Nu vreau sa iau Postinor 2, oare chiar trebuie in cazul meu?

15-01-2013
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
Buna ziua, azi am patit-o ptr prima data, s-a rupt prezevativul si am descoperit abia dupa ejaculare. Ultimul ciclu a fost pe data de 18 decembrie si a durat 4 zile, ciclul meu nu este regulat cu diferente de 28-34 de zile. Care sunt sansele de ramen insarcinata avand in vedere ca sunt inainte de mentruatie si am cateva simptome premestruale ( sani sansibili)? Nu as vrea sa iau POstinor 2 pentru ca imi este extrem de rau de la ele, am mai luat acum 2-3 ani..
Astept cu nerabdare un raspuns cu parerile voastre, stau cu Postinorul langa mine si imi este frica sa il administrez pentru ca ma tem de ceea ce va urma,
Multumesc, Corina
11 comentarii
0
16-01-2013, ora 08:49
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Nu lua Postinor, nu esti in perioada fertila. Nu ai cum sa ramai insarcinata!
0
16-01-2013, ora 10:51
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
Am auzit atat de multe povesti despre femei care au ramas inainte de sarcina incat devin usor paranoica. Multumesc de raspuns
0
16-01-2013, ora 16:15
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
Am fost la medicul ginecolog si mi-a facut o ecografie, mi-a spus ca ovulatia mea a fost cu mult timp in urma si mi-a descoperit o anexita bilaterala si ca nu ar fi sanse de sarcina, insa nu m-a convins pentru ca mi-a vorbim mai mult despre inflamatia mea si nu despre problema pe care o am. Voi ce parere aveti?
0
16-01-2013, ora 17:20
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu erai in perioada fertila si medicul ti-a confirmat asta. Nu esti insarcinata. De cate dovezi mai ai nevoie?
0
16-01-2013, ora 21:56
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
Acum e prea devreme ca sa imi confirme el sarcina. Eu m-am dus ca sa gasesc o alta aternativa in locul lui Postinor.. DR zice ca nu are cum sa se instaleze o sarcina acum in urma unei ecografii pe care nu mi-a explicat-o f mult. ptr ca se pregatea sa intre in sala de operatie, de asta intreb cat de sigure sunt aceste ecografii...
0
16-01-2013, ora 22:00
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
nu are cum la nici 24 de ore sa vada el daca sunt sau nu insarcinata. Ieri am avut contactul sexual.
0
16-01-2013, ora 22:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Stii ce nu inteleg? Daca 100 de persoane iti spun ca nu esti insarcinata(sunt convinsa ca intr-o zi doua o sa-ti vina menstruatia) si una iti spune ca sigur ai ramas, ce faci? Parerea mea e ca 100% nu esti insarcinata, orice medic iti va spune acelasi lucru...oricum nu-ti ramane altceva de facut decat sa astepti.
0
17-01-2013, ora 19:23
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Deci pe ecografie se vede cand a fost ovulatia si cand a existat posibilitatea de a ramane gravida, deci daca a fost mai demlt acum sigur nu aveai cum sa fii fertila si deci nu are rost sa iei porcaria si toxina de postinor. Dar daca tu intreband si asteptand sa ti se spuna de 100 ori acelasi lucru... Poate cauti nod in papura si motiv sa iei postinorul
0
23-01-2013, ora 15:02
corina321
Nu este medic/terapeut
corina321
nu mi-a venit ciclul nici pana in ziua de azi, sa fie din cauza anexitei sau o fi o sarcina? cred ca e prea devreme pentru un test de sarcina...
0
16-05-2013, ora 08:39
adriana567
Nu este medic/terapeut
adriana567
buna ziua, am avut un contact sexual neprotejat in urma cu 8 ore si sunt ingrijoarata putin deoarece cautand pe internet am gasit tot felul de pareri diferita cu privire la postinor, vreau sa mentionez ca luna trecuta ciclul mi-a venit pe data de 19, normal nu as fi in perioada ferila dar mi-e teama putin de ce sar putea intampla.ma poate ajuta cineva cu un sfat ? multumesc:)
0
03-06-2013, ora 13:23
gabrielam25
Nu este medic/terapeut
gabrielam25
Buna ziua!

Am si eu niste intrebari legat de contraceptia de urgenta.

Am avut sambata noapte spre duminica dimineata 2 acte sexuale cu exaculare ( fara protectie), am luat duminica la amiaza ( pe la ora 15.00 - prima tura ) niste anticonceptionale conform sfatului unei prietene si luni dimineata ( la ora 3 am- a doua tura). Dupa circa o ora mi s-a facut rau si am vomitat, dupa inca 2 ore am vomitat din nou. Credeti ca isi vor mai face efectul pastilele? Ce pot face in acest caz? Sa mai iau inca o tura de pilule sau eventual Postinor 2 sau altceva? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul