Numerosi ganglioni umflati

12-11-2015
alexandra2911
Nu este medic/terapeut
alexandra2911
Cu o luna in urma mi-a descoperit 4 ganglioni umflati la nivelul gatului nedurerosi. Fusesem racita cu 2 saptamani inainte si m-am gandit ca de la asta ar trebui sa fie. Cu toate astea ganglionii au persistat impreuna cu o durere aproape zilnic de gat. Am fost la mai multi ORListi mi-au spus ca am putin gatul rosu, dar in rest nimic. Pe langa asta am o durere de piept cand respir adanc, care persista tot de cand am avut raceala. Am fost la pneumolog, am facut o radiografie si nu am absolut nimic la plamani. Dupa doua luni de cand am dureri aproape zilnice in gat si constante in piept mi-au mai aparut niste ganglioni: unul mandibular, insa mobil si dureros la inceput si altul deasupra claviculei. Am facut ecografie abdominala, radiografie toracala, mi-am facut ecografie la ganglionii din zona gatului si cel mandibular si mi s-a spus ca am adenopatie si nimic sa ma ingrijoreze. Pentru gat mi-am facut exudat, am facut analize generale (am avut fibrinogenul putin scazut si un numar mic de neutrofile), dar si analize pentru mononucleoza si alte infectii. Totul este in regula. Cu toate astea ganglionii au continuat sa apara. Am uitat sa spun ca acum 2 saptamani am facut enterocolita, insa nu au influentat in nciun fel aparitia sau disparitia ganglionilor. Durerea in gat uneori se simte ca o arsura. Nu am scazut in greutate, din contra m-am ingrasat, insa tot sunt speriata. Nu inteleg de ce am ganglionii umflati si de ce mi se tot umfla altii in zone diferite (am uitat sa mentionez ca am rino-sinuzita cronica). Nu stiu nici unde sa ma mai duc, nici ce sa mai fac! Va rog, am nevoie de un sfat, o indrumare, nu stiu la ce doctor sa mai merg, sunt foarte ingrijorata!
3 comentarii
0
12-11-2015, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aceasta afirmatie... { Durerea in gat uneori se simte ca o arsura. }
se afla tot adevarul si explica si durerile din piept
1. Ai o esofagita de reflux..si banuiesc si alte probleme gastro-intestinale
care la ecografie nu se vad ( ca exemplu nici o problema gastrica, nici ulcerul NU se vede la ecografie) faci alte investigatii specifice gastrologiei.
2 digestia proasta, alimentatia incorecta, favorizeaza rino-faringitele
si de aici si cronicizarea lor fiindca NU ai abordat corect problema
3. ganglionii chear nu.s o probema
dar trebuie sa rezolvi toate problemele dentare
si sa tratezi complet Rino-sinuzita
sa vezi daca nu cumva exsta si o amigdalita cronica cu cazeum
0
12-11-2015, ora 21:34
alexandra2911
Nu este medic/terapeut
alexandra2911
Va multumesc pentru raspuns! O sa imi fac mai multe investigatii in ceea ce priveste stomacul.
0
26-05-2017, ora 09:15
Stelianas
Nu este medic/terapeut
Stelianas
Si eu sunt in aceasi situatie cum ati rezolvat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •