O sa imi cada parul?

26-04-2013
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna ziua, am si eu o intrebare. Tatal meu a avut parul cret in copilarie/adolescenta, iar de la vreo 20, 25 de ani asa a inceput sa ii cada si a ramas chel. Tatal lui, adica bunicul meu, am impresia ca aceeasi poveste a avut (nu am intrebat pentru ca nu am fost curios). Mama, pe alta parte, a avut parul drept si nu i-a cazut, nu are probleme de genul. La fel si bunica din partea mamei/tatalui. Eu am parul drept, ca al mamei si ma intreb daca exista sansa ca nu cumva sa fi 'mostenit' gena tatalui si sa imi cada si mie parul mai tarziu. Momentan nu am nici un fel de probleme cu caderea parului, dar cine stie, ar trebui sa ma ingrijorez si sa caut remedii, daca exista ele?
3 comentarii
0
28-04-2013, ora 13:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la librarie, cumpara o carte despre anxietate si apuca-te de studiu.
Invata sa reincepi sa gandesti.
Altfel o sa iti amarasti toata viata cu suspiciuni de n boli luate cate n.

Daca nu sunt bani de psiholog (ar fi indicat) e ok. Dar 20-30 lei sunt sigura ca ai sa te duci sa iti iei o carte despre anxietate ca sa nu te mai zbati atat si sa iti pierzi pacea inimii.
0
28-04-2013, ora 20:01
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu inteleg ce treaba are anxietatea cu asta. Pur si simplu intrebam daca exista posibilitatea sa mostenesc gena tatalui.
0
09-05-2013, ora 18:45
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Imi raspunde si mie cineva la intrebarea asta?

Si ce pot sa fac sa mai indesesc parul? Mi se pare ca este cam rar si ma enerveaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •