nu stiu ce sa mai cred sunt alergica la penicilina sau nu?

13-01-2009
ramonikab
Nu este medic/terapeut
ramonikab
in urma cu vreo 7 ani am facut prima mea injectie de penicilina aveam o infecti in gat si cam la 2 ore dupa aceasta injectie mi-a aparut tot corpul numai bubite rosii ce ma mancau si febra mare. asistenta care mi-a facut penicilina mi-a spus ca sunt alergica, am si delirat putin, mi-a dat o pastila nu stiu cum se cheama, si mi-am revenit cam la o ora. am mers la medicul meu de fam si iam explicat, acesta a spus ca sunt alergica. nu am mers sa fac un test alergolog imediat.cu 5 ani ij urma mi sa descoperit sifilis, trebuia sa mi se administreze penicilina sau moldamin le-am spus ca sunt alergica, mi-au facut un test subcutanat si rezultatul a fost pozitiv, motiv pt care mi-a dat azitrox. am incercat sa fac un test la un medic de specialitate dar nu am reusit fiind super aglomerat la cel cabinet si altul nu exista in iasi. in noiembrie am mers din nou la acel cabinet sa fac testul ca sa ma linistesc pshihic poate totusi nu sunt. am facut teste la BPNCO si la PPL asta fiind penicilina, am asteptat jumatate de ora si nu sa vazut nici o reacti adversa. doct mi-a spus ca nu sunt alergica la nimic doar la polen. asta sa intamplat pe la 10 dimineata dupa masa a inceput sa se inroseasca locul unde era scris PPL adica penicilina.sa fi fost alergie cu reactie intarziata? daca ar fi sa fac o penicilina sub supraveghere medicala mi s-ar intampla ceva?
multumesc
3 comentarii
0
14-01-2009, ora 08:19
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai draga mea, orice alergie se poate termina cu soc anafilactic si deces, asta in citeva minute, chiar si sub supraveghere medicala.Penicilina e unul din medicamentele recunoscute a da r. alergice, iar 10% din cazuri se termina de tot.Sint pacienti care au luat penicilina pina la unmomet dat fara alergie, dar alergia a aparut dupa aceea.Nu am intilnit cazuri la care alergia sa fi disparut.Eu zic sa nu te joci cu focul.
0
14-01-2009, ora 15:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
OFFFFFF!

Stimata Doamna Ramona,

Nu mai faceti niciodata penicilina sau orice antibiotic din clasa penicilinei, precum: amoxicilina, ampicilina, carbenicilina etc.
Eu am facut in 2005 un soc anafilactic din cauza unei injectii de Retarpen (Benzatin Benzipenicilina - Moldamin) si am avut norocul sa supravietuiesc, cu unele sechele care mi-au trecut dupa ce m-am chinuit aproape 2 ani de zile cu sindromul de stres posttraumatic care apare in urma oricarui soc!
Din pacate, doar 10 oameni dintr-un milion supravietuiesc in urma acestui soc anafilactic, nu riscati!

Nu mai luati antibiotice, intariti-va imunitatea cu plante, minerale si preparate imunomodulatoare si vaccinuri: gheara matei (cat's claw), echinaceea, astragalus, ganoderma lucidum, shiitake, zinc, Broncho-vaxom, Luivac, Polidin etc...

In speranta ca v-am putut ajuta,

NICK :)
0
04-07-2009, ora 09:58
ramonikab
Nu este medic/terapeut
ramonikab
buna ziua si multumesc celor ce mi-au raspuns.as mai avea o intrebare si rog persoanele cu prgatire medicala sa-mi raspunda.acum 3 luni mi-am facut analizele si au iesit rpr:1/2 si tpha pozitiv, am facut inca o cura de 10 zile de azitromicina, ieri 3 iulie am fost iar la anlize pt recontrol la 3 luni inca nu am rezultatul dar sa va mai spun ceva mi-a intarziat ciclul si aseara mi-am facut un test si imi arata pozitiv adica sunt insarcinata.as putea tine sarcina cu acest titru?bineinteles ca luni trebuie sa vad rezultatul.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: