o sa imi ramana unghia invinetita?

06-09-2009
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
Buna seara! acum 1 luna mi-a cazut o placa de faianta pe degetul mare de la picior si mi s-a invinetit jumatate de unghie incepand de la baza.atunci mi s-a spus ca o sa-mi cada si o sa-mi creasca la loc dar a trecut o luna si nu mi-a caut si nici invineteala nu mi s-a dus.o sa ramana invinetita toata viata?si daca da va rog sa-mi spuneti ce sa fac sa-mi treaca.va multumesc!
5 comentarii
0
06-09-2009, ora 21:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna,

Pentru unghia strivita cumpara de la o farmacie homeopata (Dona sau Help Net) urmatoarele remedii homeopate (6lei un tub) si foloseste-le asa:

Ledum CH9 de 2 ori pe zi primele 5 zile si dupa aceea o singura data pe zi o granula pt. 2-3 saptamani
Silicea CH9 o granula pe pe zi primele 5 zile dupa care o granula la 2 zile timp de 2-3 saptamani.
Arnica CH9, 2 granule zilnice in primele 5 zile dupa care una la 2 zile timp de 2 saptamani.
Granulele se sug. Se iau separat la cateva ore diferenta si separat de mancare sau bautura.
Cu aceste remedii unghia o sa creasca mai repede si vineteala o sa dispara.

Remediile acestea le poti folosi la multe alte afectiuni daca iti raman granule.

Compresele cu tinctura sau ceai de galbenele aplicate local ajuta de asemenea.
0
06-09-2009, ora 22:08
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
ma scuzati dar am gresit un cuvant.nu mi-a cazut unghia
0
07-09-2009, ora 18:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
P, Nicoleta, in momentul traumatismului, adica atunci cand ti-a cazut placa de faianta pe unghie, s-au rupt cateva vase de sange aflate sub patul ungheal, iar sangele care a curs s-a adunat sub unghie formand un hematom si dand acea culoare vanata.
O unghie la picior creste de la baza pana la varf in aproximativ un an. Pe masura ce unghia va creste, se va elimina si hematomul de sub ea.
Uneori, cand cantitatea de sange este mai mare, unghia se poate desprinde de pat si poate sa cada, insa nu trebuie sa te sperii deoarece o noua unghie va creste in locul ei.
In concluzie, nu este necesar sa-ti cheltui banii pe Ledum, Silicea si Arnica! Ai doar rabdare!
0
08-09-2009, ora 15:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca ai rabdare un AN INTREG si nu ai nici 20 de lei poti sa faci ca domnul doctor, merge si asa, daca vrei sa ti se schimbe unghia mai repede poti folosi homeopatia cu folos. Mai ales Silicea si Calcium fluoratum CH9, pe durata mai lunga, dar luate numai de 2 ori pe saptamana. Aceste remedii fac bine nu numai la unghia lovita, dar si la tot ceea ce tine de par, piele, unghii, dinti si oase !
Arnica si Ledum sunt numai pt. faza acuta.
0
27-08-2014, ora 20:18
Alexandra B.
Nu este medic/terapeut
Alexandra B.
Buna seara, as avea si eu nevoie de ajutor. Prietenului meu i s-au invinetit ambele unghii de la degetul mare de la picioare, dupa un meci de fotbal unde a jucat purtand niste crampoane cu un numar mai mare. Ce este de facut? mentionez ca acuza o durere destul de intensa. Am aflat ca ar fi de folos sa se gaureasca baza unghii pentru inlaturarea hematomului. Iar in privinta unor medicamente, ce s-ar putea administra? Va multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •