperit-o citind comentarii pe site-ul dumneavoastra, si anume, am limba albicioasa, nefiind de culoare roz cum am inteles ca trebuie sa fie in mod normal.
Nu sunt pete albe, ea toata fiind albicioasa pe partea de sus si avand pupilele gustative(cred ca despre ele este vorba)marite, ca niste perisori.
Tin sa precizez ca nu mai fumez de 1 saptamana si ca altceva nu am si nu ma doare nimic.
Doar acea limba albicioasa ce ma supara ca nu arata cum ar trebui, prin asta intelegand ca ceva nu este in regula si acea flegma din gat de care nu pot scapa desi o scuip de zeci de ori pe zi.
Sper la un raspuns din partea dumneavoastra si mai sper ca acela sa fie un tratament, pana atunci insa nu pot decat sa va multumesc anticipat, si sa va urez toate cele bune.
0
21-12-2011, ora 16:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. lasi fumatul
2 renunti la acidulate, fructe citrice, muraturi, otet
3 gargara dupa fie care masa cu ceaiuri calde
4 Inhalatii seara la culcare cu Uleiuri volatile
5 ACC tab 3 per zi 10 zile
dupa care sinupret 2 la 8 ore inaca 10 zile
0
21-12-2011, ora 16:57
Arrian
Nu este medic/terapeut
Arrian
Va multumesc din suflet.
Nu credeam sa primesc un raspuns atat de rapid.
Inca o data va multumesc si ma bucur enorm ca exista acest site..cu dumneavoastra pe baricade :)
Numai bine va doresc.
0
29-06-2012, ora 23:49
kastiel1
Nu este medic/terapeut
kastiel1
Buna seara. Am si eu o problema de 2 saptamani simt o mica durere in gat am flegme si il simt unflat...ce ar putea fi va rog sa imi raspundeti imi este foarte frica. va multumesc
0
07-04-2013, ora 10:39
gil2271
Nu este medic/terapeut
gil2271
Buna ziua d-nul doctor.Am o problema cu flegma in gat dimineata scuip flegma alba.Ce pot face???Am fost la pneumoftiziologie si in urma consultului am primit urmatoarele medicamente:Montelkulast Actavis10mg;;Dasselta5mg siTurbuhaler160 micrograme dar fara nici un efect flegma nu atrecut simptomele fiind aceleasi.Va rog sa-mi dati un sfat ce a-si putea sa mai fac.Va multumesc
0
07-04-2013, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeai atent pe forum...
intelegeai cavtre sa mergi si la gastrologie si la orl
0
07-04-2013, ora 13:44
gil2271
Nu este medic/terapeut
gil2271
Va multumesc pentru raspuns dar deja la ORL am fost si mi-a dat diagnostic de deviatie de sept nazal si rinita vasomotorie deci ce mai trebuie sa fac????doar gastroenterologia???Va multumesc
0
07-04-2013, ora 16:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. consult gadtro
cititi pe forum ce am mai scris despre reflux si cum afecteaza faringele
0
21-08-2013, ora 07:04
victordavid
Nu este medic/terapeut
victordavid
Buna ziua, Am si eu exact aceeasi problema cu flegma in gat si cu limba ca cea as lui arrian de mai sus , va rog sa ma sfatuiti ce sa fac? am fost am facut exudat, rezultat negativ, am fost la orl mi a dat tantum verde, nici o ameliorare, va rog sa-mi spuneti daca este in regula sa incerc sa urmez acelasi tratament ca si el cu acc, ceaiuri si sinupret.

Va multumesc
0
21-08-2013, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este ok..si tratamentul
si recomandare de a face consult la gastrologie _+ regim aliementar..s.a
0
17-06-2014, ora 16:28
katalos
Nu este medic/terapeut
katalos
Buna ziua. De mai mult de un an am probleme cu flegma din gat in special dimineata cand ma trezesc trebiue sa scuip destul de mult pana sa imi eliberez gatul, sa simt ca e curat. Si tot odata cu flegma trebuia sa imi suflu si nasul, si problema cu nasul o am c-am din acel timp de cand a inceput sa am si flegma, nu scap nici de asta. Dar cum spuneam asta se intampla in special dimineata, pe timpu zilei nu am asa mari probleme.
Am observat ca atunci cand breau apa rece sau sucuri reci mi se face imediat flegma si trebuie sa spuip.
Astept un raspuns de la dumneavoastra. Multumesc mult.
0
18-06-2014, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa excluzi trei probleme
1 la ORL..sinuizta si amigdalita
2 la gastrologie un reflux gastro esofagian
3 la stomato-- o infectie dentara
0
08-04-2015, ora 01:30
psievert79
Nu este medic/terapeut
psievert79
Buna ziua,

sper sa nu fie prea lunga povestea, sa o cititi si sa ma ajutati cu un sfat.

Am fost racit acum 4 luni (gat inflamat, febra) si am luat un antibiotic (cefuroxim) pentru 5 zile. Gatul si febra au trecut, dar ramasesem cu o tuse seaca pe care am tot ignorat-o aproape 2 luni.
Dupa 2 luni am fost la medicul ORL, care mi-a spus ca amigdalele sunt in ordine dar cand s-a uitat mai adanc in gat, cu un instrument cu lumina in varf, mi-a spus ca am laringele sau faringele inflamat si mi-a dat un antibiotic (azitromicina) pentru 3 zile doar. Am scapat cat de cat de tusea seaca, dar nu de tot.
Dupa inca o luna am fost la doctorita de familie, care mi-a spus ca poate am ceva infectie de nu mai scap de tuse si mi-a dat inca un antibiotic (augmentin) pentru 7 zile.

Ei bine, dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic, adica de o luna, ma confrunt cu o mare problema. Pot sa dorm fara probleme, de indata ce ma trezesc, dupa aproximativ um sfert de ora incep sa am sentimentul ca am ceva in gat, ca un nod sau ceva care curge. Dupa citeva minute sentimentul e atat de apasator incat trebuie sa tusesc de 2 ori, mi se umple gura de secretie (asemanatoare cu cea din nas, de culoare alba) si trebuie sa scuip. Si asa ma tine cam toata ziua, tusesc, scuip secretia. Uneori nici nu este nevoie sa tusesc, pot doar sa-mi dreg vocea si mi se umple gura de o astfel de flegma.

Am fost la ORL intai, medicul m-a trimis sa fac o tomografie computerizata la sinusuri, mi-a facut test de alergie si mi-a luat proba cu un betisor din nas (nu din gat). Testul de alergie a iesit negativ, proba din nas la fel, la tomografie mi-au spus ca am ceva polipi pe sinusuri. Singurul tratament pe care l-am primit de la medicul ORL a fost un spray cu cortizon cu care trebuie sa ma dau dimineata (2 jeturi in fiecare nara) si ceva tablete cu cineol ca sa elimin mai usor secretia.

Am fost apoi la medicul de plamani, pentru a exclude o problema de acolo. Mi s-a facut radiografie la plamani, ceva analize de sange, s-a masurat cantitatea de aer pe care o inspir si expir, am facut chiar un test de provocare bronsica (mi s-a dat sa inhalez o substanta, cred ca metacolina). Medicul de plamani mi-a spus ca totul e in ordine cu plamani.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Vreau sa scap odata de secretia asta din gat care ma face sa tusesc si sa scuip flegma. Deja iau tratamentul cu spray-ul cu cortizon de o luna, fara sa observ vreo imbunatatire.

Va multumesc din suflet pentru orice sfat,
Radu
0
08-04-2015, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citesti tot ce am scris pe forum..despre FARINGITE IRITATIVE si REFLUX gastro-esofagian
2 daca nu e clar sau nu intelegi
faci investgatii si consult la Gastrologie
acoo e problema de baza s in alimenttaia incorecta
0
22-03-2016, ora 21:40
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Psievert, , , sunt intro situatie asemanatoare de multa vreme, , ajutam cu u sfat cv cu problema ta, , cum te mai simti sice investigati ai facut, , ,
0
20-06-2016, ora 17:46
Toderitaan
Nu este medic/terapeut
Toderitaan
Buna ziua. De ceva timp, nu mai stiu exact daca dupa o raceala am ramas cu un simptom extrem de jenant. Diminea cand ma trezesc nu prea pot sa respir si trebuie sa scuip imediat. Flegma este de o culoare verde inchis(ingrozitoare). Dupa ce imi curat suficient gatul scuipand, o vreme, e bine. Pe parcursul zilei trebuie mereu sa scuip simtind ca mi se aduna o flegma in gat foarte consistenta. Flegma aceasta se aduna undeva sus, unde se face legatura cu nasul si este de culoare alba spre transparenta, mentionez ca este foarte lipicioasa. Am consultat si un medic ORL iar pe diagnostic mi-a pus (Otita Seroasa, Rinita Cronica hipertrofica, Laringita cronica), iar ca tratament mi-a recomandat Nazomer forte , inhalant si ACC. Am scapat un pic de aceste simtome mentionand ca nu mai expectoram asa des, dar dupa o raceala iar mi-a reaparut. Este foarte jenant, neputand sta mai mult de 10-15 minute cu gura inchisa si sa respir pe nas fara sa mi se adune flega aceasta pe care imediat ori ma chinui sa o inghit, ori trebuie sa scuip.
0
20-06-2016, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa un tratament indicat.. corect este sa te intorci la acela s medic ORL..sa vada nasul
o sa afli daca e cazul sa operezi deviatai de sept sau sa micsorezi cornetele in volum ca sa poti respira bine pe nas
poate e cazul si de un consult la gastrologie...sa nu fie ace secretie in gat de la un reflux gastro-esofagian
0
20-10-2016, ora 11:12
RALUCA 1234
Nu este medic/terapeut
RALUCA 1234
Buna ziua, va rog sa imi spuneti dupa o peratie de deviatie de sept, curatare sinusuri si retezare cornete acum 8 luni, am ramas cu o flegma in gat produsa de niste secretii care se scurg in spatele nasului...am facut mai multe investigatii, sinusurile sunt curate...dar se vad mereu secretii in spatele nasului care curg in gat...acum 2 saptamanai dupa multe alte investigatii mi-a iesit un stafilococ in zona din spatele nasului l-am tratat am repetat analiza nu mai apare, s-a banuit ca aceasta e cauza scurgerilor din spatele nasului dar nu este acesta...situatia este la fel mereu flegma in gat...tuse produsa de acea tuse...am omis sa va zic ca am facut controale gastrice si dentare si nu am nimic.(endoscopie si altele).
Este un efect secundar dupa operatie care va persista mereu?voi face un Ct de sinusuri este singurul lucru care il mai pot face dupa toate investigatile facute.Multumesc.
0
23-10-2016, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil dupa operatiesa se deschis celulele etmoidale posterioare care au fost blocate si nua drenat pana la operatii. Zona este deficil de investigat si ca tratament ajuta doar aerosoli si salinoterapie
deasemenea se exclud din alimentatie Produse alimentare producatoare de MUCUS...gasesti pe google
0
10-12-2017, ora 23:32
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Buna.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns?Simt ca am o flegma in gat si nici nu o pot scuipa nici nu o pot inchiti.E fix acolo in gat si nu se duce desi tusesc sex si incerc sa vad daca eise ceva, dar nimic.Ce poate fi?Sunt speriata pentru ca o am de ceva timp.Multumesc.
0
11-12-2017, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 mergi la psiholog sa.ti tyrateze frica de boala.. ca nu duce la nimic bun acea stare
2 citetes ce sa scris pe forum despre asta
sunt mii de postari unde excpliuc... dora dela reflux gastro-esofagian si alimentaie gresita apare nodul in gat si acea flegma
0
11-12-2017, ora 12:33
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
In primul rand va multumesc mult pentru raspuns, cred ca sunte ti de la ORL.Deci nu ma sfatuiti sa merg la ORL pt ca nu as avea nimic grav.Asa este am avut anxietate 3 luni si stari depresive, insa ipohondria nu mi a disparut.Orice semn si simptom pe care il am ma face sa mi imaginez ca am toate bolile din lume grave.Ultimul gand care nu ma lasa sa dorm noaptea este sa nu cumva sa am hiv Doamne fereste din trecut prntru ca de 2 ani aproapte sunt intr o relatie ft stabila.Ma omoara gandul asta:(
1
11-12-2017, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce trebuie sa stii despre Viata !!!
1 te nasti ca sa Mori... asa ca frica de boala nu e logica sau e ilogica..cum vrei asa intelegi
Nu Tu decizi când si de la ce problema o sa mori..asta dor bunul D-zeu stie.
asa ca relaxeazate in acesta privinta
2 Perioada scurta intre nastere si moarte se numeste Viata.. care trebuie traita inens, interesant... si util pentru tine, familie si omenire
0
12-12-2017, ora 14:21
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Multumesc din nou pentru incurajari.Dar sunt disperata si numai la asta ma gandesc.Stiu ca nu sunteti de specialitate dar va intreb totusi ma puteti ajuta, daca analizale la sange mi au iesit bune dar nu am facut analiza de hiv, celelalte analize de sange nu terbuiau sa iasa valorile date peste cap in caz de un virus suspect in organism?Am avut niste probleme ginecologice pe care mi le am rezolvat dar medicul nu mi a recomandat sa fac hiv sau sifilis doar ca eu de atunci numai la boli ma gandesc si desi m am facut bine orice semn si simptom as avea imi imaginez cei mai rau.Momentan nu sunt in tara dar merg de craciun si o sa intreb medicul meu ceea ce va intreb si pe dumeavoastra acum.Am inceput sa citesc pe internet despre hiv si sifilis si parca imi caut simptome si inerpetez orice.V am mai spus sunt de 2 ani in relatie ft stabila, iar prietenul meu si a facut pt hiv la 4 luni de cand ne am cunoscut, i au fost recomandate de medic pt ca a fost detectat cu herpes recidivant, dar nu i a iesit nimic.Eu in schimb imi fac griji pt trecut.Va rog sa ma ajutati daca detineti informati sau ce credeti dumneavoastra.Nici un ginecolog nu am vazut activ pt a ma ajuta pe aici.Multumesc mult
0
13-12-2017, ora 09:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa faci analizele.. ca sa-ti scoti din cap prostiile. sigur o sa fie negative
2. NU mai citi Niciun fel de informatie medicala pe internet
mergi la medic si intrebi ce te intereseaza
asa o sa scapi de Psihiatrie
0
13-12-2017, ora 10:37
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Multumesc.Da cred ca o sa sfarsesc la psihiatrie daca mai continui asa, plus ca imi deteriorez relatia pentru ca l am exasperat pe prietenul meu cu tot felul de ganduri si boli in fiecare zi.Sigur ca o sa mi fac analize insa mi e frica de rezultat si ma panichez si stresez de dinainte ca o nebuna cu gandul la ce ar putea iesi si uite asa nu ma pot bucura de aceasta frumoasa perioada din an.Nu am somn noaptea, gandurile astea ma termina.Eu am avut si virusul hpv si am scapat de el.DacaDoamne fereste aveam hiv mai lupta corpul meu cu virusul sa l elimine?Poate e doar ipohondrie si niste regrete din trecut:(
0
13-12-2017, ora 11:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
normal ca Nu
asa ca sigur, sigur analizele o sa fie bune...
relaxare si bucurate de viata...
0
13-12-2017, ora 12:58
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Sper sa nu pt ca pe net se scriu multe, cum ca femeile ar avea si barbatul poate sa nu aiba chiar daca sunt in relatie de ani buni, sau ca acest virus iti afecteaza organismul doar in stadiul final.
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.