Nu stiu ce e in neregula cu stomacul meu

07-01-2011
Andree@21
Nu este medic/terapeut
Andree@21
De aproximativ un an si jumatate am probleme cu stomacul. Am diaree foarte des, am aciditate la stomac (stomacul meu scoate zgomote) si uneori am si stari de greata. Am fost la medic, am facut analize dar mi-au iesit bine. Am facut si testul pt H.pyloric si a iesit negativ.
Am luat Mezym forte si timp de o saptamana, doua m-am simtit bine.
Am luat si carbune medicinal dar efectul a fost tot de scurta durata..
Nu stiu ce sa fac si sa iau ca sa scap de aceasta problema..Va rog, , daca puteti, sa ma ajutati!
6 comentarii
0
07-01-2011, ora 07:22
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna andreea

eu m-as fi gandit si la o endoscopie, dar daca dr nu a recomandat, inseamna ca nu e cazul ( mai ales ca nu ai Hp)
acum un an si jumatate cand s-a declansat povestea, ai trecut printr-un stres foarte puternic? esti o fire care se consuma mult, pune la suflet ce i se intampla? se ingrijoreaza din orice?

simptomele prezentate de tine seamana cu cele de la colon iritabil, de aceea te intreb..
0
07-01-2011, ora 18:19
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara am mai multe intrebari la care nu gasesc raspuns.pot sa va spun ca timp de 1 an nam stiut ca am o hernie inghinala am tot mers la fel si fel de doctori le-am spus ca de la o ridicatura am simtit o plesnitura usturimi intre picioare partea stanga si am simtit ca si burta mi sa lasat mai jos.probleme cu tranzitul intestinal cand constipatie cand diaree stari de rau la ecograf mia zis ca am probl cu colonul mia dat kreon.mai multe la ginecolog eram bine la chirurg a zis ca na-m hernie mia facut un tuseu rectal ca am eu asa un fix.a zis.in sfarsit am mers la alt chirrg si ma apasat in zona inghinala ma pus sa tusesc si a zis ca este o hernie inghinala mica cand is pregatita sa mg la operatiea facut alt ecograf si doamna doct a zis ca este o hernie dar mia gasit colonul inflamat si nisip mult la rinichi problema e ca intro ziam simtit intre picioare o miscare parca cum s-ar rasuci cv ca si cum ai fi gravida si s-ar misca copilul sa-mi fi fost prins intestinul si atunci si-a revenit la loc sa fi iesit din hernie?acuma nu ma mai simt asa rau la vedere nu se vede nimic e sub osul ala sacral sau cum il cheama probabil de aia sa fi vazut si doctorul colonul asa ca era strangulat?si eu ma simteam asa rau?e neaparat operatia asta daca momentan nu ma deranjeaza daca ma operez imi revine burta la loc?de ce sa lasat asa a zis doctorul ca sau slabit ligamentele ce sustine abdomenul si nu este nici o rezolvare? va rog sa-mi dati un sfat.multumesc
0
07-01-2011, ora 21:20
Andree@21
Nu este medic/terapeut
Andree@21
Acum un an si jumatate am inceput facultatea si am schimbat orasul, mediul...acum locuiesc la camin(in Bucuresti).De cele mai multe ori am probleme cand nu sunt acasa, de exemplu la camin..M-am gandit ca e posibil sa fie si ceva pe sistem nervos.. Nu stiu ce sa mai zic..
Daca am ceea ce credeti dumneavoastra, ce ar trebui sa fac?
Va multumesc!
0
07-01-2011, ora 22:10
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
incearca sa identifici ce anume te sperie/ te ingrijoreaza/ te streseaza si vorbeste depre ele... cu parintii, in special cu mama ta, cu prietena ta cea mai buna, cu iubitul tau...

incearca sa nu iti propui obiective exagerate de genul: trebuie sa invat sa iau bursa de merit, trebuie sa ma placa toti colegii, etc

daca simti ca se agraveaza, incearca sa faci cateva sedinte de psihoterapie ( pe site-ul copsi.ro) gasesti psihologi acreditati...

desi nu pare mare lucru, mutarea intr-un alt oras si desprinderea de parinti este un stres f mare pt organismul
tau, care incearca sa faca fata dar trebuie si ajutat putin...

eu am patit chestia asta cand am devenit studenta acum multi ani, doar ca pe moment nu am constientizat ca aici e cauza si am fortat sa ma maturizez cat mai repede, sa am responsabilitati, sa iau bursa, sa ma angajez.. si iata ca nu a fost bine ( la mine se manifesta prin dureri de cap cumplite)

poate ca povestea mea e diferita de a ta, poate la tine e alta cauza, organica numai, insa eu mi-am facut datoria sa-ti deschid si un alt unghi de vedere pt ca atunci mie nu mi-a spus nimeni ce si cum...

multa sanatate iti doresc!
0
15-01-2011, ora 23:36
orfei
Nu este medic/terapeut
orfei
buna seara. , sunt studenta si de vreo jumatate de an am probleme serioase cu stomacul. emite diverse zgomote, am constant diaree, sau constipatie indiferent cu ce ma alimentez. sincer cred ca din cauza stresului am ajuns asa. nu am o viaata personala prea ok, si ma confrunt cu probleme cu parintii dintotdeauna. acum iau niste medicamente pe care mi leau recomandat la farmacie( bilplus si debridat). insa vreau ca in curand sa fac un ecograf la stomac. nu stiu...dar nu mai pot continua asa! va rog, astept un raspuns, sfatuitima si spunetimi de ce afectiune credeti ca sufar. multumesc frumos.
0
29-05-2012, ora 23:07
lutmila
Nu este medic/terapeut
lutmila
buna seara, am 36 ani si ma confrunt si eu cu o pb a stomacului, dimineata cind ma trezesc tusescf rau se intampla cam de 1 an, expectorez, ma balonez f tare, aciditate, cu senzatie de durere a stomacului, de arsura mentionez ca sint gravida in luna a 5 a cu medicatie pot lua si ce ma sfatuiti?ast rasp multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Medicamentele pentru arsuri la stomac legate de afectearea silențioasă a rinichilor
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Diareea cronică
  • Arsurile stomacale - cauze, diagnostic, tratament și sfaturi utile
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  •