nu stiu exact ce este!

30-05-2008
freyas
Nu este medic/terapeut
freyas
in urma cu 3 ani mi-a aparut pe piele o alergie, boala, nu stiu ce este!se manifesta astfel:imi apar niste bubite mici de marimea unei piscaturi de urzica, tari la atingere cu putin lichid in ele dar dc incerc sa le sparg reusesc foarte greu si dupa ce le sparg, dc reusesc, se fac cojite, imi apar pe coapse, fese insotite de mancarime abundenta, apoi se localizeaza pe degetele mainilor, picioarelor, deasupra de calcaie si devin foarte dese dc ma frec, adica se intind si capata forma unei eczeme!acum 3ani cand mi-au aparut mai exact in vara am auzit multa lume k a patit acelas lucru dar nimeni nu a primit un diagnostic, dintre cei pe care i-am auzit!atunci am mers la dermato si am primit un tratament:NILFAN-pastilute si DIPROSALIC-crema, mi-au trecut atunci si nu mi-au mai aparut decat asa foarte rar cate-o bubita in diferite perioade si starii dar trecea forte repede!acm in prezent, mai exact de 2saptamani mi-a aparut din nou, se manifesta la fel, dar nu-mi mai trec!nu mai gasesc nilfanul in farmacii si diprosalicul nu face fata doar imi amelioreaza, nu le vindeca, l-am asociat cu xyzal si nici un efect, mancarimea ma chinuie in continuare si bubitele se inmultesc pe degete si deasupra calcaiului, de pe capse si fese au disparut!va rog mult dc ma puteti ajuta sa-mi raspundeti cat mai urgent!va multumesc!
2 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este vorba despre o afectiune numita "Prurigo acut", care se manifesta in felul descris de dvs. Cauza aparitiei bolii este de cele mai multe ori legata de intepatura de insecte, fiind o reactie de tip alergic. In concluzie, puteti utiliza pentru tratament Claritine sau Aerius cate 1 cp pe zi, asociat cu Ketotifen 2 cp pe zi, iar local aplicati Elocom crema dimineata si seara. Concomitent luati masuri de prevenire a intepaturilor de insecte (plase la ferestre, spray-uri, pastile volatile, etc.).
0
30-05-2008, ora 00:00
freyas
Nu este medic/terapeut
freyas
multumesc mult o sa incerc tratamentul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •