Nu stiu ce sa ma mai fac

30-03-2018
Mary.Mada
Nu este medic/terapeut
Mary.Mada
Buna ziua.Scriu si eu aici in speranta ca cineva ma poate face si pe mine sa inteleg ce se intampla cu mine.Pai sa incep cu inceputul.In urma cu 2 ani sotul meu a plecat in Anglia si eu am ramas cu baietelul meu acasa.Urmand ca dupa 3 luni sa ne ducem si noi dupa el.Baietelul meu avand atunci 4 anisori.Ajunsa mai exact in Anglia pe 21 iulie dupa cunci zile am depistat in tel. sotului ca umbla cu o fata de vreo doua trei luni.Nu va zic ce soc a fost pe mine si ce teama ma cuprins cand am vazut ca eu aflasem si el tot il lua pe nu in brate si ca sant nebuna.Si eu ii aratam tel. si el tot ca sant nebuna.In fine asa am rezistat cu stari de rau cu multe ganduri de suicid de copilul meu practic nu ma mai interesa, nu mai mancam.Slabisem in 2 luni 23 de kg.Practic comportamentul lui diabolic pot spune asa si telefonul lui m-au facut sa-mi fie frica de orce.Stiu poate spuneti ca sant nebuna.In fine dupa doua luni am plecat cu copilul acasa cu psihicul la pamant pt ca si copilul deja imi era afectat.El a ramas cu sora lui in Anglia.Dupa o luna jumate rau am facut ca m-am intors inapoi.Credeam ca daca ma duc in Romania ma vindec pe la doctori.Am fost la psihiatru, neurolog etc.Dar din pacate nimeni nu mi-a spus ca sufar de o puternica depresie anxioasa.Asa ca au trecut aproape doi ani si eu tot in Anglia sant.Putin mai linistita, baietelul meu merge aici la scoala dar eu sincer urasc tara asta.Si cu el ma cert intr-una de 2 ani incoa.Si sotul meu este foarte nervos eu inca-i mai reprosez si acum ce mi-a pricinuit.Si mai rau este ca imi este foarte rau si el nu ma intelege de nici un fel.Palpitatiile la inima le am la ordinea zilei, nodul acela cumplit in gat, stare de agitatie mare, stari de voma, migrene cumplite la cap, amortitea membrelor, si plang intr-una.Efectiv nu stiu ce sa ma mai fac.Singurul motiv care mai stau aici este ca baietelul meu merge aici la scoala este foarte atasat de tatal lui si nu as vrea asa de micut sa sufere vreo trauma a parintilor care divorteaza.Am 29 de ani aproape si nu stiu ce sa ma fac.Credeti-ma ca nu mai pot.Stiti?! Uneori ma gandesc asa: Ce bine era daca Dumnezeu avea telefon..Nu stiu daca radeti de mine dar asta mi-a venit in cap ca nu stiu cu cine sa vorbesc ca sant convinsa ca persoanele ca mine nu sant intelese.Mi-a facut foarte mult rau acest om si eu inca stau cu el dupa doi ani de cosmar.Tin sa precizez ca inainte cu doi ani inainte sa se intample aceasta catastrofa in capul meu aveam o viata normala si linistita.Prefer sa nu am nici un ban decat sa fiu asa de chinuita cu mintea si sufletul.Sincer mi as dori viata mea de dinainte.
3 comentarii
1
31-03-2018, ora 10:38
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Nu stim daca in prezent urmati tratament psihiatric, dar va poate fi de folos o evaluare. Combinand psihiatricele cu psihoterapie, veti putea intelege din ce motiv va agatati de o relatie toxica(asa cum o descrieti dvs pt ca nu avem si opinia sotului). Sunteti intr-o relatie patologica, de dependenta si daca nu va veti schimba schemele vechi de gandire, probabil veti ramane mult si bine in ea, nefacand altceva in afara de a va plange.
Povestea cu a sta doar pt binele copilului, e doar o scuza pe care v-o serviti pt a va minti in continuare. E ca si cum dvs v-ati afla pe carbuni incinsi, stiind ca va veti arde, dar alegeti sa stati acolo pana va ardeti. Cam asa e cu relatia asta, dar si cu ramanearea intr-o tara pe care o urati. Copiii inteleg mai multe decat credeti dvs si un divort nu e obligatoriu sa devina o trauma. Insa nu consider ca doar divortul ar fi solutia ideala. Ci schimbarea modului dvs de raportare la relatii, asteptarile si modul dvs specific de relationare. Ca doar a da vina pe celalalt ca v-a facut sa suferiti, nu va ajuta cu adevarat. Ne prezentati o relatie care e bazata pe minciuna si nu pe iubire. Asta ati inteles si dvs, dar ce faceti pt a avea acea relatie si viata linistita pe care spuneti ca vi le doriti? Chiar credeti ca un copil ar vrea sa stea alaturi de niste parinti care se cearta mereu si de o mama mereu suparata?
Luati aceste intrebari ca pe teme de gandire pana veti ajunge la un psiholog clinician, care sa fie si psihoterapeut.
0
31-03-2018, ora 11:39
Mary.Mada
Nu este medic/terapeut
Mary.Mada
Nu aveti idee cat de mult m-am bucurat ca o persoana de specialitate in probleme de genul psihologic mi-a raspuns.Da, asa este faptul ca ma plang eu insami nu ma ajuta cu nimic sant constienta.Si, cateodata ma gandesc ca eu poate am prea multe pretentii la el acum ca mi-a gresit acum doi ani.Dar sant constienta ca eu am ales sa merg mai departe nu ma obligat nimeni doar pt a fi o familie si copilul meu sa nu sufere.Mai exista varianta ca si el s-o fi saturat de schimbarile mele de comportament asa ca de la vara la iarna ca sa i spun.Este adevarat ca iau si metroprorol fara sa ma fi vazut vreun medic de specialitate de un an.Si mai iau depressforte, extravaleriana, uneori defativ pc.Beau ceai de roinita.Recunosc in schimb ca metroprorolul ma ajutat foarte mult.Si sa merg la servici tura de noapte.Este foarte greu cand incepe si-ti bate inima intr-un stadiu alert, si devine starea de agitatie si te cuprinde simptome de si respiratul este foarte greu.De aceea va spun fara a cere mila pur si simplu nu stiu ce sa ma fac si de ce eu din o persoana normala si “puternica” am ajuns de ma vad o leguma.Stiu ca schimbarea vine din interiorul meu si ca nu prea am vrei solutie.Dar cand psihicul pur si simplu nu te ajuta?! Credeti ma ca simti ca nu poti face absolut nimic.Va multumesc din suflet pentru ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti.O zi cat mai frumoasa va doresc si o viata linistita.
0
31-03-2018, ora 17:45
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Schimbarea vine din interior.o clasica fraza, reala de altfel. Dar ce te faci cand chimismul din creier nu te ajuta? Ca poti sa iti strigi cat vrei "copilul interior", sa chemi resursele la suprafata, iar ele se incapataneaza sa nu vina. Nu va recomand sa va tot asteptati resursele, ci sa vorbiti cu un psiholog clinician si chiar cu un psihiatru. Sa luati mecamente dupa ureche e chiar periculos. Metoprolol e pt dilatarea vaselor si pt reglarea pe moment a tensiunii - ce treaba are el cu anxietatea si depresia? Nu stiu de unde ati vazut dvs o legatura (probabil din confuzia creata de palpitatii si alte simptome asemanatoare celor care apar in bolile cardiovasculare - dar simptomele dvs sunt manifestari psihice, in plan somatic=somatizari), dar va recomand serios sa va opriti din automedicatie si sa vorbiti cu cel mai apropiat psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul