o data la 4-5 luni am dureri foarte mari, raman fara voce si nu pot sa inghit mai nimic

13-04-2009
allaniss
Nu este medic/terapeut
allaniss
buna ziua

Am 28 de ani si de aproape 2 ani am probleme cu gatul, in sensul ca o data la 4-5 luni am dureri ffff mari, raman fara voce si nu pot sa inghit mai nimic. in 2007 am facut exudat si au gasit streptococ betahemolitic din grupa A, mi s-a prescris Cexyl.
la un an diferenta nu am mai avut nimic, din toamna lui 2008 pana in prezent am aceeasi problema, Dr.de fam.mi-a tot dat augmentin, klabax, bioparox, eurespal, imi trece dar revine dupa 4-5 luni.
Pe 8.03.2009, s-a repetat povestea, am luat klabax, bioparox, eurespal si m-a lasat dupa 1 sapt., problema de data aceasta este ca am puroi in lateral pe partea stanga, am mers la ORL si Dr.mi-a dat trimitere sa-mi scot amigdalele, diagnostic: amigdalita cronica.
am ajuns la Buc.la Sp.Coltea si ORL-istul de acolo mi-a facut analizele si am: MCV= 94.6fL, ASLO= 74, VSH= 4mm, in urma acestor analize, si a exam.medical, Dr. a zis ca nu am nimic, amigdalele sunt fff mici si nu are de ce sa le scoata, ceea ce fac eu frecvent este o faringita, deoarece am sistemul imunitar slabit, mi-a prescris broncho vaxom si m-a externat.
Dvs ce parere aveti? durere in gat inca mai simt dar suportabila. v-am dat cateva date de pe buletinul de analiza nu stiu daca va ajuta dar va rog, daca puteti sa-mi spuneti parerea dvs.
nu beau acidulat, nu fumez, mai mananc iute uneori la ciorbite, ceea ce m-a speriat a fost puroiul urat mirositor, dar Dr. a spus ca este de la faringita...este posibil?
astept raspunsul Dvs.
Mii de multumiri!
5 comentarii
0
13-04-2009, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai face bine.. sa.mi trimiti si cateva poze a faringelui( cu o camera web.).. -
Intradevar amigdalele daca sunt mici.. nu trebuesc scoase... caci se accentueaza problemele faringiene !
Trebue sa faci gargara dupa fiecare masa..
sa foposesti periodic pastile de supt.. cate 5-7 zil elunar.. cu scop profilactic.
sa administrezi Vit A uleioasa sau Ulei de catina cate 5-6 pic in NAS.. cu scopul de a ajunge pe mucoasa faringelui si a o hidrata !
0
14-04-2009, ora 10:37
allaniss
Nu este medic/terapeut
allaniss
multumesc frumos pentru promptitudinea Dvs.
am sa incerc sa fac si cateva poze, imi puteti recomanda ce pastilute de supt sa folosesc?
Credeti ca voi mai avea probleme dupa tratamentul cu broncho -vaxom? vor fi, aceste probleme, la un interval asa de scurt, 4-5 luni?
Multumesc!
0
14-04-2009, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sunt prezente dureri la deglutitie.. Tantum verde.
daca nu aveti dureri.
Voseptol... periodic inlocuite cu..Propolis+ echinaceea!
0
15-04-2009, ora 20:11
miovasi
Nu este medic/terapeut
miovasi
dl.doctor am si eu o intrebare. Am avut o eruptie de la un psoriasis si dna.doctor dermato m-a trimis sa-mi fac analize sa vedem daca nu e si vreo infectie cu ceva. Mi s-a recoltat de pe limba din gat si din nas.
Rezultatele indica candida pe limba si coli e.in gat. Ce sa fac ca tratament?
va, multumesc
0
15-04-2009, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu asa de spus...
1. pe antibiograma.. trebuesa fie scris si la ce antibiotic este sensibil acel..E. Coli!
2. trebue sa te vada cineva la ORL.. numai analiza nu vorbeste despre nimic.. concret...!
decat despre faptul ca ai un organizm foarte slabit si obosit !
Trebue sa te vada un medic ORL.. sa.ti prescrie un tratament complex.. conform problemelor locale din gat( faringita, amigdalita , reflux gastroesofagian s.a)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.