o fi sifilis?

96 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
26-10-2008, ora 10:00
mary37
Nu este medic/terapeut
mary37
buna ziua, sint insarcinata 11 saptamini am facut analizele de rutina si mi-a iesit VDRLpozitiv cu TITRU 1/2
am fost trimisa la dermatolog si mi sau facut analize din nou a iesit VDRL DUBIOS FARA TITRU di TPHA pozitiv, asta insiamna ca am sifilis? mentionez ca am avut sifilis acum 19 ani si am facut tratament, prostia mea este ca nu am mai repetat analise VDRL si TPHA de atunci, dar in aceasta perioada nu am avut nici un fel de probleme, pete, ganglioni, nici un fel de simtome a acestei boli.puteti sa imi spuneti parerea dv. va rog... va multumesc mult!!!!
0
04-11-2008, ora 21:46
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
f probabil nu aveti nimic.. VDRL e o analiza pretentioasa si multi o dau pozitiva si ea de fapt e negativa
0
03-12-2008, ora 17:44
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
am o intrebare ?
0
03-12-2008, ora 17:48
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
Am avut sifilis, am facut tratament cu moldamin si azitrox timp de 4 ani si acum VDRL este negativ si TPHA pozitiv. as vrea sa stiu daca pot face copii si daca ma afecteaza la angajare? MERSI MULT
0
03-12-2008, ora 18:03
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
VA ROG MULT SA IMI DATI UN RASPUNS. NU AM LA CINE SA APELEZ.
0
04-12-2008, ora 00:22
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
VDRL NEG SI TPHA POZITIV INSEAMNA CA SUNTETI PERFECT SANATOASA
PUTETI FACE COPIL.si chiar daca erati bolnava puteti sa faceti copil.sifilis nu este o problema pt sarcina
sanatate multa
0
06-12-2008, ora 12:43
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
multimesc pt raspuns. La angajare ma afecteaza ca am avut sifilis? copilul nu se va naste si el cu acesta boala sau cu malformatii? mersi
0
16-01-2009, ora 11:53
fulg
Nu este medic/terapeut
fulg
Buna ziua! Spuneti-mi va rog, sifilisul in orice stadiu, inclusiv cel latent si cel tardiv, poate fi depistat doar cu analiza VDRL? Multumesc.
0
17-01-2009, ora 14:03
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
Daca aveti sifilis in sarcina...se poate transmite la copil dar copilul se naste bolnav dar nu cu malformatii si se trateaza...la angajare va afecteaza daca aveti, ci nu ca ati avut boala
0
17-01-2009, ora 14:04
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
exista si alte analize dar vdrl este suficient
0
21-01-2009, ora 11:46
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
Buna, sifilis mai poate reaparea in cazul meu?Nou nascutul va avea de suferit pe viitor in urma acestei boli? MERSI MULT
0
21-01-2009, ora 11:52
myr 23
Nu este medic/terapeut
myr 23
Daca vreau sa raman insarcinata mai trebuie sa fac tratament sau altceva? daca da ce anume trebuie sa fac? Sarcina ar fi mai cu risc decat o sarcina normala, adica fara sifilis? mersi
0
06-03-2009, ora 20:40
catalin2301
Nu este medic/terapeut
catalin2301
buna ziua! am avut sifilis acum 3 ani, VDRL si TPHA ambele pozitive, si am urmat un tratament cu moldamin timp de 6 sapt.dupa acest tratament am repetat periodic analizele si mi-a iesit VDRL negativ si TPHA pozitiv(+).la 1 an dupa tratament am inceput o relatie stabila, este posibil ca partenera sa fi luat ceva de la mine?in tot acest timp am VDRL negativ si TPHA pozitiv.
0
06-03-2009, ora 20:58
catalin2301
Nu este medic/terapeut
catalin2301
mai precizez ca am fost cu analizele(VDRL-negativ TPHA-pozitiv) la alt medic si care acesta mi-a dat sa mai fac inca 4 moldamine...ce crea sa insemne asta?mai am microbul inca in corp?mai pot transmite ceva?
0
06-03-2009, ora 21:17
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
pt catalin...nu aveti nimik...nu are ce sa pateasca
0
07-03-2009, ora 01:09
crystoy
Nu este medic/terapeut
crystoy
buna ziua am fac analizele la sange in luna august si mi-a iesit rpr pozitiv iar vdrl negativ apoi am fac testetul tpha si a iesit pozitiv in urma acestuia am mai fac un vdrl cantitativ si a iesit 1/64.am luat tratament 6 injectii cu moldamin mai precis 2 pe saptamana cate una in fiecare fesa dupa acest tratament am repetat analizele dupa 3 luni mai precis un vdrl cantitativ si mi-a iesit 1/16 asta inseamna ca tratamentul a dat rezultatele intrebarea este daca mai trebuie sa fac tratament.doamna doctor de dermatologie mi-a zis ca nu mai trebuie ca este slab pozitiv si ca in timp se va negativiza este adevarat? este posibil ca rpr sa imi iasa negativ fara al face cantitativ ? inca ceva pot intretine relatii sexuale neprotejate la stadiula acesta adica 1/16?va multumesc din suflet si va rog tot din suflet sa imi raspundeti
0
01-04-2009, ora 04:23
ionut20
Nu este medic/terapeut
ionut20
buna seara! am si eu o intrebare...sifilisul poate fi depistat in orice stadiu inclusiv cel tardiv? in aceasta perioada poate aparea o reactie negativa a testelor? in ce situatii tpha poate fi fals negativ?
0
02-04-2009, ora 13:05
hellenik_2006
Nu este medic/terapeut
hellenik_2006
buna ziua!ieri mi-am facut analizele pt primul trimestru de sarcina ( sunt insarcinata in 8 saptamani), iar medicul zice ca a aparut la analize cum ca as fi avut sifilis si m-am tratat, insa eu nu am avut cunostinta de asa ceva niciodata, nu am avut nici o simptoma a acestei boli, deci nu am facut nici un fel de tratament...maine urmeaza sa merg sa mai fac o analiza pt a fi sigur diagnosticul...sunt tare speriata.sarcina mea poate avea probleme? ce pot sa fac?
0
03-04-2009, ora 00:03
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu aveti de ce sa va faceti griji. trebuie facute VDRL si TPHA...f probabil ati avut boala si v ati tratat fara sa stiti.boala asta e f sensibila la antibiotic...si poate ati luat antibotic pt alta problema si ati vindevat si sifilisul
0
03-04-2009, ora 11:46
hellenik_2006
Nu este medic/terapeut
hellenik_2006
buna ziua! va multumesc in primul rand pt raspunsul prompt.am facut TPHA acum doua zile si doctorul spune ca a iesit o " incrucisare", nu este foarte sigur de rezultat...astazi am facut si eu si sotul meu VDRL si asteptam rezultatul luni...dl dr este destul de evaziv in diagnostic dupa ce eu i-am spus ca nu m-am tratat niciodata de aceasta boala si nici nu am stiut vreodata s-o am, neavand nici o simptoma.cica ar fi posibil sa fi iesit TPHA-ul astfel si din cauza colesterolului...oare?! e posibil asa ceva?!...este adevarat ca in decursul timpului am luat diverse antibiotice (ampicilina, amoxicilina, doxicilina, augmentin, ospamox) pt dureri de masele in special...se trateaza si de la astfel de antibiotice?multumesc anticipat pt raspunsuri!
0
03-04-2009, ora 12:35
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
augmentin, amoxi, doxiciclina pot vindeca sifilisul
0
03-04-2009, ora 15:06
mmmmmm
Nu este medic/terapeut
mmmmmm
am si eu o problema va rog daca ma puteti lamuri. sunt casatorit de 5 ani si nu mi-am inselat sotia niciodata si nici ea sunt convins(oricum nu are importanta in cazul problemei mele). lucrez in panificatie de 10 ani si in acest domeniu la fiecare 6 luni se fac analize. acum o luna am facut analizele si mi-a iesit vdrl pozitiv cu un singur +, asa ca m-am dus la laborator si am facut direct tpha si mi-a iesit pozitiv. stiind ca este imposibil m-am dus la alt cabinet si am facut iar vdrl si tpha. de data aceasta mi-a iesit vdrl negativ si tpha pozitiv cu valoarea 1/640.intre timp si-a facut si sotia ambele teste au iesit negativ. ieri am fost iar la laborator (dupa o luna de la ultimele analize) si sotiei i-a iesit negativ la ambele teste si mie negativ la vdrl si la tpha pozitiv cu 1/310.
nu am avut niciodata aceasta boala si nici alte probleme genitale, nu iau pastile de obicei nici antibiotice nici nimic. puteti va rog sa-mi explicati ce se intampla?
precisez ca in ultimii 5 ani nu am avut contacte cu nici o alta femeie si analize am facut constant la fiecare 6 luni cel mult un an. e prima data cand iese asa ceva.
in schimb in acelasi loc de munca sunt 3 persoane care au sifilis. este posibil sa fie asa de usor de transmis ? de ce nu are si sotia totusi ? am sifilis sau ce se intampla?
va multumesc mult.
1
03-04-2009, ora 16:12
ionut20
Nu este medic/terapeut
ionut20
buna ziua! Referitor la intrebarea mea...acum vreo doi ani mi-a iesit ca un cos jos pe acea zona intima care dupa ceva timp s-a spar si aiesit prurit. in interval de un an jum de zile a mai iesit de inca doua ori dar nu s-a spar in alta zona(deasupra...in zona pubiana). in acea perioada am facut un tratamen cu doxicilina(dupa ce a iesit prima data la un interval de un an) un pe zi timp de 2 luni pt o acnee. am mers la dermatolog pt acnee si stiind ca imi aparuse asa ceva si cu cateva luni inainte dar si dupa tratamentul cu doxicilina la mai mult timp dupa tratament domnul doctor mi-a dat sa fac un vdrl necantitativ si tpha pt lamurire dar amandoua au iesit negative. De curand am facut un tpha si un vdrl cantitativ si astept raspunsul. stiu ca daca trece o perioada testele se pot negativa singure iar titrul de la vdrl-ul nu va iesi ne fiind tratat boala. astpet sa vad cat iese titrul de la vdrl-ul catitativ. vreau sa stiu si eu dupa cat timp se intampla acest lucru?! Vreau si eu o lamurire la aceasta poveste deoarece este de prea mult in mintea mea care nu prea imi da pace
0
06-04-2009, ora 04:01
fulg
Nu este medic/terapeut
fulg
Am citit un articol si nu-mi vine sa cred! In pana la 40 % din cazurile de sifilis primar si 25 % din cele de sifilis latent tardiv netratat pot aparea reactii serologice fals negative!!!!
http://74.125.77.132/search?q=cache:UPczEa_IKAoJ:www.prezervativ.ro/sifilis_treponema_pallidum.php+sifilis+tratamente&cd=42&hl=ro&ct=clnk&gl=ro
0
15-04-2009, ora 10:06
shiny_butterfly88
Nu este medic/terapeut
shiny_butterfly88
buna ziua! am descoperit ca am sifilis si am inceput de urgenta tratamentul.Am o relatie de aprox. 6 luni de zile in care amm avut doar 2 contacte sexuale protejate ambele.Va rog mult sa-mi spuneti ce sanse sunt ca iubitul meu sa aiba si el aceasta boala.Va multumesc anticipat!
0
23-04-2009, ora 18:43
alecs22
Nu este medic/terapeut
alecs22
Buna ziua.Va deranjez cu o mica intrebare...este posibil sa ai sifilis, insa sa nu ai nici unul din simptomele evolutiei bolii, primar, secundar..etc?am citit mai sus pe la anumite persoane...si am ramas stupefiat de afirmatii de genu."am fost diagnosticat/a cu sifilis...sunt socat/a deoarece nu am avut simptome!"Deci este posibil?Va multumesc anticipat!Va doresc o zi cat se poate de buna!
0
25-04-2009, ora 14:30
dana popa
Nu este medic/terapeut
dana popa
Buna ziua domnule doctor! As vrea sa imi spuneti daca la clinica dumneavoastra se cere trimitere de la medicul de familie pentru analizele referitoare la depistarea sifilisului si daca rezulltatul acestora este confidential, in sensul ca el nu va ajunge la medicul de familie.Ma intereseaza acest lucru din motive obiective si as vrea sa imi fac analizele intr-un mod discret. Mentionez ca am avut sifilis in urma cu 6 ani, am facut 30 de moldamine, in urma carora m-am vindecat, iar trimiterea la spital a fost data de medicul de familie al sotului meu. Intre timp am divortat si nu am mai facut nicio analiza iar in fisa medicului meu de familie nu apar k am fost bolnava. Acest lucru mi-ar afecta cariera, de aceea as vrea sa imi spuneti cat de confidentiale sunt aceste analize. Va multumesc anticipat pentru raspuns, domnule doctor si poate imi voi lua inima in dinti si voi incerca sa va sun pentru o programare.
0
26-04-2009, ora 20:15
sukaru
Nu este medic/terapeut
sukaru
buna ziua. acum cva tmp in urma am intretinut relatii sexuale cu o fata si dupa cva timp mi-au iesit in jurul zonei intime doua blandite/pete rosii kre ma manank si acum se extind. si nu am fost la medik. imi putety sp c am, e cva grav??
va rog. stau q frik.
0
29-04-2009, ora 11:41
cristia.tweety
Nu este medic/terapeut
cristia.tweety
buna ziua.si eu am o astfel de problema.de aprox 2 sapt mi-a aparut un fel de nodul/ganglion in zona inghinala, mai exact la linia lenjeriei, e si putin dureros atunci cand il ating.va rog sa imi spuneti daca e ceva grav sau nu.nu am apelat inca la un medic de teama sa nu fie ceva foarte grav.astept un raspuns, va multumesc
0
11-05-2009, ora 16:48
anonimanonim
Nu este medic/terapeut
anonimanonim
si eu am o pata de 8 mm diamentru (mai jos de guler cu un cm) de mult timp da nu arata a fi sifilis k la analizele de sange arata bine dar daca ar fi fost sifilis ar fi trebuit sa treaca la alta faza da a ramas asa am descoperito de 2 ani poate o avem mai de mult timp (posibil sa fie din nastere?) un ID de messenger sa explic in particular daca se poate
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •