oare pot ramane insarcinata?

08-05-2011
dienutzaa
Nu este medic/terapeut
dienutzaa
am o intrebare.mia trecut menstruatia de 4 zile...si azi am facut dragoste cu iubitul meu..insa nu ne'am protejat si el a ejaculat inauntru...exista riscul de a ramane insarcinata??..am mai citit pe siteuri...si majoritatea spun k inainte si dupa cu 10 zile nu poti ramane...cat de sigur este?? ce sa fac in situatia asta.? multumesc
5 comentarii
0
08-05-2011, ora 07:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu există o regulă general valabilă. Există o perioadă când nu puteţi rămânea însărcinată, care se calculează în funcţie de periodicitatea ciclului. Găsiţi modul de calcul în acest articol pe care l-am scris mai demult: http://www.doctordragomir.ro/articol_metoda_calendarului.htm
0
09-05-2011, ora 01:35
aglo72
Nu este medic/terapeut
aglo72
Buna ziua.Am si eu o mica nelamurire, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.Am luat anticonceptionale un an si jumatate, exact pe 6 martie le-am intrerupt pentru ca imi doresc un bebe.Am asteptat o luna pana la primul ciclu fara anticonceptionale, iar in a-4-a zi de ciclu am mers la doctor pentru a-mi face analizele necesare pt o sarcina, menzionez ca mi-au iesit toate bune, numai cu o mica exceptie, in perioada de ovulatie, ovulele mele sunt inchise precum o floare, dar mi-a spus ca, chiar si asa pot ramane insarcinata, eventual cu ajutorul unei pastile.Problema este ca eu speram sa fiu deja insarcinata si azi, adica a-25-a zi m-am trezit cu ciclu.Este normal?Pe mine m-a speriat putin ca ma asteptam dupa 28 de zile incolo, chiar sa si intarzie, sau sa nu mai vina deloc, nu sa vina mai devreme de cat trebuie, mai ales ca in cea mai mare parte am citit ca anticonceptionalele iti intarzie ciclu.Nu stiu daca am scris la rubrica, care treb., dar poate se gaseste cineva sa-mi dea un raspuns, eu oricum va multumesc anticipat.
0
07-04-2012, ora 20:30
alexazet
Nu este medic/terapeut
alexazet
Buna ! Am o problema care ma ingrijoreaza din ce in ce mai tare. In urma cu 3 ani am facut sex neprotejat. Din lipsa banilor nu mi-am putut permite sa imi cumpar pastila de a 2 zi, asa ca am intrebat la farmacie daca au ceva mai ieftin. O doamna farmacista mi-a spus ca pot lua anticonceptionale jeanine si emetrostop combinate. Mai precis 4 jeanine si un emetrostop. Am luat de cateva ori asa, din pacate cam de multe ori, apoi am inceput sa iau normal anticonceptionale jasmine o perioada de timp. Problema e ca nu am mai luat nimic de vreo 2 ani, dar nu am ramas niciodata. Asta ma ingrijoreaza
0
08-04-2012, ora 20:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabil că este vorba de o sterilitate prin abuz de anticoncepţionale. Nu are de ce să vă îngrijoreze, decât în situaţia în care vă veţi dori copii.
0
12-05-2012, ora 12:29
sabinabeatrice
Nu este medic/terapeut
sabinabeatrice
buna ziua! am facut sex neprotejat cu logodnicul meu el a ejaculat in mine.nu am ciclu regulat ar trebui sa-mi vina pe 16 17 luna aceasta...dupa contactul sexual am fost la baie si am facut pipi...este posibil sa fiu insarcinata chiar imi doresc un bebe.daca imi fac testul de sarcina dupa 3 zile de la actul sexual imi arata dak sunt sau nu?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •