o greseala grava - solutie?

27-04-2012
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
am 31 de ani sunt casatorita de 6 ani, avem o casatorie clasica nimic iesit din comun de atatea ani, acum 2 luni de zile am inceput si eu munca dupa 5 ani de stat acasa, am cunoscut un baiat mai tanar decat mine cu 5 ani si dupa vreo 2 saptamani mi-am inselat sotul, a fost doar o aventura numai pastram nici un fel de legatura, doar ca ma simt vinovata in fata sotului, stiu in ce hal am gresit, sunt vinovata dar asta este o singura data ma-m gandit si la mine, pana acum am fost 24 ore pe zii la dispozitia sotului si copilului, intrebarea mea este oare voi putea trece vreodata peste acest sentiment de vina?ce sa fac?cum sa fac?divortul nu se pune in discutie deaorece inca ne mai iubim, nu vreau sa imi pierd familia pentru o greseala, oare daca ii spun sotului ce am facut este bine?ma simt foarte rau, sa numai zic ca doua zile am vomitat numai cand ma gandeam la ce am facut, oricum imi apare in minte tot timpul.astept pareri de orice fel, va multumesc mult si sper sa primesc raspunsuri care sa ma ajute
11 comentarii
0
27-04-2012, ora 16:14
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Cu toate ca sunt o persoana care are in cutiuta de valori (mai ales) fidelitatea, nu o sa ma apuc sa-ti fac eu teoria chibritului despre greseala ta.

Raspunsul meu este pentru situatia descrisa de tine, ca "inca iti mai iubesti sotul si nu vrei sa-l pierzi".

Daca ii spui, sunt cele mai mari sanse sa iti pierzi casnicia, pentru ca un barbat iarta si trece mai greu peste o asemenea bulversare decat o face o femeie.

Cred ca ar trebui sa te gandesti profund ce te-a determinat sa iti inseli sotul si sa vezi care sunt fisurile care au aparut intre voi. Odata ce ai depistat problemele, REZOLVA-LE!

Nu ajunge doar sa te caiesti si sa-ti pui cenusa in cap, TREBUIE SA SI REPARI TOT CE S-A DETERIORAT IN CUPLUL VOSTRU.

Ceea ce trebuie sa faci neaparat este sa ai niste discutii deschise cu sotul tau si sa vedeti unde ati gresit amandoi sau unde s-a rupt comunicarea voastra.



Succes si incearca sa te linistesti, ca sa poti actiona cu mintea limpede.
0
27-04-2012, ora 16:24
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
stiu si unde avem probleme, una sotul imi reproseaza tot timpul ca nu sunt buna in pat, iar eu sotului ca nu este atent cu mine niciodata, niciodata nu am fost impreuna la un restaurant, niciodata o cina romanitica, nici macar un concediu singuri nu am facut, flori am primit doar o data cand am nascut nici macar nu isi aminteste data mea de nastere dupa atatea ani de casatorie, imi spune la multi ani dupa 3 zile cand ii aduc eu aminte, am incercat s avorbim dar ajungem nicaieri acelasi lucru se intampla nimic.ce pot face ?oricum nu vreau sa mai fac ceia ce am facut dar nici sa stam asa ca aproape doi straini in casa, mersi mult de sfat imi face bine oricum sa vorbesc cu cineva chiar si virtual.
0
27-04-2012, ora 16:26
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
WOW!

Putin cam multe probleme intre voi!...
0
27-04-2012, ora 16:28
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
V-ati casatorit fara sa locuiti impreuna inainte?
0
27-04-2012, ora 17:09
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
nu, suntem impreuna de aproape 10 ani, 3 am locuit impreuna si dupa casatoria de ce?are impotanta?
0
27-04-2012, ora 17:24
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Bineinteles ca are importanta!

In primul rand, el, daca a observat ca nu reprezinti ceea ce isi doreste in privinta vietii sexuale, de ce s-a mai casatorit cu tine??

Apoi, locuitul impreuna e esential (din punctul meu de vedere) pentru ca verifica o eventuala incompatibilitate intre cei doi parteneri.

Jignindu-te tot timpul, te face sa NU te mai simti femeie, te umileste...si deja ai un raspuns posibil pentru adulter. Ai dat de un alt barbat care te-a complimentat, ti-a spus ceea ce doreai sa auzi de la sotul tau si in felul acesta ti-a redat increderea in feminitatea in care sotul tau a lovit de-atatea ori.

Nu inteleg totusi cum de a ramas cu tine atata timp, mai ales ca se plange de un lucru care pentru unii barbati este esential?!?

Eu inclin sa cred ca aveti mult mai multe probleme intre voi si ca e foarte posibil ca sotul tau sa nu te fi respectat in general in casnicia voastra.
0
27-04-2012, ora 18:39
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
cred ca ai dreptate oricat de mult incerc sa fie bine, nu este in nici un fel, el zice ca ma iubeste si atat de aratat nimic, nu este un om rau nu ma bate, nu bea nu merge in cluburi si nu lipseste noptile de acasa doar ca merge la servici, vine mananca si se culca atat, de vorbit nimic nici macar ce am facut azi, sau orice nu stiu si cu preblema in pat eu vreau doar ca la el este sex iar eu vreau dragoste, nu aud nimic de la el, nici ca sunt urata nici frumoasa nimic.este o casatorie nu stiu cum sa ma exprim parca este tipic de la tara, munca cas asi la culcare si cu acel baiat da intradevar acele 2 ore cat am fost cu el a fost minunat cu toate ca nici macar nu vreau s aimi aduc aminte trebuie s arecunosc ca a fost frumos oricum multumesc frumos imi face bine sa mai vorbesc cu cineva si trebuie sa ma gandesc serios cum va fi casatoria noastra de acum inainte.
0
27-04-2012, ora 19:08
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Din ce scrii, eu ma indoiesc ca il iubesti cu adevarat, si nu pentru ca nu ai vrea, ci pentru ca pur si simplu o dragoste profunda nu are cum sa existe in conditiile descrise de tine.

Cat despre ce reprezinti pentru el, cred ca esti acea persoana care trebuia sa-l puna in randul lumii, sa-i faca un copil, sa-i gateasca, sa-i tina casa si...cam atat.

In orice caz, iubirea, asa cum o inteleg eu, nu o zaresc deloc in relatia voastra.



Esti fericita?
0
27-04-2012, ora 22:55
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
Bianca nu esti singura femeie din lume care si-a inselat sotul.Barbatul cand te insala crezi ca vine si iti spune tie ca a fost cu alta?Parera mea este sa nu ii zici nimic si sa mergi mai departe cu capul sus.O femeie trebuie sa fie mangaiata alintata sa se simta iubita dart nu din vorbe ci din fapte si la tine cum nu sunt faptele eu nu te pot condamna ca ai fost infidela ci din potriva bravo tie ca ai avut curajul sa faci pasul asta.Multe femei stau asa cum spui si tu o casatorie ca la tara habar nu au ce inseamna sa simti ca traiesti.Nu trebuie sa te simti vinovata bravo tie ca ai facut pasul asta.Ma pot condamna multi ca te felicit pentru infidelitate dar decat sa nu simti ca esti esti femeie mai bine asa.Capul sus mergi mai departe
0
27-04-2012, ora 23:35
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Si pentru ca trebuie sa-ti dam si niste solutii, nu numai sa discutam despre problema ta..

Eu nu te indemn sa fii infidela in continuare, pentru ca ar insemna sa dau un sfat pe care nu l-as urma niciodata in viata mea. Insa te indemn sa-ti revizuiesti totul, sa te gandesti daca esti capabila sa traiesti o viata atat de fada si nefericita in definitiv.

Ori va schimbati amandoi, reparati toate greselile si va faceti viata plina si frumoasa unul celuilalt, ori va ganditi serios la viitor.

Relatia de cuplu trebuie sa fie una superba, implinita, minunata, nu facuta din obligatii, reprosuri, infidelitate.

Doi parteneri trebuie sa fie fericiti si sa nu poata trai unul fara celalalt, dar conditia principala este sa ai sansa de a intalni persoana compatibila. COMPATIBILITATEA este dupa parerea mea conditio sine qua non, dupa aceea urmeaza restul, pentru ca daca nu ai asta, toate se sting, oricat de puternice ar fi la inceput. Dimpotriva, atunci cand exista, si dragostea poate creste si ajunge la dimensiuni nemarginite, profunde, cu adevarat unice.

Tu nu ai IUBIRE in viata ta!
1
28-04-2012, ora 06:20
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
nici nu stiti cat de mult ma-ti ajutat, am mai scapat un pic de sentimentul acela de vinovatie si sa raspund nu, nu sunt fericita tot timpul poate in unele momente, oricum voi incerca sa va ascult sfaturile si sa fac ceva cu casatoria mea, stiu ca sunt probleme, voi incerca sa discutam si sa fac ceva, va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul