o boală sau un cumul de boli?

12-10-2012
Canye
Nu este medic/terapeut
Canye
Am 38 de ani.Cred că aveam în jur de 15 ani când am înţeles că după expunerea prelungită la soare îmi apare pe partea superioară a feţei cunoscutul fluturaş al lupusului.În prima copilărie, pe la 5 ani, aveam dureri mari de genunchi şi am primit tratament injectabil anti reumatism timp de câteva luni.Durerile s-au estompat şi cu timpul au dispărut.În afară de un accident rutier grav, suferit la vârsta de 19 ani(în anul 1993), soldat cu comă profundă, hemoragie internă, fractură de bazin cu ruptură de vezică urinară şi ruptură de ligamente genunchi(care cu intervenţii chirurgicale s-au rezolvat toate cu succes), nu am mai avut alte probleme de sănătate(am rămas doar cu un şchiopătat uşor), până în 2001 când fiind însărcinată în luna a 6-a, după o şedinţă de gimnastică am ajuns la spital cu iminenţă de avort.De atunci starea mea de sănătate s-a alterat, acuzând mereu un somn superficial şi o oboseală copleşitoare.Am reuşit să duc sarcina la 47 de săptămâni dar oboseala cronică a durat şi după naştere, până când, în 2005 au început o serie de probleme:dureri de genunchi, transpiraţii abundente diurne şi nocturne, usturimea, înroşirea şi mâncărimea pielii cu apariţia de mici vezicule cu lichid clar(ca apa)care se sparg prin scărpinat, arsuri vaginale exacerbate de contactul cu lichidul seminal, spasme musculare dureroase în gambe care au loc în special în somn trezindu-mă în durere, vertij paroxistic, paraplegii trecătoare în membrele superioare, dureri unilaterale în partea exterioară a labei piciorului care cedau după 1, 2 săptămâni, dureri bilaterale ale degetelor picioarelor declanşate de frig, dureri unilaterale ale genunchilor declanşate de frig şi a culminat cu edemul foarte dureros al unei gambe care a cedat la doze mari de antiinflamatoare nesteroidiene.Am făcut o serie de analize şi am descoperit că am ANA pozitiv cu titru mare:42, anti DNA pozitiv, complementul C4 uşor scăzut, anticorpi anti cardio negativi, celule lupice negativ, Proteina C reactivă: negativ şi, surpriză, antigen hepatita B pozitiv cu diagnostic de purtător pasiv.Neavând hepatită în antecedente s-a tras concluzia că sângele care mi-a fost transfuzat după accident a fost contaminat.După alte investigaţii mi s-a găsit un chist biliar, fibromatoză micro chistică a sânilor, ovar poli chistic, endometrită, şi mai recent, acuz oboseală musculară în membre, tulburări de fonaţie cu ptoză palpebrală pasageră şi scurte crize de insuficienţă respiratorie.Uneori arsuri retrosternale şi/sau dureri retrosternale care cresc şi scad în amplitudine.Mi-aş dori să mai am încă un copil, deşi nu ştiu dacă aş putea să mai fac faţă.Oare mai pot avea un copil şi ce riscuri există atât pentru copil cât şi pentru mine?Vă mulţumesc pentru atenţia acordată.
5 comentarii
0
12-10-2012, ora 02:55
Canye
Nu este medic/terapeut
Canye
Încă un amănunt:orice medicaţie cu efect (uşor)sedativ, chiar şi antihistaminicele, îmi accentuează oboseala musculară până la neputinţa de a mă mişca.Excitantele nervoase le tolerez foarte bine.
0
12-10-2012, ora 09:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
DA- un copil este o binecuvantatre de la Dumnezeu,
totusi
renunta definitiv la acest gand..pana-ti revii COMPLET.

...a fost o parere.
DOAR insirandu-le ..., ma gandesc CUM le poti suporta..asa tanara.?!?
Sanatate si sa-ti traiasca bebeul.
Doamne ajuta!
0
12-10-2012, ora 13:10
Canye
Nu este medic/terapeut
Canye
Mulţumesc pentru încurajări, însă niciodată nu-mi voi reveni COMPLET, căci este o boală sistemică, de autoimunitate pe care o voi duce toată viaţa, cu exacerbări şi ameliorări.Un motiv de reală îngrijorare sunt complicaţiile renale ale bolii, care până acuma m-au ocolit.Fetiţa mea are acum 10 ani deja, şi îşi doreşte foarte mult o surioară(sau frăţior), ca să nu mai fie atât de singură.Aşa cum spun unii autori, sarcina ar prezenta un risc de agravare a lupusului şi un risc de transmitere a bolii la făt.Totuşi este doar un risc şi nu ştiu dacă merită să încerc.Pe de altă parte, 38 de ani, nu este o vârstă cam înaintată pentru o gestaţie?
0
12-10-2012, ora 16:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
eu am nascut la 34 ani
ma gandesc ca,
NU ar fi varsta- o problema.
DACA boala se va agrava si/sau se va transmite fatului
nu-ti vei reprosa toata viata?!?
Fetita va creste SI
va avea nevoie de-o MAMA
da, de-o mama sanatoasa
mofturile ei cu un fratior...sunt mofturi de copil
RISCUL -ea nu-l constientizeaza.
mai gandeste-te!
cele bune,
0
13-10-2012, ora 10:52
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, sanatatea primului copil este un factor important. În acelasi timp există boli care se transmit pe cale genetica dar care devin vizibile numai de la o anumită vârstă. Recomand o consiliere genetica si o consiliere reproductiva în care se va ţine cont de toţi factorii ce vor putea influenţa sarcina. Apoi, după prezentarea informaţiilor medicale, vţi putea beneficia de o consiliere psihologică pentru luarea deciziei. Eu vă ajut gratuit cu plăcere atunci când ştiţi cu siguranţă cum stau lucrurile. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: