nu stiu ce are-dureri de urechi copil 2.8 ani

22-02-2011
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
buna ziua, domnule doctor!
v-am mai scris si la alte subiecte "nelamurire"-21.10.2010, "auz otita", "operatie polipi-21.11.2010".Baietelul meu are 2.8ani(are trisomie 21-nu stiu daca are vreo relevanta) si e la cresa din iunie anul trecut.
In octombrie a facut o viroza urata, dupa care a urmat o otitta seroasa bilat(la un timpan i s-a facut timpanotomie), in urma careia auzul i-a fost afectat cam 6 saptamani(nu auzea mai deloc, la audiograma iesise tip b, bilat).In fine, ideia e ca de atunci mereu se vaita de urechiuse, febra nu face max38.1, dar temperatura lui e cam 37.5-38 mai mereu.i-am facut analize complete de 2 ori de atunci, inclusiv la scaun, nu are nimic, sau daca iesea era ceva viral.la dr orl am fost la 2, cam de 2 ori pe luna, cand il vedeam ca-l dor urechile.de fiecare data mi s-a spus gatul putin congestionat, in nas ar fi ceva, dar nu are nimic grav:rinfaringoamigdalita acuta sau subacuta...ca si tratment primim mereu picat de nas:oftamesone-n-care nu se mai gaseste, sau betaptioptal si nurofen 3.5 ml -5 zile.asta-i tartamentul pe care-l primim.chiar si dupa aceste tratamente stare lui ramane aceiasi, e marait, vrea numai in brate, il dor urechiusele-pune mainile pe ele, scrasneste din dinti foarte tare, se aseaza cu capul pe pat sau pe masa, sau se freaca la nasuc.oricum aceasta stare a lui ma dispera, pt ca-l afecteaza in orice activitate:de joaca, de invatare, concentrare, alimentatie-mananca, dar nu mananca cu pofta.cand ii iau temp in acele pusee nu are mai mult de 37.6-37.8, deci, nici febra n-are, dar ceva...este.cand vad ca-l iau durerile ii dau nurofen sau panadol(care-si fac efectul dupa 1h), ii incalzesc urechile cu saculeti de sare, peste care asez o caciulita, la uscator nu suporta sa simta aerul catre urechi, ii dau in nasuc cu nazomer(i-am facut si 2 c ure cate 10 zile de colargol 1%).in ianuarie a facut si varicela-o forma urata cu febra 6 zile si eruptii in gurita si urechi, chiar si la intrarea in conductul auditiv avea vezicule.de atuci a luat 1 luna imunoroyal si ulei de peste, acum ia imunogrip si pikovit iq+ proposept, sirop de catina, maces bea zilnic pt ca-i plac.nu mananca dulciuri-nu-i plac-acru, sau acidulat.nu-i un mancacios, dar mananca echilibrat.nu stiu ce sa-i mai fac, sa scapam de durerile de urechi.eu si sotul banuim ca-i si de la vremea rece de afara, pe motivul asta nici nu-l scoatem afara, il ducem cu masina si-l luam cu masina.am vazut ca atunci cand l-am scos afara chiar si 10min-cand era mai cald, imediat il luau durerile.in oct, cand a facut otita aceia dr orl, a spus sa asteptam sa se faca bine si sa-l operam de polipi-el oricum nu-i niciodata bine...Al2-lea orl-ist la care mergem, ne-a spus ca nu-i deacord cu operatia la varste mici, si sa incercam sa -i tinem in frau..cum?!el respira mai mult pe gurita(dar poate fi si o caracteristica a SD-ului), noaptea fornaie doar daca doarme pe spate, daca-si schimba pozitia nu mai fornaie.nu raceste, nu-i curge nasul(cateodata se mai infunda), dar are aceasta problema la urechiuse.am banuit intr-o perioada ca ar avea carii, dar nu are...nu stiu, unde sa-l mai duc si ce sa-i mai fac, nu-i zi in care sa nu-l doara urechile...ce am vazut ca-l ajuta era oftamesone-n, dar nu se mai gaseste cu ce pot sa-l inlocuiesc?ce pot sa fac sa-l ajut?ca am tot fost la doctori(ultima oara acum 10 zile) imi spun ca-i bine, dar el nu-i bine.stiu ca are ceva, dar nu stiu ce-i.vreau(trebuie) sa gasesc un raspuns la aceste dureri, il afecteaza pe toate planurile.nici medicamente nu mai pot baga in el, pt ca mai mult de 2-3 zile fara nurofen sau panadol, nu trec-e drept ii dau doar cand vad ca-l doare fff tare si face 38.ajutati-ma, va rog cu niste pareri!multumesc!
1 comentarii
0
22-02-2011, ora 16:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tre sa mergeti la ORL.. si in perioada cand NU il doare urechea sa vedeti daca timpanul este de culoare normala si deasemenea sa va spuna cum se prezinta timpanul atunci cand copilul acuza ceva dureri.
ma gandesc ca durerile care le acuza ar putea fi de la gat ( amigdalita sau faringita ) pot da dureri care radiaza in ureche. asa ca lamuritiva cum arata timpanul.. sa stiti ce tratati "urechea sau gatul. !
2. toate simptomele descrise, cu mancarime a anasului si celelalte sunt caracterisitice pentru puratatorii de paraziti intestinali. trebuie sa faceti toate investigatiile posibile si tratamente naturiste de deparazitare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.