o stare generala proasta: voma dupa cina si dimineata

19-04-2009
dinu86
Nu este medic/terapeut
dinu86
Salutare tuturor, ma numesc andrei si am 23 ani si aprox 104kg si 1.77cm.Problema mea a inceput in urma cu vreo 5-6 zilce, cand am inceput sa am niste stari proaste, insotite de voma , dupa cina si dimineata.Dupa c varsam, stare aceia proasta imi trecea.
Am fost si mi-am facut niste analize la sange, si anume hemoleugrama completa, care au iesit in felul urmator( p scurt):-leucocite(WBC) 10.49 min 4 max 10, -hematii(RBC) 6.36 min 3.8 max 5.5 si colesterolul crescut (min 160 ) iar mie mia iesit undeva la +250.Medicul d fam.are prog abia marti iar pana atunci atunci as dori niste raspunsuri d la voi in legatura cu starile d voma.Sa fie datorita faptului ca am colesterolul ridicat? Sau o infectie ceva? (desi nu cred ca e vb d infectie pt ca au iesit aprox bine RBC"ul si WBC) nu sunt foarte mari..acum nush...Sau poate vii vorba d un bts, pt ca in urma cu ceva timp am avut un contact sexual unde mi sa rupt prezervativul...fata fiind cu ceva experientza
Pls help me..in legatura cu rezultatele...c imi puteti spune..
MS mult si numai bine
4 comentarii
0
19-04-2009, ora 17:03
dinu86
Nu este medic/terapeut
dinu86
am citit asta p net:În primele saptamani de dupa infectare, majoritatea oamenilor au simptome de febra cum ar fi dureri de cap si temperatura, aceste simptomuri dureaza vreo doua saptamani.In aceasta perioada Hivul se raspandeste foarte repede iar numarul de celule albe scade drastic dar acesta va revei la nivelul normal datorita sistemului imunitar, indivizii contaminati sunt foarte contagiosi in aceasta perioada(aceasta perioada este cunoscuta ca sindromul retroviral acut).

Urmeaza o lunga faza asimptomatica care poate dura 10 ani sau mai mult.I aceasta perioada individul are u numar scazut spre normal de celule albe(intre 750 si 500 pe mm cub de sange)insa Hivul cotiua sa se raspandeasca si sa distruga sistemul imuitar.

Urmatoarea faza e cea simptomatica matinala care poae dura de la cateva luni la cativa ani si se caracterizeaza prin scaderea rapida a numarului de celule albe de la 500 la 200 pe mm cub si prin infectii profitoare care nu amenita viata.
0
19-04-2009, ora 17:04
dinu86
Nu este medic/terapeut
dinu86
La o persoana pozitiva Hiv numarul celulelor albe trebuie sa fie sub 200 pe mm cub sau acea persoana trebuie sa sufere de o infectie profitoare din partea pneumoniei, tubeculoza pumonara, animite ciuperci care apar in zona gurii sau cancer.
E cazul si la mine?? pls...sa am oare ceva grav?
0
22-04-2009, ora 09:48
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Nue vb de nr celulelor albe in general WBC (min 4000-max 10000 pe mm cub de sange), ci de nr de globule albe CD4. Astea nu reies dintr-o hemoleucograma obisnuita. Cand CD4 scade sub 200 pe mm cub atunci sistemul imunitar incepe sa aiba probleme tot mai mari.
1
22-04-2009, ora 09:50
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Plus, ca nr mare de globule albe indicat de tine duce la ideea unei infectii in organism, nu e vb de HIV.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  •