o problema nebuloasa... oboseala continua, obezitate

01-03-2009
peaca
Nu este medic/terapeut
peaca
de cateva luni (mai exact vreo 5-6) am o oboseala continua, nu mai pot dormi indeajuns noaptea (doar 3-4 ore), am un apetit crescut si am luat in greutate excesiv (am 1, 62 si 95 kg).in perioada 2007-2008 am trecut printr-o perioada grea in sensul ca sotul meu a fost concediat abuziv, respectivul manager a facut presiuni asupra familiei pentru a nu fi dat in judecata, am trecut printr-un proces pt recastigarea drepturilor.in tot acest timp eu am fost suportul material si moral al familiei mele.atat sotul cat si fiica mea erau cu moralul la pamant, iar eu am tras de mine ca sa fiu tare pentru ei. fiica mea era in clasa a 12-a si o astepta un bac greu si o admitere pe masura, iar lipsa banilor de pregatire a determinat-o sa aleaga alta facultate, fapt ce a constituit o frustrare pentru ea.toate adunate au dus la o un episod depresiv major care dureaza din septembrie si care a dus la amanarea medicala a anului universitar.problema ei de sanatate m-a dat si pe mine peste cap, devenind principala mea preocupare.ea imi spune sa nu ma abandonez in favoarea ei, dar cred ca orice mama ar face-o.si cum nu erau indeajuns, a mai aparut o problema.eu sunt cadru didactic si conducerea scolii s-a schimbat dupa numeroase frecusuri politice si o gramada de controale.fostul director era genul de tiran si nu ne oferea niciodata acces la informatie, ne tinea permanet sub presiune, iar dupa ce a fost destituit am aflat cate lucruri trebuiau facute in scoala, eu fiind desemnata responsabila pentru o parte din ele(consilier educativ).discutiile au continuat in scoala si s-au creat tabere.am ramas socata sa vad cat de duplicitari sunt oamenii pe care ii credeam prieteni.in fine, inca ma tem de niste repercusiuni ale lipsei de informare, regim pe care il practica si actualul director.
apropiatii imi spun ca ma comport ciudat si ca generez o stare de nervozitate in jurul meu.simt si eu ca m-am schimbat.nu ma mai pot aduna, am o lentoare inexplicabila in a-mi pregati materialele didactice si extracuriculare, nu-mi mai pasa de cum ma imbrac sau arat si am obiceiul sa las dezordine in carti sau alte materiale cu care lucrez acasa.cand predau sunt singurele momente in care ma simt stapana pe mine si dragostea elevilor mei ma face sa ma simt bine.
mi-e frica sa ma duc la medic.fiica mea tot insista sa o fac.nu mi-am facut analizele de ani buni.daca sunt semne de depresie, iarasi mi-e frica pentru ca nu-mi permit luxul de a sta acasa o perioada pentru tratament. nu stiu ce sa fac.sunt disperata.ce ma sfatuiti?
1 comentarii
0
11-03-2009, ora 10:27
dear
Nu este medic/terapeut
dear
citeodata asa e te coplesesc grijile problemele si stresul cotidian;oamenii in care crezi te dezamagesc sti cum se spune o nenorocire nu vine nici odata singura dar cel mai important este sa mergi mai departe si sa spui doamne fereste de mai rau.nu e bine ca sa te neglijezi trebuiie sa iesi neaparat din starea aceasta pentru tine in primul rind pentru fiica ta si pentru elevii tai uita-te in oglinda, , scutura-te de citeva ori "-trebuie sa iti placa ceea ce vezi nu te lasa sa cazi!de mersul la medic nu ar trebui sa-ti fie rusine dar tu poti fi cel mai bun medic al tau.gindeste-te ca orice situtie are o rezolvare toti speram ca sa fie una buna asa ca si tu spera si daca crezi in Dumnezeu roaga-te ca el o sa te ajute!cauta momente de liniste, bea ceai de sunatoare sau levantica(sunt foarte bune antidepresive)incurajeaza-te singura si spera ca miine o sa fie mai bine!!!!
gindeste-te cite nenorociri si drame se intimpla in aceasta lume efemera si situatia ta o sa ti se para mult mai usoara.-eu asa ma consolez si functioneaza. iti doresc numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.