o parere avizata va rog

31-01-2008
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
am 27 de ani si din cauza unei boli autoimune(LES) nu pot folosi contraceptive orale.Pana la aceasta varsta am folosit ca mijloc de contraceptie prezervativul, dar de cele mai multe ori coitus interuptus.Nu am ramas insarcinata niciodata, iar in urma unui consult ginecologic nu am descoperit nici o problema in afara unui chist minor care ulterior a disparut.Avand de un an de zile LES, as vrea sa ma protejez insa mai bine, insa varianta prezervativului nu-l avantajeaza pe prietenul meu, nereusind sa aiba orgasm.La ultimul contact am folosit peliculele contraceptive.Insa sunt putin speriata, deoarece am inteles ca au eficacitate 20 de minute, iar prietenul meu a ejaculat inauntru exact in minutul 20(culmea).As vrea sa stiu dak m-au protejat tinand cont ca eram in perioada fertila.Si m-ar interesa dak stiti vreo metoda contraceptiva pe care o s-o pot folosi, tinand cont de acest LES si tratamentul cu cortizon pe care il urmez.Va rog mult sa-mi dati un raspuns, sa ma ajutati, pentru ca in situatia mea o sarcina ar fi un risc enorm.VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!
9 comentarii
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
STERILETUL.este sigurr si eficient!
Mergi la un ginecolog si daca nu a i contraindicatii locale se rezolva in cateva minute!!
0
01-02-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
totusi steriletul parca e o masura prea drastica, mai ales ca nu am avut nici o sarcina, si desi cu mari riscuri, mi-as dori un copil in viitor.Asa ca nu vad rostul lui, ca apoi sa-l scot in eventualitatea unei sarcini.As fi preferat altceva, nush, spermicide, creme sau chiar pastile, dar dupa cum spuneam sa nu-mi afecteze boala sau sa nu interactioneze cu tratamentul cu cortizon.Multumesc!
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu inteleg de ce se sperie lumea de sterilet?
Vorbeste la plening sau un ginecolog, o sa.ti explice.
E doar ceva micut de plastic care se introduce in uter. nu traumatizeaza nimic. Poti sa.l porti pana la 5 ani. dar in caz ca vrei copil il scoti cu cateva luni inainte. Parerea mea.TU decizi!
0
01-02-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
multumesc, cred ca o sa iau in calcul si varianta asta, ca sa fiu linistita.si despre problema cu peliculele ce-mi puteti spune ???am ramas cu un semn de intrebare si sunt putin ingrijorata.
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu trebue sa.ti faci griji, substanta chimica din folie actioneaza mai mult decat 20 min.
Folia insa nu protejeaza de Infectii cu transmitere sexuala.
Daca sunteti un cuplu fericit si aveti incredere unul in celalt...face.ti dragoste neprotejat si prezervativul il imbracati numai inainte de ejaculare !
0
01-02-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
am rasuflat usurata.multumesc pt lamurire.dar pt mai multa siguranta o sa merg la un medic ginecolog pentru un sterilet.de fapt, chiar am fost sa-mi iau o trimitere in spital.dak apelez la un medic din spital si nu la un cabinet particular, dispozitivul se plateste sau cum se procedeaza???nu am idee.sa stiu la ce sa ma astept...
0
01-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se plateste la cabinetul de plening familial.acolo este un program guvernamental de contraceptie. in rest cred ca steriletul costa!
Dar e mai sigur, doar si prezervativul si folia costa.
0
01-02-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
multumesc, mi-ati fost de mare ajutor.am primit raspuns la multe intrebari care ma framantau.MULTUMESC!!!!
0
01-02-2008, ora 00:00
dr.andretina25
Identitate neconfirmată
dr.andretina25
steriletul este un mijloc contraceptiv foarte eficient, dar se adreseaza femeilor primipare sau multipare, mai putin nuliparelor.in concluzie, celor care au macar o nastere in antecedente.in cazul dvs.v-as sugera un consult ginecologic avizat care sa va indice cea mai buna optiune contraceptiva luind in calcul si boala dvs.de fond.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Sunt însărcinată?
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •