o persoana vorbeste despre sine la persoana a 3-a

28-01-2010
vintzi
Nu este medic/terapeut
vintzi
buna ziua. am un prieten care vorbeste despre el la persoana a 3a. este vorba de o tulburare psihica sau de altceva?
3 comentarii
0
28-01-2010, ora 10:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună ziua,

Exemplificaţi modul verbal (al prietenului dvs.) şi alte acţiuni relativ bizare.
Toate cele bune!
0
28-01-2010, ora 12:15
vintzi
Nu este medic/terapeut
vintzi
buna ziua. de exemplu, azi dimineata am facut un comentariu, la care raspunsul lui a fost "Marius trebuie sa ia atitudine", marius fiind el insusi. in alte ocazii, de fapt in toate, nu se exprima ca eu nu sunt o persoana care discrimineaza, sau o persoana care face remarci acide, etc, ci exprimarea lui a fost intotdeauna ca :marius nu discrimineaza, marius nu face remarci acide, etc". trebuie sa mentionez ca marius nu are 14-20 ani ci este o persoana trecuta de 40, ceea ce mi se pare cu atat mai ciudat. inteleg ca poate fi un mecanism de aparare, dar la varsta aceasta si in conditiile in care are o pozitie de conducere mi se pare cu atat mai ciudat.
cu respect,
sorin
0
28-01-2010, ora 15:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Acest mod de exprimare poate fi rezultatul unei probleme psihice (aparent pare o elocuţiune generată de o dedublare, de o disociere psihologică), dar poate fi şi o simplă habitudine, un obicei de exprimare detaşată, obicei deprins din cauza unor diverse considerente personale (mai mult sau mai puţin logice).
Consultaţi-vă cu un medic psihiatru, pentru a-i expune această "tulburare" de raportare faţă de propria persoană (am scris-o între ghilimele, pentru că nu am certitudinea că este vb dsp o dereglare psihică; o simplă supoziţie, chiar şi relevantă, nu poate fi considerată certă, dar poate fi investigată în vederea primirii unei valori de certitudine).

Toate cele bune şi multe binecuvântări;)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: