Nu simt placere. Singurul orgasm e cel clitodirian

01-04-2017
Loredanamaria
Nu este medic/terapeut
Loredanamaria
Buna ziua! Mi am inceput viata sexuala inca de 3 ani, cu un singur baiat o fac de atunci, insa niciodata nu am simtit mai mult decat placere" mintala", ma gandesc ca sexul e super si cam asta e toata placerea. Singurul orgasm e cel clitodirian. Orgasm vaginal nu am avut niciodata, nici macar placere. Uneori ma si doare daca intra mai adanc..mereu preludiul e lung si sunt excitata dar degeaba. eu ma gandesc ca poate nu e rupt himenul, doar intins.. pentru ca nu mi a curs deloc sange prima oara.Ce as putea sa fac? Nici exercitiile kegel nu m-au ajutat
3 comentarii
0
02-04-2017, ora 06:45
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Placerea "mintala" e tot ce conteaza cand vine vorba de sex, crede-ma. Eu sufar de anhedonie sexuala de peste 7 ani, iar singura placere sexuala pe care o mai simt e cea localizata in zona genitala, care nici nu se compara cu ce simteam inainte la nivel psihic, cand eram sanatos, cu high-ul acela constant si cu rush-ul acela din timpul orgasmului. Ideal ar fi sa functioneze ambele mecanisme la nivel optim. E posibil ca in cazul tau sa fie partenerul subdotat, pt ceea ce ai tu nevoie, ca pana la urma conteaza si marimea.(nu neaparat lungimea, fiindca ai observat si tu ca iti poate lovi cervixul si te doare, ci grosimea penisului) Continua sa faci si exercitii Kegel, fiindca ele reprezinta cel mai bun mod de a creste potentialul orgasmic al femeii. Uite, poti testa ipoteza grosimii insuficiente a penisului, cu ajutorul unui dildo de grosime mai mare.
0
02-04-2017, ora 16:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, inceputul vetii sexuale nu este intotdeauna usor. A face sex si a descoperi placerea sexuala sunt adeseori lucruri diferite. Este nevoie de timp si experienta pentru a descoperi placerea; poate sa fie vorba de emotie si dificultatea de a va relaxa, de lipsa experientei partenerului sau pur si simplu de nepotrivire sexuala.
Daca lucrurile continua in felul acesta puteti vorbi cu un sexolog ca sa identificati cauza.
0
11-05-2017, ora 18:56
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Daca ai trecut pe la ginecolog Loredana si nu a gasit o problema de natura biologica, iti sugerez sa consulti un psihosexolog pentru a evalua care din zonele interactiunii intime constituie un obstacol pt tine

Dr Rares Ignat - psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: