O problema fara leac? Imi sangereaza gingiile si sunt umflate

04-04-2009
veruta!
Nu este medic/terapeut
veruta!
Am o problema grava imi singereaza gingiile si sunt si umflate.Am facut detaltraj ma ajutat putin dar eu vreau sa scap definitiv de problema asta, caci imi miroase gura si ma deranjeaza mult.igiena este buna imi spal dintii de 2 ori/zi si fac si clatituri cu infuzii.Poate nui din cauza bacteriilor din gura, poate nu ajunge ceva organismului, tre ceva de consumat.Ma deranjeaza mult, mam imbolnavit si psihic.Datimi ceva sfaturi.Va multumesc
6 comentarii
0
04-04-2009, ora 13:07
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
CORSODYL
0
04-04-2009, ora 13:47
veruta!
Nu este medic/terapeut
veruta!
Da cei asta corsodyl, imi spune cineva?Apropo cu singele e totul OK daca ceva.
0
04-04-2009, ora 15:23
Marius24
Nu este medic/terapeut
Marius24
e o apa de gura cosrdodyl.e f f f f buna.
0
04-04-2009, ora 20:16
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
adreseaza-te dr Flueraru Valeriu te va lamuri...sunt multe cauze, printre care si gastrita, de exemplu
0
04-04-2009, ora 21:47
veruta!
Nu este medic/terapeut
veruta!
Nu ma ajutat detaltrajul, da apa de gura 100% ma va ajuta.
0
04-04-2009, ora 23:09
Dr. Savu Razvan Alexandru
Stomatologie, Pitesti
Dr. Savu Razvan Alexandru
Cu siguranta, numai un medic, dupa ce va face o anamneza completa, va poate spune daca este implicata si o cauza sistemica sau nu. De multe ori poate fi asociat si un diabet. De cele mai multe ori poate fi vorba insa de o parodontopatie ( asa numita parodontoza). Diagnosticarea se face dupa consultarea unei radiografii panoramice si dupa masurarea pungilor parodontale. Pentru asta se intocmeste o fisa speciala unde se trec niste indici, care se masoara dealungul timpului. In cazul unei astfel de boli se face o terapie initiala care pe langa detartrajul simplu implica si un chiuretaj, in camp inchis sau deschis( in functie de adancimea pungilor parodontale). Apoi urmeaza terapia de mentinere care se face din trei in trei luni. Este foarte importanta si educarea pacientului in ceea ce priveste igiena dentara si combinarea celor trei metode pentru obtinerea unui maxim: periajul, ata dentara si apa de gura.Sunt multe de spus despre aceasta boala, dar repet medicul curant este singurul care va poate pune un diagnostic exact si care va poate sfatui ce trebuie facut mai departe. Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul