Nu vreau sa-i controlez toate miscarile, dar nici eu sa traiesc cu frica ca ma inseala

18-01-2010
Lili 2007
Nu este medic/terapeut
Lili 2007
bua ziua, ma numesc LIli si as avea nevoie de ajutor.Am o relatie de 2 ani si 7 luni. si locuim impreuna. Nu stiu cum sa incep sint multe de zis.Problemele au inceput cam dupa 3 luni.El a fost singuri5-6 ani (singur adica fara o relatie stabila dar cu foarte multe femei cu care avea legaturi si contacte peste tot pe unde se ducea;el pleaca foarte mult in delegatii - e manager ) ; el le numeste cunostinte.Totul a inceput cind am plecat impreuna ptr.citeva zile in Italia si acolo seara ne-am dus sa mincam, in local erau 2 femei singure la o masa iar el nu-si mai lua ochii de la ele;m-am suparat pe moment dar a trecut.Se trezea simbata si duminica la 4-5 dimineata se ducea in sufragerie si in internet, cind veneam eu stingea computerul, daca intrebam ce facea;el spunea : "citesc stiri, evenimente, etc.Mai tirziu am aflat ca avea vreo 4-5 adrese de email: una era ca un forum ptr.toti colegii din generala si i-am cerut sa vad si eu, (ptr. ca el a zis ca de exemplu un coleg scrie in forum ceva despre ce a mai facut el si automat vine la toti ) si a zis ca nu se poate ca toti astia ii scriu lui;alta o avea ptr.fosti colegi de facultate si nici asta nu a vrut sa-mi arate pe motiv ca ei ii scriu lui si nu trebuie sa vada oricine(eu trebuia sa vad, deci eu eram oricine)si celelalte banuiesc ca la fel ca una o avea cu intilnire (asta s-a inchis anul trecut si am reusit sa vad ceva cind el isi salva niste date personale).Despre adresa cu colegii de facultate l-am intrebat daca ii scriu si femei(cu toate ca eram convinsa ca da), bineinteles a fost " Da" si l-am intrebat de ce nu pot sa vad aceste emailuri ce pot fetele sa-ti scrie daca sint doar colege, NU, ca doar nu-i scria ce face ea in pat, dar el nu si nu ca sint colegi ce-mi scriu mie si nimeni nu trebiu sa citeasca.De aici am inceput sa-l suspectez si bineinteles sa fiu geloasa.Am uitat sa spun locuiesc in germania si in acea perioada lucram si veneam la saptamina(lucram la o firma romineasca si de asta nu vorbeam nici germana, noi vb.in engleza)In fiecare duminica pleca la o intilnire cu niste prieteni de la 18.00 si venea la 23.00.La inceput nu m-a deranjat dar dupa chestiile cu emailuri, i-am zis intr-o duminica ca vin si eu sa-i vad prieteni(nu-i cunosteam nici un prieten);el a zis ca nu se poate ca e o intilnire numai cu baietii si femeile nu au voie(de aici am inceput sa ma gindesc in alta parte - toata lumea stie ca in Germania sint cluburi unde femeile nu pot intra, iar el frecventase astfel de cluburi ptr.ca am gasit carti de vizita si cind am intrebat el mi-a recunoscut ca a fost pe acolo).Certurile au luat amploare din cauza ca nu ma lua cu el duminica, macar o data am vrut.Dupa 10 luni a renuntat sa se mai duca si ieseam duminica cu toti si bineinteles prieteni lui cu prietenele.Am inceput sa-i caut prin telefoane vechi care le lasase in casa si am gasit mesaje ca : "intri la 5 pe chat "si am inteles de ce el se trezea la 4-5.In 2008 decembrie mi-am lasat serviciul (de comun acord cu el ca sa fiu mai aproape de casa), am inceput sa invat germana, dar nu stiu bine ca el nu vb. si de un an nu reusesc sa gasesc de munca.Certurile au fost si mai mari dupa 2 luni de stat acasa pe motiv ca nu vreau sa-mi gasesc, dar el nu mai avea libertatea pe care o avea cind veneam la saptamina.Amgasit pe skyp-ul lui o tipa si la intrebarea cine e -- o colega, dar nu vb. despre ea niciodata.In sfirsit anul acesta mi-a dat parolele de la adresele lui de email prin august dupa ce in iunie m-am hotarit sa-l parasesc si am si plecat (problema era ca nu aveam unde sa stau, vreo 2 zile am stat la o prietena si o noapte in masina si el a venit si m-a luat in casa), nu mai suportam dupa ce in iunie am fost in vacanta in Grecia si acolo pusese ochii pe o animatoare si se hlizea cu ea iar aia pe mine nici nu ma saluta, si intro seara ne-am certat ptr.ca el i-a facut cu ochiul si dupa cearta el a plecat si s-a intors la 4;el zice ca nu a fost cu ea, dar.;si cind am venit acasa am plecat nu am putut suporta asta( nu am zis ca intr-o relatie anterioara l-am prins cu ea in casa si nu mai vreau asta).Cind a vazut ca chiar plec mi-a promis ca imi va arata toate emailurile de la femei si mi le arata.In tot timpul de pina acum il intrebam daca nici o fosta iubita orice nu i-a scris, el spunea nu si ca ultima legatura a avut-o inainte sa ma cunoasca.Da dar dupa un timp cind corespondezi cu cineva si ptr. o perioada pierzi contactul, il reiei dupa un timp chiar daca din curiozitate sa vezi ce mai face ala dar el spune ca nu nimeni nu i-a mai scris dupa ce el a incetat sa le mai scrie.Iar intr.un moment cind era ametit in Grecia mi-a spus ca o fosta prietena ia scris si el ia raspuns dar ia zis ca are prietena(asta ia scris zice el in adresa care s-a desfiintat).In sfirsit am zis ca mi-a dat parolele cind a vazut ca chiar vreau sa plec, dar acum le-a schimbat pptr. ca m-am uitat sa vad cui a scris si am gasit un email in care el scrie unui prieten si pune si ambele adrese ale ei plus a unei alte prietene si am fost proasta destul ca i-am zis si pe motiv ca-l stresez cu intrebarile a schimbat parolele.Iar cind l-am intrebat de ce i-a scris a zis ca a gresit cind a ales adresele(ptr.asta cu care a fost cam un an) si ptr.cealalta (el zice ca nu a avut nimic cu ea ci doar s-au intilnit de vreo30 de ori, s-a gindit ca s-ar bucura de fotografii - erau niste foto cu imagini din jungla );si l-am intrebat de ce nu mi-ai arata si mie fotografiile nu te-ai putut gindi la mine mai repede decit la ea, "de cind n-ai mai vb. cu ea ";el: "de vreo 4 ani";si s-a gindit mai repede la ea decit la mine.Imi plinge sufletul in mine, nu stiu ce sa fac.Imi spune ca il disper cu gelozia mea, ca-i distrug viata.Pling si acum cind scriu si ma gindesc, nu am somn, nu mai am pofta de mincare, nu stiu ce sa fac, nu am servici, nu am unde sa stau.Pe o parte il iubesc daca ar renunta la toate, dar pe alta parte ma gindesc sa-l parasesc.AJUTATI_MA, cum sa fac, unde gresesc, as vrea sa pot sa-i dau libertatea pe care o vrea dar mi-e frica si totusi as vrea sa stiu tot ce face, cu cine corespondeaza, ce ii scriu ele, nu vad de ce sa aiba secrete daca vreo colega ii scrie;am vazut mesaje de la colege in care se semna si cu numele prietenului, iar cind i-am zis de ce nu faci si tu la fel ca toate sa stie ca ai prietena, a zis nu-i mare lucru sa facem asta dar nu a facut.Imi spune cine ii scrie dar trebui sa intreb :"ti-a mai scris cineva".Chia eu sint singura vinovata in tot? nu stiu ce sa fac, pling tot timpul.Inainte de Craciun firma lor a facut petrecere (el si-a schimbat serviciul de la 01.12.) si putea sa ma ia cu el dar nu m-a luat, as fii vrut sa-i cunosc colegele, cu toate ca el zice ca a zis la toti ca are prietena si ca vreo3 colegi ne-au invitat cind vin si eu (ptr. ca ne si mutam din oras, ca noul lui servici e la 600 km de unde stam acum), dar acesti 3 colegi au venit cu nevestele.Si de ce am vrut sa ma duc ptr. ca dupa prima saptamina cind a venit acasa l-am intrebat de colegi, de atmosfera si primul lucru pe care mi l-a zis: "am 2 colege tinere una de 25 si una de vreo max.30 cu care am foarte des contact ca ele sint responsabile ptr.niste clienti"; si de aia am vrut sa ma duc ca sa le vad si ele sa vada ca el e cu cineva.Dar nu a vrut sa ma ea pe motiv ca nu vb.limba si ii este rusine cu mine ca nu vb.De ce daca am lucrat ptr. o firma romineasca si vb. in engleza si ce ii intereseaza pe ei pina la urma.Si la inceput a zis si ca nu stie daca cinsva vb engleza, iar dupa petrecere mi-a zis ca una din astea (ca cealalta nu a venit) vb.cu el numai in engleza, cu toate ca eu nu am intrebat nimic, ma asteptam sa vb.engleza ptr. ca e responsabila ptr. clienti internationali.Si i-am zis :"vezi daca veneam nu chiar nu aveam cu cine sa vb.CE SA FAC? Cum sa procedez sa fie bine?Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.Mai sint inca multe de zis dar e un roman.Il iubesc totusi, as vrea sa fac intr-un fel sa fie bine ptr. amindoi.A facut si lucruri bune ptr. mine: mi-a platit 2 cursuri, am fost de 2 ori in Rominia, mi-a platit scoala de soferi ca sa am si eu carnet(nu l-am luat inca, am picat la oras, si acum dupa ce terminam cu mutatul vrea sa ma duc iar sa mai fac niste ore si sa dau iar examen), dar de ce ma chinuie cu astea si am impresia ca parca expre face ca sa ma faca geloasa.Ne-am certat si acum cind a inceput munca dupa sarbatori si ma hotarisem sa nu ma mai mut cu el cu toate ca ma gindeam cu disperare unde sa ma duc (bine lui nu i-am zis, ma gindeam singura) si luni nu l-am sunat, nu vroiam sa vb. cu el, dar cind el avazut ca-i 20.00 si nu-l sun a sunat el (vb. in fiecare seara cu toate ca-i destul de scump, sun de acasa pe mabilul lui).Ce sa fac?Ce ma sfatuiti? Cum sa ma comport sa fie bine, sa nu se simta nici el ingradit (ca asta crede ca l-am ingradit si vreau sa-i controlez toate miscarile) dar nici eu sa traiesc cu frica ca ma inseala, ca se intilneste cu altele, ca corespondeaza cu altele.Ce sa fac ca nu mai am incredere in el mai ales de cind am vazut ca a scris celor 2 foste si eu in acesti 2 mereu intrebat si sigur nici o fosta nu ti-a scris? AJUTATI-MA.AM NEVOIE DE SFATUL VOSTRU.MERSI.
3 comentarii
0
19-01-2010, ora 19:25
andora
Nu este medic/terapeut
andora
offfffffffff grea boala gelozia.Acum o sa spun parerea mea ORICE OM DIN LUMEA ASTA ARE DREPTUL LA INTIMITATE.Acum e adevarat si aici iar se va lega Nik de mine de vede in Biblie scrie ca barbatul se va uni cu femeia sa, totusi eu nu sunt de acord.o relatie nu are cum sa mearga daca nu exista o anumita doza de independenta.Asta inseamna incredere si mai ales nu sunt de acord sub nici o forma cu verificarea mailului altcuiva, citirea mesajelor, etc.sub nici o forma, chiar daca nu ai nimic de ascuns.Cat despre prietenul tau mi se pare matur si chiar se poarta ca un om normal.asa ca daca continui inevitabil il vei pierde.
Si ce daca se mai uita la femei pentru ce are ochi?
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu infidelitatea nici vorba dar indiferent cum ar fi gelozia excesiva nu face decat sa-l impinga pe celalalt in bratele altcuiva.mult noroc...
0
19-01-2010, ora 22:30
Lili 2007
Nu este medic/terapeut
Lili 2007
Mersi ptr.sfat dar nu crezi ca esti cam dura poate ca ai dreptate cu emailurile dar zici ca nu esti de acord cu infidelitatea si atunci ti se pare normal sa corespondeze cu fostele si sa vb. la telefon cu mine in casa, conversatii de o ora si sa-si schimbe adresele de email?asa cum am zis mai sus mai sint multe de zis.Are prieteni care cind ii scriu lui jos se semneaza Jon si Alina, asta inseamna ca prietena lui Jon nu stie de acest email, macar daca nu vede ea el ii spune sau mi-a aratat o adresa a unei foste colege de facultate si adresa era spre exemplu:danamihai@yahoo.com;crezi ca o astfel de adresa era numai a ei?eu nu cred.Orice se poate uita si l-am iertat ptr.ca-l uibesc dar explica-mi te rog un lucru:de ce in primul 1 an si jumatate nu a mai corespondat cu nici o ex.(asa spune el) si anul trecut in martie a scris la 2 in acelasi timp? Ti se pare normal?ca nu esti de acord cu infidelitatea.Daca eu acum incep sa-mi sun fostul si cind ma duc acsa doar asa trec pe la el?ce pare ai?ca doar nu fac nimic rau.Si eu am cerut un sfat in cum sa fac sa uit, cum sa fac sa fim fericiti ptr.ca inca il iubesc.Acest email cu astea 2 femei m-a ranit mult ptr. ca eu gasesc normal ca ar fi trebuit sa imparta cu mine bucuria si placerea pe care aceste fotografii i-au adus lui.Stie sa imparta cu mine momentele cind vine suparat de la munca, de ce ca eu sint proasta care-l asculta si il incurajeaza?Si inca ceva ti se pare normal ca el sa plece singur peste tot si cind ii spun ca vreau si eu sa merg sa-mi spuna nu ;de ce nu cind era o intilnire cu colegii la petrecerea de Craciun unde toti au venit cu prietenele sau cu sotiile.Si ti se pare normal sa-mi spuna ca-i rusine cu mine ?De ce sint cu facultate, stiu sa deschid gura, vb.3 limbi:engleza, spaniola si germana nu extraordinar dar orice problema am avut (sa intreb la o institutie ceva, sau informatii)am sunat si am vb.cit stiu dar am aflat ce vroiam.Singura problema cu germana e ca trebuie sa vb.rar.Acum am zis ca ne mutam si nu ii e rusine sa ma lase sa dau cheia la proprietar, sa anulez contractul, cind a venit masina eu am fost aici(in vechiul apartament)si am asteptat masina, am vb. cu oamenii unde sa parcheze, etc.adica la astea stiu sa vb. si la o petrecere nu stiu sa vb.Ce chiar asa mari conversatii as fi facut.Acum 2 saptamini a trebuit sa trimit o scrisoare cu dovada platii cursului in original la scoala unde am facut ultimul ca daca am noroc statul suporta jumatate si i-am zis de scrisoare si a zis vezi ca doc. e acolo si trimitel, bun dar pe linga doc.trebuia sa scriu si ceva cine sint si de ce trimit doc.si cu-i il adresez, nu-i normal?DE ASTA nu-i era rusine ca n-am sa ma descurc?Ca aici daca deschizi o usa obligat trebuie sa vb. limba altfel iti inchide usa, asa sint de rasisti.Si trebuie sa rezolv cu telefonul sa anunt sa-l inchida cind plec si sa duc si cablurile -De asta nu-i rusine ca sa-r putea sa nu ma descurc ?E totusi o institutie, sa-r putea sa fac o prostie de sa platim un an daca nu-s atenta unde ma duc si ce intreb.Dar o mie de vorbe un ban nu fac.Poate ai raspunsuri la intrebarile mele.Sint curioasa daca chiar tot e narmal ptr.tine, dar sint convinsa ca daca sotul sau prietenul tau ti-ar spune mi-e rusine cu tine sau ar vb. cu fostele nu ai mai fi de acord asa cum spui acum ca esti de acord cu el ce face.Mersi oricum ptr.atentie cit si ptr. sfat chiar daca esti cam dura.Eu nu vroiam altceva decit o vb.de incurajare si un sfat cum sa fac sa fim amindoi fericiti.Si apropo ma consideri numai pe mine vinovata dar vorba rominului":foc fara fum nu iese".Si e adevarat cu uitatul la altele ca de" ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place", dar nu ramii blocat si eu eram obligata sa ma opresc cind vb. cu el si dupa 5-10 min."a ce ziceai!"Nu stiu daca ai inteles el nu-i romin si noi vb. in engleza in casa.Toate cele bune.
0
19-01-2010, ora 22:33
Lili 2007
Nu este medic/terapeut
Lili 2007
A apropo cine e Nik si de ce se va lua de tine?Daca se poate sa-mi spui.O seara placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul