O mica "galma" pe gingie de la o masea infectata extrasa

27-03-2017
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Am neglijat o carie la un premolar, dreapta jos. s-a imflamat gingia, durere, cu medicatie a trecut, inclusiv antibiotic. Evident ca in timp a progresat caria. iar durere, imflamare, musai la doctor dar fiind vineri, mai greu de gasit cabinet, asa ca am luat in weekend am luat ceva analgezice si augmentin, Luni am ajuns la medic, masea cu puroi la radacina, verdict: EXTRACTIE !. Mi s-a facut atunci un mic drenaj, am amanat scoaterea maselei ceva zile din motive obiective. Am terminat antibioticul 7 zile, am scos maseaua... sincer, cu o frica maxima, caci mai scosem una cu vreo 30 de ani in urma, deci nu stiam cum mai este "senzatia".. din fericire a fost chiar ok (neasteptat !) Problema e ca gingia e inca inflamata... Medicul a palpat zona si mi a zis ca va ceda, dar in ceva timp. dupa 5 zile de la extractie pot spune ca de cedat a cedat destul de mult, dar tot simt o mica "galma" acolo. E "normal" ? Dr zice ca a fost o infectie mare si de aceea... Care e solutia? Sa mai astept? E nevoie de incizie?
5 comentarii
0
27-03-2017, ora 19:10
Dr. A I
Dr. A I
Buna ziua, ati putea face o radiografie (al locului post-extractional). Daca ceva este in neregula, un control radiologic ar putea lamuri situatia

O zi buna!
0
28-03-2017, ora 12:01
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
asa cum v-a zis si medicul dumneavoastra este posibil sa fie doar o inflamatie locala si atat, care este normala dupa extractie.
Pentru mai multa siguranta puteti face o radiografie dar care nu va poate arata foarte multe, decat daca este ceva la nivel osos acolo...inflamatii sau eventuale infectii nu se vad pe o radiografie foarte bine, mai ales la un timp atat de scurt dupa extractie. Daca nu va doare sugestia mea ar fi sa mai aveti rabdare si sa faceti masaj in zona respectiva pentru a stimula vascularizatia si vindecarea mai rapida...
O zi buna!
0
28-03-2017, ora 13:58
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Multumesc pt raspunsuri.
Din fericire, nu ma doare.
Intrebarea e dupa cat timp de "inca inflamata zona" ar trebui sa ma sesizez ca ar putea fi o problema?
0
28-03-2017, ora 14:34
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Inflamatia zonei poate dura de la cateva zile pana la 2-3 saptamani, in fucntie de fiecare organism /corp uman.
:)
0
28-03-2017, ora 15:02
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Va multumesc pentru raspuns. Maine ar fi d'abia o saptamana de la extractie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul