oare este nevralgie intercostala?

20-05-2008
gabituta
Nu este medic/terapeut
gabituta
Sunt o femeie de 36 ani si in urma cu o luna si o saptamana am simtit o durere cumplita in partea dreapta (parca venita dinspre spate), mai specificat sub sanul drept ca si o gheara spre centrul pieptului - respectiv "plexul solar".Durerea a fost asa de intensa incat m-am indoit si am mers de urgenta la spital unde mi s-a facut o cardiograma, un eco si totul este in regula, analizele obligatorii au fost facute in ianuarie si totul a iesit OK. Am luat tramadol si mi-a fost asa de rau ca abia mi-am revenit dupa o zi. Durerile au inceput apoi dispre omoplati si mai jos spre coaste pe sub sani inspre piept. Mi-am facut o terapie cu laser (alte medicamente mi-a fost frica sa iau), durerile de spate au trecut, dar nu si cele de sub sani..Am observat ca ma doare atunci cand stau mai mult pe scaun (lucrez la birou), dar nu neaparat. De multe ori am impresia ca a-si fi agatata pe un cuier. In acele momente de durere intru in panica si plang involuntar. Dupa terapia cu laser am trecut pe injectii - "tador" in speranta ca o sa ma fac bine. Toti medicii imi spun ca este o nevralgie intercostala, dar oare asa de tare sa doara si atat de mult timp? V-as ruga sa ma ajutati, un sfat mi-ar prinde bine doarece imi este foarte greu, mai ales ca am un copil de 5 ani de crescut si nu doresc sa ma vada asa. Multumesc mult.
15 comentarii
0
05-11-2008, ora 19:49
cdcretu
Nu este medic/terapeut
cdcretu
Buna. As vrea sa stiu daca v-a trecut acea durere. Si prietena mea este in aceeasi situatie ca si dumneavoastra si nu stie cu ce sa se trateze. Multumesc.
0
11-12-2008, ora 19:43
cristi_rom13
Nu este medic/terapeut
cristi_rom13
Si eu am aceeasi problema dar pe partea stinga, am facut RMN la coloana toracala si am descoperit cu surprindere ca sunt posesorul unor protruzii discale la nivel T11-T12 si de acolo si junghiurile care sunt in permanenta si care ma streseaza la maxim.Asa ca mergi la un reumatolog, bun meserias, si vezi ce spune, dar parerea mea este sa mergi pe cont propriu si sa-ti faci un RMN, chiar daca e o analiza ceva mai scumpa este foarte relevanta si te scuteste de parerea mai multor medici care sigur nu-ti vor recomanda asa ceva.Eu asa am procedat inclusiv la coloana lombara unde am avut aceleasi surprize neplacute.Partea vesela este ca nu se vindeca si ca vor fi pusee dese, unele mai rele altele mai putin.Multa sanatate.
0
25-12-2008, ora 20:39
roxana_gfgt
Nu este medic/terapeut
roxana_gfgt
Buna,
Ma supara foarte tare un junghi intercostal pe partea stanga (de la stomac pana la clavicula).De cand eram mica.Am fost la doctor, m-am internat pentru a face toate analizele (la plamani, inima, stomac, ficat, ovare, sange, urina etc).Nu a iesit nimic.Nu e zona zoster pentru ca nu a erupt.Diagnosticul a fost mialgie intercostala. Am primit tratament cu tramal si ketoprofen si crizele au mai cedat dar mi-a fost rau o saptamana de la acel tramal.Cred ca mi s-a dat un tratament mult prea agresiv pentru o simpla mialgie intercostala.
Durerea e intensa, foarte puternica si vie si apare din cand in cand.Ce mai poate fi?
Poate cineva sa faca un comentariu ?
Multumesc.
0
25-03-2010, ora 06:36
deniram
Nu este medic/terapeut
deniram
Si eu ma confrunt cu problema asemanatoare celei descrise de gabitula. Are cineva idee despre ce poate fi vorba?Drumurile facute de mine la medici nnu m-au ajutat deloc.Mi-au zis ca sunt sanatoasa, nu m-a trimis nimeni la Rmn si uite asa, sufar de 3 luni de zile.Sunt disperata...Mutumesc
0
25-03-2010, ora 09:04
cristi_rom13
Nu este medic/terapeut
cristi_rom13
Buna, revin si spun acelasi lucru, sunt mari sanse sa fie de la coloana.In ceea ce-i priveste pe doctori, vb din proprie experienta ca f putini se pricep, eu am am fost la 20, am pus cap la cap informatiile si asa am aflat ca am spondiloza toracala, junghiurile incep mai ales cind stau pe scaun, le am in partea stinga si parca am un atac de cord, dar acum nu ma mai sperii, am facut la inima test holter, dopller color, test pe banda rulanta, si au iesit f bine, asa ca m-am indreptat catre coloana.Fiecarei vertebre i-i corespunde si o coasta, daca pe traiectia nervului intercostal intervine o problema, atunci durerea iradiaza spre inspre zona care corespunde acelui nerv.Palpeaza-ti coloana in directia din care vine junghiul si ai sa vezi ca te doare exact in acel loc.Multa sanatate.
1
25-03-2010, ora 22:03
deniram
Nu este medic/terapeut
deniram
multumesc mult pentru raspuns.Imi poti spune ce masuri ai luat tu?Ti-a trecut? La mine afectiunea este pe partea dreapta.Merci
0
25-03-2010, ora 22:21
cristi_rom13
Nu este medic/terapeut
cristi_rom13
nu trece, poti doar sa faci recuperare, dar prea multe nu+ti pot spune pt ca nu stiu exact care e problema, daca doresti, putem vb -*.




(*modificat de administrator)
0
17-10-2010, ora 22:56
mona_bella25
Nu este medic/terapeut
mona_bella25
buna seara am 27 de ani si pana acum o luna nu am avut nici o problema intro seara mau luat niste dureri de cap ingrozitoare parca ma lovea cineva cu cutite in cap dureri ingrozitoare ochii in cap imi ardeau, am facut tomograf apoi rmn toate miau iesit bine am fost dianosticata nevralgie arnold am facut tratament 10 zile injectabil tratul si tramadol o pastila seara.Pot sa va spun ca au avut efect nu ma mai durut capul foarte putin dar ereau dureri suportabile dar astazi ma doare foarte rau pieptul , nu pot sa merg obosesc, nu pot sa respir foarte bine si am junghiuri in piept si la un moment dat am impresia ca nu mai pot sa respir si inima imi bate foarte tare am ajuns in urgenta si mi sa spus nevralgie intercostala.Poate cineva sami spuna cat de periculoasa este sau cum se trateaza?va multumesc
0
17-01-2011, ora 03:25
AsanacheSimona
Nu este medic/terapeut
AsanacheSimona
Buna seara, sau buna dimineata...in primul rand as dori sa va spun ca sunt in asentimentul tuturor celor care au postat aici ganduri, dureri si fizice si sufletesti, neplaceri cauzate de aceasta boala sau afectiune PACATOASA numita NEVRALGIE! De mai mult de jumatate de an ma confrunt si eu cu aceasta problema si va marturisesc ca de fiecare data cand ma simt rau nu stiu ce sa mai fac, [entru ca inca nu mam obisnuit cu gandul ca pentru in fiecare luna, 3 sau 4 zile vor fi nopti albe. De altfel, asta este una dintre ele. Totul a inceput prin vara, tocmai cand se apropia bacul...intr-o dimineata, in jurul orei 5 am simtit o durere si o pocnitura pe partea stanga la ceafa si o ameteala extrem, dar extrem de enervanta. Atunci m-am speriat, si dupa maxim 3 minute am incercat sa ma ridic din pat. In acel moment de-abia reyseam sa ma tin pe picioare si am incercat sa ma duc spre baie. Tin minte ca ma tineam de toti peretii pentru ca pur si simplu nu reuseam sa ma tin pe picioare. Ziua intreaga am avut stari de voma , dureri de cap, ameteli, si in permanenta simteam o greutate care imi apasa pieptul. Nu mai spun ca respiram si foarte greu. Parintii mei imediat s-au alarmat si netinand cont ca in acea perioada nu stateam prea bine cu bugetul, si-au rupt de la rupt de la gura si am mers la un doctor foarte bun, Dct Dima care a inceput sa mi faca analize peste analize, un control amanuntit.Initial eu ma gandeam ca am facut treaba asta de la plamani, pt ca ma operasem de apendicita si capatasem o raceala care nu-mi mai trecea.
Am inceput dupa cum am spus sirul analizelor : la sange, la ficat, la plamani, am facut chiar si o tomografie care zic eu ca mi-a facut si rau si bine: rau pentru ca nu am decat 50 de kg si nu aveam nevoie de asemenea radiatii si bine pt ca am stat linistita ca nu am nimic la cap.Bineinteles ca in urma razelor dct mi a dat un tratament cu antibiotice pt ca eram putin racita si un alt medicament Carbamazin, spunandu-mi ca am o nevralgie de tip Arnold, si ca trebuie sa ma feresc tot timpul de curent, de apa rece, de frig...si ca nu exista tratament. Partea proasta era ca eu intram si in panica atunci cand aveam si cand am crizele, pt ca tot timpul stau si ma gandesc ca daca sunt racita la plamani. Cred ca nu a fost luna de cand am patit acest lucru sa nu fac o vizita la cabinetul medical. Chiar si acum cu anotimpul asta rece, am impresia ca as fi bolnava, chiar daca eu nu am temperatura nu tusesc, ci doar am o constanta greutate in spate si o respiratie grea.Totodata nii vara nu am scapat de acest cosmar. Serile sufocant de calduroase imi faceau foarte rau, imi sporeau agitatia, iar nervii mei erau la pamant. Mama, biata de ea, a pierdut multe seri plimbandu-se cu mine prin curte si tinandu-ma de vorba despre una despre alta. Ma intrebam si ma intreb "De ce sa mi se intimple mie una ca asta ? Nu pot fi si eu ca orice alta tanara de varsta mea, sa rad, sa ma distrez, pentru ca atunci cand imi e lumea mai draga...hop apare si cate un junghi de toata frumusetea." Toti din jurul meu imi spun sa ma linistesc pt ca asta este si nu am ce face, insa e frustant sa traiesti cu o nevralgie ambulanta, nu atat de frustant cat e de dureros. A, si nu mai am de adaugat ca in ultima perioada am observat ca ma dor niste osicioare de la ceafa, mai bn zis de la coloana, ma inteapa, ma tin atat de tare incat am impresia ca daca intorc capul o sa mi se rupa, iar uneori am impresia ca am un nod in gat care nu ma lasa sa respir. Ma scuzati ca v-am plictisit cu a mea poveste, insa simteam nevoia sa ma descarc si sa imi scriu aici clipele prin care am trecut. Acum imi dau seama ca asa a fost sa fie si ca trebuie sa ma obisnuiesc si dupa cum bine vad nu sunt singura care se lupta cu zilele mai putin nedureroase. Si totusi, chiar daca stiu ca nu exista tratament, as dori sa imi spune-ti dumneavoastra, doamnelor, domnisoarelor, ce faceti cand aveti astfel de crize ?|Cu ce ocupati timpul si mintea, pt ca eu una nu pot sa dorm in primul rand si sunt foarte agitata, nu m pot concrenta foarte bine la nimic. Va multumesc frumos si va urez o zi placuta si plina de SANATATE !
1
19-01-2011, ora 21:36
adelina5
Nu este medic/terapeut
adelina5
pt a.simona din 17.01.2011 poate vb pe mess
da-mi un add daca ai messenger
-*
Sanatate multa !!!


(*modificat de administrator)
0
21-01-2011, ora 23:42
AsanacheSimona
Nu este medic/terapeut
AsanacheSimona
Buna. putem vb pe mess, dar nu mi-ai lasat id -ul...
0
22-01-2011, ora 20:00
adelina5
Nu este medic/terapeut
adelina5
am lasat dar vad ca l-a sters administratorul
nu stiam ca nu este voie :(
naty+liniuta jos+ f2009
sper de data asta sa nu fie o problema
0
12-12-2011, ora 19:18
burceagabriel
Nu este medic/terapeut
burceagabriel
amun junghi in partea stanga a toracelui am facut ekg si holter ekg si nu am nimic mi sa zis ca amun junghi intercostal dar nu mia trecut ce sa fac
0
03-02-2012, ora 14:08
gabi68
Nu este medic/terapeut
gabi68
buna ziua,
Vad ca multe persoane se confrunta cu aceasta nevralgie intercostala.Sunt in aceeasi situatie; de cate ori am ajuns la urgente, dupa toate investigatiile, diagnosticul a fost acelasi - nevralgie intercostala pe fond de stres si oboseala- asta mi s-a spus azi, dupa o astfel de criza ce m-a luat de dimineata. Am aceasta problema cam de acum 3 ani, dar in ultimul an au fost cred vreo 7 crize; iau midocalm, uneori ma lasa mai repede, parca imi ia durerea cu mana; sapt trecuta a fost o criza, iar azi alta, cred ca fac o depresie de cat ma gandesc, , de ce"; durere aparuta instantaneu, nu pe fond de obosela...nu stiu ce sa mai zic; stau cu teama ca poate aparea oricand,
cand apare tb sa stau nemiscata, ma tine la respiratie si intru in panica.
Poate ma ajutati cu niste sfaturi! Stie cineva cauza acestor nevralgii?
Sanatate multa la toata lumea!
0
02-07-2012, ora 09:31
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
pentru Asanache simona.Buna sunt veronica si am aceleasi simptome care mau adus in pragul disperarii daca vrei sa vb cautama pe facebook Veronica alina badea si putem vb sufar de mai bine de un an crizele aste nam fost la medici
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: