O iubesc dar tine la mine ca la un prieten

10-05-2011
Ghost2
Nu este medic/terapeut
Ghost2
Pentru inceput e nevoie sa va explic toata povestea. Am cunoscut o fata, cu care dupa un scurt timp am format un cuplu si apoi ne-am despartit. Problema e ca eu o iubesc si ea tine la mine doar ca la un prieten. Inainte de a fi impreuna era nebuna dupa mine. Imi povesteau prietenele ei ca era mereu cu zambetul pe buze, hiperactiva, foarte foarte fericita. In timpul relatiei eu ma comportam foarte frumos cu ea, eram calm, linistit etc. (gresala mea) si credeam ca-i place pentru ca erau motivele pentru care tinea la mine la inceput (cand ziceam de prietenele ei). Am observat ca s-a cam saturat de toata chestia asta (stiam ca va fi asa) si am schimbat placa, m-am comportat mai "nebunesc cu ea" si ia placut foarte mult, in ziua aceea chiar mi-a spus ca sa simtit foarte bine cu mine si multe altele. Apoi a urmat o vreme in care nu prea ne-am vazut... dupa care nu mai puteai sa faci nimic cu ea pentru ca tot timpul venea cu pretexte de genu "is prea obosita", "ma doare capul". Dupa chestiile astea mi-am facut curajul de a o intreba daca mai tine la mine si dupa aceasta intrebare totul sa naruit. Inca mai vorbesc cu ea.
Dupa parerea mea am 2 posibilitati:
1. sa fiu indiferent cu ea pentru ca la multe fete tine chestia asta si se intorc ele de buna voie (problema e ca ea nu e asa... daca ar vedea ca sunt indiferent, nu ar mai vorbi cu mine)
2. sa continuu sa vorbesc cu ea si sa incerc so fac sa se simta din nou speciala (problema e ca nu se va lasa coplesita din nou de sentimente)
Am ajuns pe acest site cu gandul ca cineva va avea ideei mai stralucitoare decat ale mele. Va rog nu spuneti ca pur si simplu trebuie sa renunt la ea pentru ca nu pot! E chiar cea mai speciala fata pe care am cunoscuto si stiu ca nu va mai fi una ca ea... Am fost cu multe fete dar ea parea "cea perfecta", si sincer pot spune pentru prima data ca iubesc pe cineva (ei chiar i-am aratat). Daca va ajuta cu ceva e o femeie foarte puternica, nu se lasa usor, dominanta, foarte sincera si nimeni nu sa comportat cu ea cum m-am comportat eu (chiar ea mi-a spus acest lucru si de aceea nu o inteleg de ce i-au disparut sentimentele fata de mine). Sant confuz si stiu ca nu am actionat bine pentru ca a pune suflet la inceputul unei relatii e o mare gresala (prima data am facut asa ceva).
Va rog daca aveti vreo idee lasati-o aici...
10 comentarii
0
11-05-2011, ora 08:50
iubesc
Nu este medic/terapeut
iubesc
Draga Ghost nu renunta...persoana iubita trebuie sa simta ca suntem in stare de orice pentru ea, vorbesc in cazul in care iubesti cu adevarat.Si iubitul meu s-a despartit de mine pt ca nu era sigur de sentimentele lui si am ramas prieteni iar in acest timp nu m-am dat batuta, i-am aratat chiar si asa ca el a ramas la el de important pentru mine.Surpriza...si-a dat seama ca nu poate sta mult timp fara mine si s-a intors...acum e mai bine ca inainte, ma refer la comportamentul lui fata de mine, e atent, ma face sa ma simt iubita.Asa ca incearca fara sa o sufoci insa ca esti baiatul potrivit.Mult succes
0
11-05-2011, ora 14:28
Ghost2
Nu este medic/terapeut
Ghost2
Eu stiu ce simt pentru ca nu am mai simtit asa ceva fata de-o fata. Si daca ar fi o fata obisnuita as zice "dao draqu:-j vine alta" da daca era una obisnuita, nici nu o puteam iubi.
0
14-05-2011, ora 12:11
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Cred ca ai descris cele doua posibilitati pe care le ai de urmat fara sa te gandesti ca mai sunt multe altele. Cele doua variante sunt propria ta oglindire si ma gandesc ca fata pe care o iubeste aplica si ea cand una, cand cealata varianta descrisa de tine in relatia voastra. Asta in cazul in care te iubeste altfel cadem in capcana fanteziei.
0
15-05-2011, ora 07:46
Ghost2
Nu este medic/terapeut
Ghost2
Nu cred ca ai citit cu atentie. Cele doua variante sunt singurele pe care le-am gasit. Am ascultat peste 20 de persoane care m-am sfatuit da nimic din ce-au zis nu a fost de folos. Si nu ma iubeste, tine la mine ca la un prieten ceea ce e 0. Tinea la mine. Si fara niciun motiv si-a pierdut sentimentele.
0
16-05-2011, ora 19:36
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Cred ca fara motiv nu se intampla nimic in lumea asta. Asa cum nici tu fara motiv nu ai iubi aceasta fata. Dar trebuie sa recunosc ca este al naibii de dureros sa suferi de iubire neimpartasita. Si din pacate, nimeni nu iti poate spune cel mai bine ce ar trebui sa faci in acest moment, cum ar trebui sa te comporti sau ce ar trebui sa simti. Fiindca suntem unici nu exista un sfat general valabil, un panaceu universal sau o carte cu sfaturi ptr. fiecare situatie prin care trecem. De aceea a aparut psihoterapia ca domeniu nou al medicinei. Asta presupune ca tu sa fi ascultat, inteles si ajutat sa-ti afli drumul care ti se potriveste cel mai bine in functie de experientele si de resursele tale. Iar daca ceri asta de la un om nespecializat care vorbeste din propria lui experienta nu trebuie sa te mire ca nu-ti sunt de folos sfaturile. Pur si simplu nu ti se potrivesc.
0
16-05-2011, ora 19:57
Ghost2
Nu este medic/terapeut
Ghost2
Da ai dreptate. Dar nu voi apela la "ajutor specializat". Ar fi o prostie pentru ca sunt in floarea adolescentei, abia acum aflu ce inseamna iubire deci nu e o mare chestie. De uitat pot sa o uit daca vreau, dar nu vreau. Dar cum nu am altceva de facut, o voi uita.
0
19-05-2011, ora 16:13
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Bravo, imi place raspunsul tau. Mai ales ca realizezi ca alegerea felului cum iti traiesti viata iti apartine.
0
01-07-2013, ora 22:35
Tatastiucilor
Nu este medic/terapeut
Tatastiucilor
Salut.ma numesc Mihai am o mare problema in dragoste.cine poate sa imi dea un sfat bun e cineva. Cand aveam 16 an am cunoscut o fetita blonda de 14 ani. In 6 luni eram impreuna, faceam dragoste, nu vedea nimic in fata ochilor numai pe mine. Eu ii faceam jocul dar in gandul meu spuneam ca nu o voi lua de nevasta nici o data. Si uite asa am trecut 12 ani. Ne am mai certat, ne am mai culcat fiecare si cu alte persoane dar tot impreuna am ramas. Acum apare partea dificila. Din lipsa banilor am luat o razna rau.nu ma purtam urat cu ea, dar nu eram acolo, nu o scoate am in oras, nu e deuceam cu prietenii mei, nu pt ca era urata sau nu era sociabila, ci pt ca nu consideram prietenii mai destui de buni pt ea...anul trecut mi-a dat papucii si am aflat ca la 27 de ani am cancer, asa ca am plecat din tara. M am operat era putin mai bine dar nu era jumatetea mea cu mine.avea deja pe altul care vroia sa o ia de nevasta., nu am stiut 2 luni, mi a ascuns dar am simtit.asa ca in final cand mi a recunoscut in 12 ore am fost la ea in fata usii si am chemat-o la o cafea, de la care nu s a mai intors acasa.am stat 5 zile la un motel si a hotarat sa il lase pe ala sa lase inca o data familia pentru mine. Tot a fost perfect un an. Am ajuns sa vad ce inseamna pt mine dar nu am luat nici o masura sa nu repet greselile anterioare. Nu am scos-o la un film in 12 ani...sunt un idiot stiu... Problema mea este urmatoarea.. Am aflat ca de o luna s a cuplat cu un coleg( lucram tot 3 impreuna), s au si culcat impreuna.nu ma deranjeaza, am meritat o.dar eu o iubesc de nu mai pot manca fara ea, nici sa dorm. O iubesc mai mult ca pe viata mea. Daca as mai avea 2 ani de viata nu m ar deranja daca ea ar fi langa mine pana la sfarsit. O vreau inapoi. Mi as da viata pt ea. nu e mai bogat, doar ca o face sa se simta speciala a spus.ok acuma il vrea pe ala, dar ala nu o considera speciala.e doar disperat ca suntem toti intr o Tara strains si in 2 ani nu si a gasit pe nici una, , , , numa pe a mea. Nu are cum sa o iubesca in 3 saptamani. Sunt conscientious ca am fost un magar cu ea(putin spus) dar o doresc din tot sufletul meu si sunt sigur ca de data asta voi fi exact cum isi doreste. Alta problema e ca am mai spus asta de vreo 5 ori si am fost altfel doar 4, 5 luni dupa care problemele financiare au pus iar stapanire pe mine. Azi am aflat de relates lor, sti am ca are pe cineva dar nu banuiam ca e el.inca stam impreuna dar de 2 sfarsituri de saptamana a stat cu el.a venit acasa doar dumineca noaptea sa merger la lucru impreuna. Se culca cu el si eu stiu, si ii vad pe amandoi in fiecare dimineata, separat, nici nu vb ca sa nu imi dau seama(azi mi au spus)dar nu au vb.nu aflam daca nu ma uitam la ea in telefon. In cateva zile ma mut si ea nu vrea sa vina cu mine, spune ca nici cu el dar daca nu fac nimic o voi Perde pt tot de una. va merge cu el sigur.si daca nu in primele zile dar inrt o luna max sigur.i am cerut o ultimate rugaminte, sa stea cu mine weekendul asta si a spus..da.. Vreau sa o scot la un film si la o inghetata, macar acuma.dar o doresc inapoi. ce sa fac ????????
0
02-07-2013, ora 18:05
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Raspunsul este relativ simplu: fa tot ce nu ai facut pana acum pentru ea, pentru a nu ii oferi motive sa caute afectiune si atentie la altcineva. Intrebarea este daca tu te simti intr-adevar pregatit sa faci aceste lucruri pentru ea si daca ai resursele necesare sa o faci, avand in vedere ca in 12 ani nu ai reusit.
0
02-07-2013, ora 20:57
Tatastiucilor
Nu este medic/terapeut
Tatastiucilor
ok, asta ma gandeam si eu. dar a spus ca e fericita cu el. a spus ca se simte high fara stupefiante cu el. si in acest moment e cu el, dar va veni acasa in seara asta.am cumparat tot ce e nevoie pentru o ciorba...imi face mancare in fiecare dimineata, mergem impreuna la lucru unde e si, , dusmanul, ,
chestia care e.ultima data cand a avut pe altcineva eu nu am permis se mai mearga la el dar acest baiat de acuma o va duce si in aceasta seara inapoi la mine. am nevoie de un sfat ceva mai buna. am facut o sa acepte un ultim week end impreuna cu mine, numai noi doi. am scos toti asii din maneca, voi merge cu ea la adapost sa iau un caine, la film, la inghetata etc dar cred ca nu va fi deajuns. o idee ceva mai buna este.?nu sunt un badaran, chiar imi doresc un caine, ultimul a murit de cancer la un an jumate in seara de craciun.nu ma folosesc de asta, de fapt ma folosesc dar am si nevoie.
spune ca ii este foarte drag de el.plm.dar el o vede ceva mai mult de o gaura si ii da numai vrajeli. dar vrajeli bune.am asistat la discutii.daca o las in pace o pierd si poate poate dar slabe sanse o sa mai am o sansa peste cateva luni daca nu o ratez. daca le fac rau.nu imi sta in caracter dar daca e nevoie o voi face.habar nu am.ea l a ales pe el pt ca eu nu aratam dragoste. stiam eu asta, am simti si mi a spus si ea ca daca eram aici, adica langa ea nu se ajungea asa dar acuma asta e, s a ajuns si fac orice sa o am inapoi. va ascult si fac orice imi spuneti daca consider si eu asta. sa nu o mai bag deloc in seama, se muta cu ala. sa ii rup dintii din fata baiatului, il compatimeste si ii va fi mai drag de el. e grea asta.sper sa imi dati un raspuns repede pt ca mai avem vreo 5 zile si o luam pe drumuri separate daca nu o conving ca merit si sa vina cu mine. astept cu nerabdare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul