oare e posibil sa fi ramas insarcinata?

30-04-2007
jejejdo
Nu este medic/terapeut
jejejdo
am facut sex neprotejat cu prietenul meu, s-a retras cand a inceput sa ejaculeze.apoi doar s-a sters (nu s-a spalat) dupa care iar am inceput.e posibil sa fi ramas insarcinata?
5 comentarii
0
30-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai toate sansele, daca erai in perioada fertila, deoarece spermatozoizii se elimina pe tot parcursul actului sexual, nu numai la ejaculare!
0
03-05-2007, ora 00:00
AncHa
Nu este medic/terapeut
AncHa
Buna ziua! Am avut un contact sexual neprotejat.Tin sa mentionez ca dupa 68 de ore am luat Postinor 2.Mi-e teama sa nu fii fost putin cam tarziu.Ultima menstruatie am avut-o in data de 17 aprilie si contactul s-a produs in 28 aprilie.Eram in perioada de ovulatie?
0
03-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Depinde de durata ciclului! Daca ai un ciclu regulat, pentru a afla cu aproximatie ziua ovulatiei se scad 14 zile din durata ciclului. Spre exemplu, la un ciclu de 28 de zile, ziua ovulatiei este in a 14-a zi (28-14=14). La un ciclu de 25 de zile ovulatia este in a 11 -a zi (25-14=11).
Trebuie sa mai tii seama de faptul ca dupa ovulatie fecundarea ovulului poate avea loc si dupa 24 de ore, iar spermatozoizii sunt viabili intrauterin 48 de ore.
0
26-03-2008, ora 00:00
kid
Nu este medic/terapeut
kid
eu am o intrebare:daca in pe-nultima zi a ciclului.adica daca inca mai am ciclu si intretin un act sexual neprotejat, se posibila o sarcina?
0
27-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Teoretic se poate, insa practic este mai greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •