O problema nu tocmai noua - Soacra

25-01-2012
b21est
Nu este medic/terapeut
b21est
Buna ziua,

Am si eu o poveste, soacra mea a ramas fara servici de 3 ani de zile.A fost contabila la un liceu pana ce directorul de acolo a dat-o afara.A fost in proces pe care l-a castigat acum asteptam sa-si reia serviciul si sper ca problemele sa se rezolve...miram-as.

Acuma vine si problema - de 3 ani de zile noi platim tot ce inseamna cheltuielile socrilor mei si ceva in plus - cheltuieli medicale, gaz lumina telefon si altele (Socru meu are o pensie de boala), nevasta mea a avut un credit de 8000de euro pentru renovarea casei socrilor.Credit ce a fost facut la vremea respectiva cu promisiunea ca va fi platiti de ei cand vor vinde un teren..lucru ce nu s-a mai intamplat ca a venit criza.Am mai platit intre timp si un alt credit de 1000eur ca a fost o oferta la banca...

Nunta am facut-o cu bani nostri, botezul la fel - bineintele ca am platit venirea lor si parintii mei nu au trebuit sa stie nimic despre faptul ca noi platim totul...ca se faceau de rusine chipurile

Am facut scandal ca nu e normal ce se intampla anul asta - da soacra mea a zis ca si ei au facut eforturi sa o tina pe nevastamea in liceu/facultate.
Cred ca atunci cand te casatoresti semnezi cu o singura persoana, parca nu era nici o rubrica unde sa semneze si parinti.

Cand am deschis problema cu nevasta mea a zis ca sunt nebun ca gandesc ca soacrame profita de ea si automat de noi.A vrut sa doarma singura ca i-am jignit cand am zis ca nu ai nici cea mai mica rusine cand stau cu mana intinsa.

In plus de curand i-am zis nevestei sa-mi zica cand le mai da bani..da ea tot le trimite si ma trezesc ca vad asta pe extrasu bancar.

Nu stiu ce sa mai fac...cert e ca nu vreau sa continui sarada asta...Singurul lucru care ma mai tine este filul meu si tare mi-e ca se va ajunge la despartire din moment ce nevasta mea a inceput sa doarma singura si nimic nu mai e ca inainte :(

Am inceput sa ma intreb daca chiar am eu o problema..sau nevasta mea pune parintii ei inaintea mea.
Daca e asa atunci mai bine ramane cu ei.singurul lucru e fiul meu :(

Numa bine la toata lumea si nu doresc la nimeni ceea ce eu deja am
6 comentarii
0
25-01-2012, ora 17:37
b21est
Nu este medic/terapeut
b21est
problema e ca nu stiu ce sa fac simt cum casnicia mea se duce de rapa :(
Cu siguranta nu stiu cum sa abordez aceasta problema, poate cineva care are experienta ma poate ajuta cu ceva sfaturi.
Poate eu sunt problema si nu imi dau seama...

Va multumec
0
25-01-2012, ora 20:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
NU esti TU problema..stai linistit.
Stiai ca, fiecare face si se comporta in casatorie ASA cum a vazut acasa la parinti???!?
- DACA ea a ales parintii in defavoarea sotului, e fix problema ei..asta deduc din faptul ca..doarme separat;
- poate va creste singura si copilul..N-O mai "stresa" cu aceste "probleme"..las-o o perioada "in pace" si, sigur va lua o decizie..si RESPETAI-O;
INTREBARE:
- SA INTELEG CA LOCUITI CU PARINTII EI?
- LOCUIESC EI LA VOI?..scuze..n-am inteles DE CE le-ati renovat VOI- casa?!?...DOAR daca este a voastra..
- mai are frati sotia ta?..poate s-au gandit ca, fiind singura la parinti..va va ramane voua casa..poate, zic..?!?
- cine are grija de copil?
- sotia ta DEJA lucreaza?
FELICITARI!
pt. exprimarea :
"Cred ca atunci cand te casatoresti semnezi cu o singura persoana, parca nu era nici o rubrica unde sa semneze si parinti."
greseala TA:
- trebuia sa spui TOTUL parintilor tai.uneori voi- baietii- nu prea spuneti parintilor vostri crezand ca, odata casatoriti..ei-PARINTII-...ce sfaturi "sa-mi mai dea??"...DA, singurul lucru UNDE ai gresit,..
si stii DE CE?
- pt. ca POATE le-ar fi fost rusine sa faca ce au facut, sa va tot ceara, sa se impuna;
- pt. ca erati la inceput, NU aveai copil si, ..POATE luai o alta DECIZIE..vezi? zici ca ti-e totuna DAR, copilul..si TE inteleg.

ITI DORESC SA-TI FIE BINE si SA IEI DECIZIA CORECTA!..nu stiu care?!?
0
25-01-2012, ora 22:30
b21est
Nu este medic/terapeut
b21est
Nu locuim cu parintii.
Noi am renovat casa socrilor de la tara(sotia mea avea creditul facut inainte de casatorie eu doar l-am achitat)..care chipurile o sa ne ramana noua intr-un viitor indepartat.sincer nu sunt interesat de idee.
Sotia mea inca nu lucreaza si poate de aia inca pot sa vad unde se aloca fondurile.

Multumesc pentru faptul ca vad ca se poate sa nu fiu eu problema, sotia mea zice ca daca i-am jignit pe ei automat am jignit-o pe ea..poate are un pic de dreptate..da nu ma puteam abtine..vad negru in fata ochilor :(
0
25-01-2012, ora 23:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
Totul se rezolva cu calm si rabdare (indiferent..CUM)...asta va trebui sa intelegi.
Sunteti tineri si CHIAR..un atac de panica- iti mai lipseste?!? (de suparare).
NU-I cauta scuze ca..NU are dreptate.
Cu totii stim, dragostea :
- de parintii..una;
- de sot...alta;
- de copii...alta.
TOATE sunt f. importante SI pt. sotia ta SI pt. tine, DAR diferit...
DOAR ca, se pare la ea exista = intre tine si parinti..sau poate parintisot...
asta sa inteleaga, explica-i si SPER sa va fie BINE.
O seara BUNA, cu liniste si pace sa aveti!
Doamne ajuta!
0
27-01-2012, ora 10:00
b21est
Nu este medic/terapeut
b21est
Buna dimineata,

Am cedat, soacra mea a castigat, nevastamea zice ca pleaca cu fiumeu daca mai ridic problema- am avut scandal pe tema asta aseara si nu a fost deloc frumos.
Am cedat -- in sensu ca uit ca le-am facut casa cu conditia sa nu mai vina niciodata cu cerinte ( da sincer nu stiu ce sa cred)

Deci pe scurt - soacramea castiga 19000 eur din proces - avea sa ne dea 8000eur + faptul ca am intretinut socrii timp de 3 ani...chipurile or sa ne mai dea inapoi 4000 -- deci le raman 15000.

Da eu ma intreb ce fel de soacra e aia care stie ca fica ei are scandal cu sotul ei pe tema asta si totusi accepta acest fapt...ca fiind un cadou din partea noastra..ce sa mai sunt atat de dezamagit ca nici nu stiu ce e mai bine sa ne despartim pentru niste bani cum zice nevastamea sau sa inchid ochii (da creieru meu lucreaza - nu pot sai dau shutdown si tare mie ca la un moment dat o sa clacheze)

Cam asta e pentru moment happy endu
0
27-01-2012, ora 16:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere;
CRED ca-i soacra si pt. tine, DAR mai ales pt. fiica ei.asa cred.
mama NU o pot numi, vazand ce probleme are fiica si ea..binemerci..
asta e viata..."bate filmul" se zice..of-of...
Sa fiti fericiti!
O seara buna si sa va traiasca fiul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul