o multime de simpome si nici un raspuns

10-10-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra, sper ca ma veti putea ajuta
Am sa va descriu toate simptomele mele, si tot ce s-a intamplat incepan cu acum o luna
In primavara ama aflat ca o persoana pe care o cunosc-un coleg de scoal si vecin- are cancer la ficat. Eu m-am speriat foarte tare si de atunci m-a obsedat gandul ca as putea pati si eu la fel. Vara am avut o durere de stomac pentru care mi-am facut foarte multe girji-ream convinsa ca urma sa mi se intample ceva rau. Durerea a trecut-s-a dovedit ca nu aveam decat un spasm musular- insa ceea ce a urmat a fost mai rau. Dupa o saptamana, intr-o seara, am simtit ca raman fara aer si incepand din acea seara am probleme de respiratie-simt ca e nevoie sa oftez sau sa casc pentru a-mi umple plamanii. Am si o stare de slabiciune, oboseala somnolenta, cand stau intinsa in pat imi imt bataile inimii -sunt foarte rapide-in tot corpul parca. Am mana stanga uneori amortita din umar, nu mai stiu ce sa fac. M-am gandit ca e din cauza inimii, insa nu prea pare posibil avand in vedere ca nimeni din familia mea nu are sau a avut probleme cu inima. Imi fac o multime de griji din cauza asta si nu mai striu cum sa ma calmez. Am incercat cu sport, insa nu a prea dat rezulate-mi-e frica sa fac prea mult de teama sa nu fac un atac de cord. Toti imi spun ca nu am nimic, ca e doar pe sistem nervos, insa mie imi vine greu sa cred k totul se datoreaza numai starii de stres prin care am trecut in vara. Mentionez ca tot in vara am avut o cadere de calciu-cred eu-cu lipsa de aer, transpiratii puternice si vedere intunecata. Nu mai stiu ce sa ma fac, poate reusiti sa ma ajutat cu un sfat, ceva, caci m-am saturat de starea asta, sa nu pot respira nici sa adorm nu mai pot de grija. Va rog mult de tot si multuemsc anticipat
5 comentarii
0
11-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Aida spune-mi te rog de ce nu ai mers la medic pana acum?Nu vreau sa te sperii dar s-ar putea sa ai o afectiune destul de grava.In acelasi timp cred ca e doar in subconstientul tau o posibila boala si frica de aceasta boala iti da simptome false.Dute la medic si daca nu ai nimic vor disparea si simptomele.Fa-ti o radiografie pulmonara si un ekg la inima.Acestea nu sunt semne de ignorat plus ca intr-o zi faci toate investigatiile si scapi de grija.Astept vesti de la tine
0
11-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
dar eu am fost in vara la uconsult la plamani si nu mi-a fsit nimik, mi-a spus doar ca aveam putin rosu in gat si o temperatura de 37 de grade. mi-a dat niste pastile pentru largirea cailor respiratorii, dar nu au avut niciun efect. cred k o sa merg totusi la un cardiolog, ca sa fiu sigura. multumesc pentru sfat. Credeti ca poate fi ceva doar pe sistem nervos?
0
11-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu cred ca e pe sistem nervos.Dar consultul din vara a inclus si o radiografie a plamanilor sau un consult banal?starea de oboseala pe care o acuzi si respiratia grea.
Cel mai bine e sa mergi la medic aici pe forum vei primii doar pareri si incurajari, atat
0
11-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
a fost doar un consult banal. si eu tind sa cred ca e pe sistem nervos, eu nu am avut niciodata probleme cu inima, si nu am un stil de viata care sa favorizeze asta, insa am totusi o teama. O sa merg la medic ca sa fiu pe deplin convinsa. Multumesc inca odata pentru sfat.
0
13-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu vreau sa te sperii dar chiar daca nu ai avut niciodata probleme ele pot aparea.Toti am fost sanatosi odata.Fa-ti o radiografie si un ekg ca sa fi linistita.Astept vesti de la tine.pa pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • De ce apare somnolența când suntem bolnavi?
  •