Sange in gura. Nu stiu care este cauza!

23-10-2016
GreenAlex
Nu este medic/terapeut
GreenAlex
Buna seara, ma confrunt cu o problema de ceva timp si nu stiu exact care este cauza.
Acum o luna de zile dupa ce am mancat un sandvis m-am trezit cu sange in gura, in cantitatea a 2 linguri. Crezand ca este din cauza plamanilor sau a gatului (avand probleme cu tusea in acea perioada) am decis sa plec de urgenta la sectia de ORL, unde dupa un consult in nas si partea superioara a gatului mi-au spus ca nu e nimic acolo. Asa ca m-am dus la sectia de pneumologie unde m-a consultat doamna doctor, mi-a trimis sa-mi fac radiografie toracica, m-am intors cu radiografia toracica si mi-a spus ca exclude posibilitatea unei boli de plamani si ca probabil mi s-a spart un vas de sange la nivelul plamanului din cauza tusei. Asa ca mi-a prescris un antibiotic, si unele suplimente alimentare pentru intarirea vaselor de sange
Problema insa a continuat, doar ca nu expectoram sange dupa ce tuseam, pur si simplu ma trezeam cu el in gura sau in gat.
Am fost din nou la pneumologie, de data asta la o clinica privata unde mi-au citit radiografia a doua oara, m-au consultat din nou si mi-au spus acelasi lucru, ca ar exclude o boala de plamani si ca probabil e din alta cauza
De ceva timp am o problema la o masea, imi sangereaza destul de des. Nu dupa ce ma spal pe dinti, pur si simplu cand nu ma astept incepe sa-mi sangereaze, de multe ori nici nu observ ca a sangerat sau nu simt vreun gust de sange...doar un gust ciudat uneori si atunci cand scuip vad sange amestecat cu saliva
Sa fie din cauza asta problema?
Mereu cand ma trezesc noaptea si imi verific maseaua si gingia din jurul ei observ ca sangereaza
Va rog sa-mi dati un raspuns, sunt foarte speriat...nu stiu ce sa mai fac.
Nu sunt fumator, nu am niciun simptom al vreunei boli de plamani, sunt plin de viata, sunt destul de activ, nu ma simt bolnav
6 comentarii
0
23-10-2016, ora 23:12
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Ar fi utile și niște teste de coagulare, un tablou sanguin... De la o cauză locală ( o gingivită, de ex.) și până la ceva mai serios, probleme de coagulare a sângelui, poate fi orice. Așa că...analize.
Câți ani ai? Alte simptome? Ce te mai deranjează? Obosești mai repede? Vânătăi apărute ”din senin”?
0
24-10-2016, ora 00:51
GreenAlex
Nu este medic/terapeut
GreenAlex
Buna seara, multumesc pentru raspuns. Am 21 de ani, nu am niciun simptom, sunt absolut normal...Am pofta de mancare, febra nu am mai avut de cand eram mic, nu am mai fost racit de cand eram mic, doar vara asta ce am avut o viroza cu o tuse care m-a deranjat un timp, nu sunt fumator, nu am avut probleme cu inima, nici in familia mea nu am pe cineva cu vreo problema de sanatate, ca stiu ca multe pot fii si ereditare, nu obosesc mai repede, nici vanatai aparute din senin...
Chiar nu inteleg ce ar putea sa fie...
Doar gingia din apropierea unei masele imi sangereaza destul de des, uneori imi sangereaza mult.
Doar cand ma trezesc in noapte, sau dimienata observ sange in gura...si ma rog, uneori si in gat
0
24-10-2016, ora 06:39
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Atunci probabil o banală gingivită. O vizită la un stomatolog ar trebui să te lămurească... Dar fă totuși și un set de analize, prin medicul de familie...
0
24-10-2016, ora 06:51
GreenAlex
Nu este medic/terapeut
GreenAlex
In zilele urmatoare o sa fac un set de analize si un consult la medicul stomatolog. Mi se pare ciudat ca si mai devreme cand stateam pur si simplu m-am trezit cu sange brusc in gura, l-am scuipat, iar tot la fel de brusc s-a oprit, o cantitate incat sa se vada ca este sange. nu sputa amestecata cu saliva cum patesc de obicei atunci cand verific gingia daca este in regula...sau cand verific preventiv daca am sange in gura. Mi-e foarte teama, sper sa nu fie ceva grav de la inima sau plamani...fiindca am citit atatea chestii pe internet si m-au cam speriat
0
24-10-2016, ora 07:17
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Nu mai citi toate prostiile, mai ales dacă nu ai alte simptome. Analize...Stomatolog...și gata.
0
24-10-2016, ora 07:23
GreenAlex
Nu este medic/terapeut
GreenAlex
Oh, va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.